Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Scara numerică”
Sari la navigare
Sari la căutare
(→Alte dicționare: DLRM trilion) |
(→Alte dicționare: DLRC bilion) |
||
Linia 71: | Linia 71: | ||
|- | |- | ||
| {{ccd|bilion}} || '''NODEX (2002):''' o mie de miliarde (în unele țări) sau cu un miliard (în alte țări) || 10<sup>12</sup> sau 10<sup>9</sup> | | {{ccd|bilion}} || '''NODEX (2002):''' o mie de miliarde (în unele țări) sau cu un miliard (în alte țări) || 10<sup>12</sup> sau 10<sup>9</sup> | ||
|- | |||
| {{ccd|bilion}} || '''DLRC (1980):''' o mie de miliarde (în unele țări) sau un miliard (în alte țări) || 10<sup>12</sup> sau 10<sup>9</sup> | |||
|- | |- | ||
| {{ccd|bilion}} || '''DLRM (1958):''' miliard || 10<sup>9</sup> | | {{ccd|bilion}} || '''DLRM (1958):''' miliard || 10<sup>9</sup> | ||
Linia 82: | Linia 84: | ||
| {{ccd|trilion}} || '''NODEX (2002):''' o mie de miliarde, 1.000.000.000.000; (în unele țări) un milion de miliarde, 1.000.000.000.000.000 || 10<sup>12</sup> sau 10<sup>15</sup> | | {{ccd|trilion}} || '''NODEX (2002):''' o mie de miliarde, 1.000.000.000.000; (în unele țări) un milion de miliarde, 1.000.000.000.000.000 || 10<sup>12</sup> sau 10<sup>15</sup> | ||
|- | |- | ||
| {{ccd|trilion}} || '''DLRM (1958):''' ( | | {{ccd|trilion}} || '''DLRM (1958):''' (în sistemul de numărare al popoarelor romanice) o mie de miliarde; (în uzul internaţional) un milion de miliarde || 10<sup>12</sup> sau 10<sup>15</sup> | ||
|- | |- | ||
| {{ccd|trilion}} || '''Scriban (1939):''' o mie de bilioane sau un milion de milioane || 10<sup>12</sup> | | {{ccd|trilion}} || '''Scriban (1939):''' o mie de bilioane sau un milion de milioane || 10<sup>12</sup> |