Lingviști
617 modificări
Linia 1: | Linia 1: | ||
Cuvinte care apar în explicațiile altor cuvinte, fără a avea | Cuvinte care apar în explicațiile altor cuvinte, fără a avea || la rândul lor || o definiție asociată. Unele dintre acestea se pot încadra (eventual) în categoria „greșeli de tipar". | ||
În | În tabelul de mai jos figurează în coloana din stânga cuvântul „care lipsește" din DEX, iar în dreapta cuvântul-titlu unde poate fi întâlnit (cu un mic extras din explicație) și eventual unele observații suplimentare. | ||
{| | |||
| '''adsorbant''' (adj.) || {{d|coloană}} (5. …care conține materiale adsorbante sau…). Avem doar {{d|adsorbant}} s. m. | |||
|- | |||
| '''alcaloid''' (adj.) || {{d|aconitină}} (Substanță alcaloidă…). Avem doar {{d|alcaloid}} s. m. | |||
|- | |||
| '''amestecător''' (adj.) || {{d|lup}} (4. ''Lup amestecător'' = mașină de…). Avem {{d|amestecător}} s. n., dar forma de pl. a sintagmei ''lup amestecător'' care este? | |||
|- | |||
| '''anelid''' (adj.) || {{d|metamer}} (…viermilor anelizi…). Avem doar {{d|anelid}} s. n. | |||
|- | |||
| '''anticatolic''' (adj.) || {{d|reformă}} (…caracter anticatolic…). | |||
|- | |||
| '''antidiareic''' (adj.) || {{d|apă}} (II.1. ''Apă de var'' … proprietăți antidiareice…). | |||
|- | |||
| '''antigen''' (s. n.) <br/> ('''antigenă''' s. f.?) || {{d|serologie}} (…studiul antigenelor microbiene…). Avem doar {{d|antigen}} s. m. | |||
|- | |||
| '''antispaniol''' (adj.) || {{d|comuneros}} (…răscoala antispaniolă…). | |||
|- | |||
| '''antivirotic''' (adj.) || {{d|properdină}} (…acțiune … antivirotică…). | |||
|- | |||
| '''apărut''' (adj.) || {{d|bogomilism}} (Doctrină … apărută…) și vreo 50 de alte exemple. Verbul {{d|apărea}} este intranzitiv. | |||
|- | |||
| '''arcer''' (s. n.) || {{d|cute}} (''acer'', dar evidentă greșeală de tipar, vezi {{d|arcer}} alte surse). | |||
|- | |||
| '''argințel''' (s. m.) || {{d|de}} (XII.1. ''Scrie cu argințel''). Avem doar {{d|argințică}} s. f. | |||
|- | |||
| '''aspațial''' (adj.) || {{d|reionism}} (…opera ar fi … aspațială). | |||
|- | |||
| '''atrial''' (adj.) || {{d|defibrilator}} (…fibrilației atriale…). | |||
|- | |||
| '''autocontrola''' (vb. refl.) || {{d|autosupraveghea}}. | |||
|- | |||
| '''autoizolare''' (s. f.) <br/> ('''autoizola''' vb. refl.?) || {{d|autarhie}} (stare de autoizolare…). | |||
|- | |||
| '''autoorganizare''' (s. f.) || {{d|homeostat}} (Sistem … cu autoorganizare…). | |||
|- | |||
| '''batimetric''' (adj.) || {{d|curb}} (5. ''Curbă batimetrică'' = linie…). | |||
|- | |||
| '''batiscaf, -e''' (s. n.) || {{d|mezoscaf}}. Avem doar {{d|batiscaf|batiscaf, -uri}}. | |||
|- | |||
| '''bazal''' (adj.) || {{d|alismatacee}} (…frunzele bazale…) și multe alte exemple. | |||
|- | |||
| '''bătătarnică''' (s. f.) || {{d|petimbroasă}}. | |||
|- | |||
| '''benzaldehidă''' (s. f.) || {{d|aldehidă}}. | |||
|- | |||
| '''bicromatic''' (adj.) || {{d|fototipie}} (…gelatină bicromatică…). | |||
|- | |||
| '''bidimensional''' (adj.) || {{d|pictură}} (…forme … bidimensionale…). | |||
|- | |||
| '''bifurcat''' (adj.) || {{d|cârjă}} (…partea … bifurcată…) și alte exemple. Verbul {{d|bifurca}} este reflexiv unipersonal. | |||
|- | |||
