Diferență între revizuiri ale paginii „Ilustrație/Expresii”
Sari la navigare
Sari la căutare
| Linia 30: | Linia 30: | ||
|- | |- | ||
| Nu știi de unde sare iepurele || [https://dexonline.ro/definitie/iepure/867480 867480] || 2023-07-17 | | Nu știi de unde sare iepurele || [https://dexonline.ro/definitie/iepure/867480 867480] || 2023-07-17 | ||
|- | |||
| Ca pasărea pe cracă || [https://dexonline.ro/definitie/iepure/515505 515505] || 2023-07-24 | |||
|} | |} | ||
Versiunea de la data 24 iulie 2023 10:22
Lista propunerilor de expresii de desenat
Animale
| Expresia | Definiția | Data afișării |
|---|---|---|
| La mintea cocoșului | 523972 | 2023-05-01 |
| Șoarece de bibliotecă | 837729 | 2023-05-08 |
| A rupe mâța în două | 887802 | 2023-05-15 |
| Brânză de iepure | 1107188 | 2023-05-22 |
| A se uita ca mâța-n calendar | 887802 | 2023-05-29 |
| Plimbă ursul! | 536820 | 2023-06-05 |
| A prinde cu mâța-n sac | 887802 | 2023-06-12 |
| Ochi de vulpe | 827670 | 2023-06-19 |
| A încălzi un șarpe la sân | 521885 | 2023-06-26 |
| A se aduna ca la urs | 444021 | 2023-07-03 |
| A se arunca în gura lupului | 865500 | 2023-07-10 |
| Nu știi de unde sare iepurele | 867480 | 2023-07-17 |
| Ca pasărea pe cracă | 515505 | 2023-07-24 |
- a sta mîțu-n coadă - 516724
- a trage mîța de coadă - 887802
- a umbla cu cioara vopsită - 542114
- a sta (sau a rămâne, a se uita) ca vițelul la poarta nouă - 874021
- s-a dus bou și s-a întors vacă - 836842
- a tăia frunză la cîini - 843366
- a împușca doi iepuri - 521795
- calul de dar nu se caută la dinți - 839710
- cai verzi pe pereți - 1044771
- a sări calul - 538889
- nici cal, nici măgar - 533565
- lup moralist - 525358
- a vinde pielea ursului din pădure - 829046
- a beli vulpea - 515146
Alte propuneri
- a-i sta (cuiva) mintea în loc
- a-i sări muștarul
- a-i ploua în gură
- e floare la ureche
- a face capul calendar
- a călca pe bec
- a-și lua lumea-n cap