2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Calcuri greșite”
Articol/Diverse/Calcuri greșite (vedeți sursă)
Versiunea de la data 6 septembrie 2011 16:48
, 6 septembrie 2011 16:48fără descrierea modificării
Linia 19: | Linia 19: | ||
| Acum puteți '''{{e|partaja}}''' poze pe Facebook. | | Acum puteți '''{{e|partaja}}''' poze pe Facebook. | ||
| În limba română, [http://dexonline.ro/definitie/partaja a partaja] are sens numai în domeniul juridic sau al telecomunicațiilor. | | În limba română, [http://dexonline.ro/definitie/partaja a partaja] are sens numai în domeniul juridic sau al telecomunicațiilor. | ||
|- | |||
| '''Mi-am depus dosarul''' la Facultatea de Litere. | |||
| '''Am {{e|aplica}}t''' la Facultatea de Litere. | |||
| Cu tot regretul că limba română nu are o exprimare mai succintă pentru „a-și depune dosarul” (în vederea admiterii la o școală, un loc de muncă etc.), calchierea lui ''to apply'' este incorectă. | |||
|} | |} |