2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Scrisoare deschisă către Academia Română”
Sari la navigare
Sari la căutare
Scrisoare deschisă către Academia Română (vedeți sursă)
Versiunea de la data 4 iulie 2018 16:01
, 4 iulie 2018 16:01fără descrierea modificării
Linia 17: | Linia 17: | ||
{|table class="wikitable" | {|table class="wikitable" | ||
! Limba de origine || Vocala înlocuită de î || Număr de cazuri || Procent | ! Limba de origine || Vocala înlocuită de î || Număr de cazuri || Procent | ||
|- | |||
| latină || A, E, I, O, U || 131 || 22,75% | |||
|- | |||
|rowspan="5"| din care || A || 66 || 11,46% | |||
|- | |||
| E || 30 || 5,21% | |||
|- | |||
| I || 26 || 4,51% | |||
|- | |||
| O || 7 || 1,22% | |||
|- | |||
| U || 2 || 0,35% | |||
|- | |||
| albaneză (cf.) || e, i, u, a || 13 || 2,26% | |||
|- | |||
| bulgară/sîrbo-croată (cf.) || ă, e/-, u, i || 82 || 14,24% | |||
|- | |||
| germană (cf.) || u, a || 3 || 0,52% | |||
|- | |||
| maghiară (cf.) || o, a, e, i || 29 || 5,03% | |||
|- | |||
| necunoscută || -?- || 100 || 17,36% | |||
|- | |||
| neogreacă (cf.) || o, i, a || 9 || 1,56% | |||
|- | |||
| onomatopeică || - || 62 || 10,76% | |||
|- | |||
| rusă (cf.) || i, u, î, o, e || 8 || 1,39% | |||
|- | |||
| slavonă || u, e, o, i, a || 103 || 17,88% | |||
|- | |||
| turcă || i, e, y, a || 31 || 5,38% | |||
|- | |||
| ucraineană (cf.) || y || 5 || 0,87% | |||
|- | |||
! TOTAL || || 576 || 100,00% | |||
|} | |} |