Lingviști
617 modificări
Linia 1: | Linia 1: | ||
Cuvinte care apar în explicațiile altor cuvinte, fără a avea - la rândul lor - o definiție asociată. Unele dintre acestea se pot încadra (eventual) în categoria „greșeli de | Cuvinte care apar în explicațiile altor cuvinte, fără a avea - la rândul lor - o definiție asociată. Unele dintre acestea se pot încadra (eventual) în categoria „greșeli de tipar”. | ||
În tabelul de mai jos figurează în coloana din stânga cuvântul „care | În tabelul de mai jos figurează în coloana din stânga cuvântul „care lipsește” din DEX, iar în dreapta cuvântul-titlu unde poate fi întâlnit (cu un mic extras din explicație) și eventual unele observații suplimentare. | ||
{| | {| | ||
Linia 163: | Linia 163: | ||
|- | |- | ||
| '''expulzie''' (s. f.) || {{d|eclampsie}} (...după expulzia fătului...). Avem {{d|expulsie}} s. f. | | '''expulzie''' (s. f.) || {{d|eclampsie}} (...după expulzia fătului...). Avem {{d|expulsie}} s. f. | ||
|- | |||
| '''femel''' (adj.) || {{d|ovul}} (Gametul femel...) și alte câteva exemple. Avem doar {{d|femelă}} s. f., cu mențiunea „(Adjectival; despre organe ale plantelor)”. | |||
|- | |||
| '''ferpar, -uri''' (s. n.) || {{d|boston}} (...a ferparurilor...). Avem doar {{d|ferpar|ferpar, -e}} s. n. | |||
|- | |||
| '''fitil, -e''' (s. n.) || {{d|melinită}} (...fabricarea fitilelor...). Avem doar {{d|fitil|fitil, -uri}} s. n. | |||
|- | |||
| '''fixator''' (adj.) || {{d|fucus}} (...crampoane fixatoare.). Avem doar {{d|fixator}} s. m. | |||
|- | |||
| '''flanelat''' (adj.) || {{d|barhet}} (...țesătură ... flanelată...). | |||
|- | |||
| '''fluierătură''' (s. f.) || {{d|fluier}} (4. fluierătură) și {{d|fluiera}}, {{d|huidui}}, {{d|șuiera}} (...fluierături...). | |||
|- | |||
| '''fonație''' (s. f.) || {{d|audiofonologie}} (...organelor de fonație...). | |||
|- | |||
| '''forat''' (adj.) || {{d|sondă}} (Gaură ... forată...). Verbul {{d|fora}} este intranzitiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | |||
|- | |||
| '''fosfină''' (s. f.) || {{d|hidrogen}} (''Hidrogen fosforat'' = ... fosfină.). | |||
|- | |||
| '''fosfolipidă''' (s. f.) || {{d|mielină}} (...constituită din ... fosfolipide...). | |||
|- | |||
| '''gastroduodenal''' (adj.) || {{d|hematemeză}} (...ulcerul gastroduodenal...). | |||
|- | |||
| '''geometrizant''' (adj.) || {{d|suprematism}} (...abstracționismului geometrizant.). | |||
|- | |||
| '''germinal''' (adj.) || {{d|spermatidă}} (Celulă germinală...) ș.a. Avem doar {{d|germinal}} s. m. sg. | |||
|- | |||
| '''ghipsat''' (adj.) || {{d|capelină}} (...bandă ... ghipsată...). | |||
|- | |||
| '''gintă, ginte''' (s. f.) || {{d|gentilic}} (Care aparține gintei...). Avem doar {{d|gintă|gintă, ginți}} s. f. | |||
|- | |||
| '''gipsat''' (adj.) || {{d|corset}} (''Corset gipsat'' = aparat...). | |||
|- | |||
| '''giuvaer, -uri''' (s. n.) <br/> '''giuvaer, -e''' (s. n.) || {{d|bijuterie}} (...giuvaer ... giuvaerurilor.), {{d|sculă}} (2. ...giuvaere...). Avem doar {{d|giuvaier}} s. n. | |||
|- | |||
| '''giuvaergerie''' (s. f.) || {{d|filigran}} (Lucrătură de giuvaergerie...). Avem doar {{d|giuvaiergerie}} s. f. | |||
|- | |||
| '''giuvaergiu''' (s. m.) || {{d|bijutier}}. Avem doar {{d|giuvaiergiu}}. | |||
|- | |||
| '''globuleț''' (s. n.) || {{d|coriandru}} (...în formă de globulețe...). | |||
|- | |||
| '''glotic''' (adj.) || {{d|laringospasm}} (...mușchilor glotici.). | |||
|- | |||
| '''goștină, -e''' (s. f.) || {{d|goștinar}} (...încasarea goștinei.). Avem doar {{d|goștină|goștină, -i}} s. f. | |||
|- | |||
| '''grăuncior''' (s. m.) || {{d|statolit}} (...grăunciori de amidon...). Avem doar {{d|grăuncior}} s. n. | |||
|- | |||
| '''hiperdens''' (adj.) || {{d|stea}} (I.1. ''Stea hiperdensă''...). | |||
|- | |||
| '''hiperexcitație''' (s. f.) || {{d|beție}} (...stare ... de hiperexcitație...). | |||
|- | |||
| '''hipobisulfit''' (s. m.) || {{d|desulfita}} (A îndepărta hipobisulfitul...). | |||
|- | |||
| '''hominid''' (s. n.) <br/> '''hominidă''' (s. f.?) || {{d|hominizare}} (...transformare ... a hominidelor...). Avem doar {{d|hominid}} s. m. | |||
|} | |} |