Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Forme greșite ale cuvintelor”
Sari la navigare
Sari la căutare
| Linia 7: | Linia 7: | ||
| amândorura | | amândorura | ||
| Cum spunem ''tuturor,'' nu ''totorur,'' la fel spunem și ''amândurora.'' | | Cum spunem ''tuturor,'' nu ''totorur,'' la fel spunem și ''amândurora.'' | ||
|- | |||
| {{d|chiuvetă}} | |||
| ghiuvetă | |||
| | |||
|- | |- | ||
| {{d|complet}} | | {{d|complet}} | ||
| Linia 54: | Linia 58: | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||
{{CuvinteCheie|amândoi, complet, complect, asemenea, delincvent, delicvent, grep, grepfrut, grape-fruit, gref, grefă, geantă, jantă, oprobriu, optulea, optsprezece, optsprezecelea, opșpe, opșpelea, optâșpe, optâșpelea, optsprece, optsprecelea, pioneză, piuneză, repercusiune, serviciu}} | {{CuvinteCheie|amândoi, chiuvetă, complet, complect, asemenea, delincvent, delicvent, grep, grepfrut, grape-fruit, gref, grefă, geantă, jantă, oprobriu, optulea, optsprezece, optsprezecelea, opșpe, opșpelea, optâșpe, optâșpelea, optsprece, optsprecelea, pioneză, piuneză, repercusiune, serviciu}} | ||
Versiunea de la data 16 septembrie 2011 22:22
| Forma corectă | Forme greșite | Comentarii |
|---|---|---|
| amândurora (dativul lui amândoi) | amândorura | Cum spunem tuturor, nu totorur, la fel spunem și amândurora. |
| chiuvetă | ghiuvetă | |
| complet | complect | DEX-ul menționează complect ca variantă acceptată a lui complet. DOOM și DOOM2 nu acceptă forma complect. Dacă până acum ați folosit complet, vă recomandăm să-l folosiți și în continuare... |
| de asemenea | deasemenea | Deasemenea nu există în DEX. |
| delincvent | delicvent, delictvent | Delincvent nu are legătură cu delictul. Delicvent este doar o formă acceptată de DEX (dar nu și de DOOM și DOOM2). |
| grep, grepfrut, grape-fruit | gref, grefrut sau altcumva | |
| jantă (de roată) | geantă, jeantă | Geantă este o formă acceptată de unele dicționare. |
| oprobriu | oprobiu | |
| optsprezece, optsprezecelea | oricum altcumva | Formele opșpe / opșpelea, optâșpe / optâșpelea, optsprece / optsprecelea, sunt menționate în DMLR, dar nu și în DEX sau DOOM. |
| optulea | oricum altcumva | |
| piuneză | pioneză | Pioneză este doar o formă acceptată. |
| repercusiune | repercursiune | |
| serviciu | servici | Servici nu există în DEX. |