Diferență între revizuiri ale paginii „Ghidul voluntarului”

fără descrierea modificării
 
(Nu s-au afișat 2 versiuni intermediare efectuate de același utilizator)
Linia 16: Linia 16:


Cuvintele compuse (cu cratimă), locuțiunile etc. (ex. {{d|dis-de-dimineață}}, {{d|ad litteram}}) se tratează ca un singur element, fără a adăuga separat termenii componenți.
Cuvintele compuse (cu cratimă), locuțiunile etc. (ex. {{d|dis-de-dimineață}}, {{d|ad litteram}}) se tratează ca un singur element, fără a adăuga separat termenii componenți.
== Conținutul definiției ==
Definiția trebuie să fie identică cu cea din dicționar, inclusiv ortografia.
Se acceptă corectarea micilor greșeli evidente de tipar (dar trebuie adăugată eticheta corectat/modificat).
Pentru greșeli mai mari se pune un comentariu.


== Tastarea diacriticelor ==
== Tastarea diacriticelor ==
Linia 34: Linia 40:
|''italic'' || <tt>$italic$</tt>
|''italic'' || <tt>$italic$</tt>
|-
|-
|<span style="font-variant:all-small-caps">capităluțe</span> || <tt>{~capităluțe~}</tt>
|<span style="font-variant:all-small-caps;font-size:smaller">capităluțe</span> || <tt>{~capităluțe~}</tt>
|-
|<span style="font-variant:all-small-caps">capităluțe mai mari</span> || <tt>~~capităluțe~~</tt>
|-
|-
|a e r i s i t || <tt>%aerisit%</tt>
|a e r i s i t || <tt>%aerisit%</tt>
Linia 57: Linia 65:
|-
|-
|♦ || <tt>**</tt> (între două spații)
|♦ || <tt>**</tt> (între două spații)
|-
|– || <tt>-</tt> (între două spații)
|-
|-
|text<sup>[1]</sup> || <tt><nowiki>text{{notă de subsol}}</nowiki></tt>
|text<sup>[1]</sup> || <tt><nowiki>text{{notă de subsol}}</nowiki></tt>