Diferență între revizuiri ale paginii „Ilustrație/Expresii”
Sari la navigare
Sari la căutare
m (→Animale) |
|||
| Linia 46: | Linia 46: | ||
|- | |- | ||
| a umbla cu cioara vopsită || [https://dexonline.ro/definitie/a%20umbla%20cu%20cioara%20vopsit%C4%83/542114 542114] || 2023-09-11 | | a umbla cu cioara vopsită || [https://dexonline.ro/definitie/a%20umbla%20cu%20cioara%20vopsit%C4%83/542114 542114] || 2023-09-11 | ||
|- | |||
| a se uita ca vițelul la poarta nouă || [https://dexonline.ro/definitie/a%20se%20uita%20ca%20vițelul%20la%20poarta%20nouă/542065 542065] || 2023-09-18 | |||
|} | |} | ||
Versiunea de la data 18 septembrie 2023 11:02
Lista propunerilor de expresii de desenat
Animale
| Expresia | Definiția | Data afișării |
|---|---|---|
| La mintea cocoșului | 523972 | 2023-05-01 |
| Șoarece de bibliotecă | 837729 | 2023-05-08 |
| A rupe mâța în două | 887802 | 2023-05-15 |
| Brânză de iepure | 1107188 | 2023-05-22 |
| A se uita ca mâța-n calendar | 887802 | 2023-05-29 |
| Plimbă ursul! | 536820 | 2023-06-05 |
| A prinde cu mâța-n sac | 887802 | 2023-06-12 |
| Ochi de vulpe | 827670 | 2023-06-19 |
| A încălzi un șarpe la sân | 521885 | 2023-06-26 |
| A se aduna ca la urs | 444021 | 2023-07-03 |
| A se arunca în gura lupului | 865500 | 2023-07-10 |
| Nu știi de unde sare iepurele | 867480 | 2023-07-17 |
| Ca pasărea pe cracă | 515505 | 2023-07-24 |
| a sta mîțu-n coadă | 516724 | 2023-07-31 |
| a sări calul | 538889 | 2023-08-07 |
| lup moralist | 525358 | 2023-08-14 |
| cai verzi pe pereți | 1044771 | 2023-08-21 |
| a trage mîța de coadă | 887802 | 2023-08-28 |
| nici cal, nici măgar | 533565 | 2023-09-04 |
| a umbla cu cioara vopsită | 542114 | 2023-09-11 |
| a se uita ca vițelul la poarta nouă | 542065 | 2023-09-18 |
- a sta (sau a rămâne, a se uita) ca vițelul la poarta nouă - 874021
- s-a dus bou și s-a întors vacă - 836842
- a tăia frunză la cîini - 843366
- a împușca doi iepuri - 521795
- calul de dar nu se caută la dinți - 839710
- a vinde pielea ursului din pădure - 829046
- a beli vulpea - 515146
Alte propuneri
- a-i sta (cuiva) mintea în loc
- a-i sări muștarul
- a-i ploua în gură
- e floare la ureche
- a face capul calendar
- a călca pe bec
- a-și lua lumea-n cap