| '''bigă, bige''' (s. f.) || {{d|balansină}} (…stâlpii bigelor…). Avem doar {{d|bigă|bigă, bigi}}. | |||
|- | |||
| '''binecunoscut''' (adj.) || {{d|familiar}}. | |||
|- | |||
| '''binemirositor''' (adj.) || {{d|aromat}}. | |||
|- | |||
| '''binevenit''' (adj.) || {{d|pomană}} (Ocazie binevenită…). | |||
|- | |||
| '''bolțar''' (s. n.) || {{d|cheie}} (6. …celelalte bolțare). Avem doar {{d|bolțar}} s. m. | |||
|- | |||
| '''boran''' (s. m.?) || {{d|hidrură}}. | |||
|- | |||
| '''bordeleză''' (adj. f.) <br/> ('''bordelez''' adj.?) || {{d|zeamă}} (4. ''Zeamă bordeleză''). | |||
|- | |||
| '''bronșic''' (adj.) || {{d|bronhoree}} (…astmul bronșic). | |||
|- | |||
| '''campestru''' (adj.) || {{d|faun}} (…divinitate … campestră…) și alte exemple. | |||
|- | |||
| '''capacitor''' (s. n.) || {{d|component}} (4. …rezistoare, capacitoare etc.). | |||
|- | |||
| '''carotenoid''' (adj.) || {{d|hematocrom}} (Pigment … carotenoid…). Avem {{d|carotenoidă}} s. f., cu variantele {{d|carotinoid}} s. n. și {{d|carotinoidă}} s. f.! | |||
|- | |||
| '''cartofilie''' (s. f.) || {{d|aerocartofilie}} (Ramură a cartofiliei…). | |||
|- | |||
| '''cățărat''' (adj.) || {{d|pârș}} (… cățărate în copaci…). Verbul {{d|cățăra}} este reflexiv. | |||
|- | |||
| '''căzut''' (adj.) || {{d|cioplitură}} (…așchie căzută…), {{d|ciut}} (…coarne … căzute) și alte exemple. Avem doar {{d|căzut|căzut, căzuți}} adj. (m., despre ochi), iar verbul {{d|cădea}} este intranzitiv și reflexiv unipersonal. | |||
|- | |||
| '''cerșeală''' (s. f.) || {{d|căpăta}} (…obținut prin cerșeală). | |||
|- | |||
| '''cheratină, -e''' (s. f.) || {{d|cheratoză}} (…hidrolizei cheratinelor…). Avem {{d|cheratină}} s. f. fără pl. | |||
|- | |||
| '''chilug''' (s. n.) || {{d|pilug}} (var. '''chilug''' s. n.). Avem doar {{d|chilug}} adv. | |||
|- | |||
| '''chiulangioaică''' (s. f.) || {{d|chiulangiu}}. | |||
|- | |||
| '''cianic''' (adj.) || {{d|fulminic}} (…acidului cianic…). | |||
|- | |||
| '''ciclon''' s. m. || {{d|depresionar}} (…formării ciclonilor.). Avem doar {{d|ciclon}} s. n. | |||
|- | |||
| '''cinocefal''' (adj.) || {{d|babuin}} (Maimuță cinocefală…). Avem doar {{d|cinocefal}} s. m. | |||
|- | |||
| '''clavicembal''' (s. n.) || {{d|cembalo}}. Avem {{d|clavicembalo}} și {{d|clavicimbal}}. | |||
|- | |||
| '''codal''' (adj.) || {{d|căluț}} (2. …înotătoare codală…). | |||
|- | |||
| '''coleopter''' (adj.) || {{d|cărăbuș}} (Insectă coleopteră…) și alte exemple. Avem doar {{d|coleopter}} s. n. | |||
|- | |||
| '''coluviu''' (s. n.) || {{d|coluvial}} (…formează coluvii.). Avem doar {{d|coluviu}} s. n. fără pl. | |||
|- | |||
| '''conciliatorist''' (adj.) || {{d|centrism}} (Curent … conciliatorist…). | |||
|- | |||
| '''condensator''' (s. m.) || {{d|styroflex}} (…pentru condensatori…). Avem doar {{d|condensator}} s. n. | |||
|- | |||
| '''constatator''' (adj.) || {{d|copie}} (3. …înscris constatator…). | |||
|- | |||
| '''corosbină''' (s. f.) || {{d|cățel}} (3. …''cățel-de-mare'' = corosbină…). Avem {{d|corozbină}} s. f. | |||
|- | |||
| '''corrige''' (inv. în loc. subst. ''addenda corrige'') || {{d|addenda}}. | |||
|- | |||
| '''crezător''' (adj.) || {{d|lăptos}} (…lesne crezător.). | |||
|- | |||
| '''cromozomic''' (adj.) || {{d|translocație}} (Mutație cromozomică…). | |||
|} |