Lingviști
617 modificări
Linia 573: | Linia 573: | ||
|- | |- | ||
| '''purinic''' (adj.) || {{d|guanină}} (Bază azotată purinică...). | | '''purinic''' (adj.) || {{d|guanină}} (Bază azotată purinică...). | ||
|- | |||
| '''rafaelitic''' (adj.) || {{d|rafaelic}}. | |||
|- | |||
| '''rectită''' (s. f.) || {{d|proctită}}. | |||
|- | |||
| '''reducător''' (adj.) || {{d|azotos}} (...însușiri ... reducătoare.). Avem doar {{d|reducător}} s. m. | |||
|- | |||
| '''releu, releuri''' (s. n.) || {{d|pernă}} (...releuri de protecție...). Avem doar {{d|releu|releu, relee}}. | |||
|- | |||
| '''resorbabil''' (adj.) || {{d|catgut}} (Fir resorbabil...). | |||
|- | |||
| '''revânzare''' (s. f.) || {{d|cost}} (...în scop de revânzare.). | |||
|- | |||
| '''rezultat''' (adj.) || {{d|acord}} (5. Sonoritate rezultată...) și alte 80 de exemple. Avem doar {{d|rezultat}} s. n., iar verbul {{d|rezulta}} este intranzitiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | |||
|- | |||
| '''rolat''' (s. n.) || {{d|hanzelă}} (...mașină de rolat...). | |||
|- | |||
| '''rubefiant''' (adj.) || {{d|rubefacție}} (...substanță rubefiantă.). Avem doar {{d|rubefiant}} s. m. și n. | |||
|- | |||
| '''rufet''' (s. n.) || {{d|corporație}}. | |||
|} | |||
Observație: nu au fost incluse în enumerarea de mai sus formele unor gerunzii verbale, participii (cu sau fără valoare adjectivală), infinitive lungi (cu sau fără valoare substantivală) construite cu ajutorul prefixului '''re-''' (''reabsorbit, refermentare, remodelare, retransformare, reutilizare, reverificare''). | |||
{| | |||
| width=20% | '''sachet''' (s. m.) || {{d|tresă}} (2. ...a sacheților...). | |||
|- | |||
| '''sarmatic''' (adj.) || {{d|iazig}} (Triburi sarmatice...). | |||
|- | |||
| '''savur''' (s. m.? n.?) || {{d|sovârf}}. | |||
|- | |||
| '''scârți''' (interj.) || {{d|hârți}} (...''scârți încolo''...). Avem în schimb {{d|scârț}}, {{d|scârța}}, {{d|scârțai}}. | |||
|- | |||
| '''sedimentat''' (adj.) || {{d|fliș}} (...conglomerate ... sedimentate...). Verbul {{d|sedimenta}} este reflexiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | |||
|- | |||
| '''semiacvatic''' (adj.) || {{d|anaconda}} (Șarpe semiacvatic...) și alte câteva animale. | |||
|- | |||
| '''semiafumat''' (adj.) || {{d|cracauer}} (...salam semiafumat...). | |||
|- | |||
| '''semiegiptean''' (adj.) || {{d|alexandrinism}} (...civilizației ... semiegiptene...). | |||
|- | |||
| '''semifabricat''' (adj.) || {{d|combinat}} (...materie ... semifabricată...). Avem doar {{d|semifabricat}} s. n. | |||
|- | |||
| '''semigeneral''' (adj.) || {{d|plan}} (I.5. ''Plan semigeneral''...). | |||
|- | |||
| '''semigrecesc''' (adj.) || {{d|alexandrinism}} (...civilizației ... semigrecești...). | |||
|- | |||
| '''semiinelar''' (adj.) || {{d|cuzinet}} (...bucăți semiinelare...). | |||
|- | |||
| '''semilemnos''' (adj.) || {{d|jale}} (...tulpina semilemnoasă...). | |||
|- | |||
| '''semimobil''' (adj.) || {{d|gratie}} (... ansamblu ... semimobil...). | |||
|- | |||
| '''semioval''' (adj.) || {{d|blacheu}} (Bucată semiovală...). | |||
|- | |||
| '''semiparazit''' (adj.) || {{d|vâsc}} (Plantă semiparazită...) și alte exemple. Avem doar {{d|semiparazit}} s. m. | |||
|- | |||
| '''semirăpitor''' (adj.) || {{d|corb}} (Pasăre semirăpitoare...). | |||
|- | |||
| '''sfioșenie''' (s. f.) || {{d|sălbăticie}} (4). | |||
|- | |||
| '''silicic''' (adj.) (doar m.?) || {{d|alumosilicat}} (...acizilor silicici...). Avem doar {{d|silicic}} adj. fără gen, fără pl. | |||
|- | |||
| '''simulatoriu''' (adj.) || {{d|mutacism}} (...unei tendințe simulatorii...). | |||
|- | |||
| '''sirman''' (adj.) || {{d|sărman}} (var.). | |||
|- | |||
| '''sociomoral''' (adj.) || {{d|psihagogie}} (...normelor sociomorale.). | |||
|- | |||
| '''spovedui''' (vb.) || {{d|spovedi}} (var.). | |||
|- | |||
| '''stână, stâni''' (s. f.) || {{d|stână}} (...''la spartul stânii''.). Avem doar {{d|stână|stână, stâne}}. | |||
|- | |||
| '''steroid''' (adj.) || {{d|aldosteron}} (...structură steroidă...). Avem doar {{d|steroid}} s. m. | |||
|- | |||
| '''stimulatoriu''' (adj.) || {{d|ocitocic}} (...acțiune stimulatorie...). | |||
|- | |||
| '''stimulent''' (adj.) <br/> '''stimulent''' (s. m.) || {{d|ocitocină}} (...acțiune stimulentă...). <br/> {{d|impuls}} (...acțiunea stimulenților nervoși...). Avem doar {{d|stimulent}} s. n. | |||
|- | |||
| '''striște''' (s. f.) || {{d|triște}} (Trimitere fără explicație). | |||
|- | |||
| '''strivitură''' (s. f.) || {{d|zdrobitură}}. | |||
|- | |||
| '''subfamilie''' (s. f.) || {{d|bizon}} (...animal ... din subfamilia...) și alte animale/plante. | |||
|- | |||
| '''subgrup''' (s. n.) || {{d|subcultură}} (2. Cultură a ... subgrupurilor sociale...). Avem doar {{d|subgrupă}} s. f. | |||
|- | |||
| '''submers''' (adj.) || {{d|foarfece}} (4. ...plantă submersă...). | |||
|- | |||
| '''subordine''' (s. f. în loc. adj. și adv.) || {{d|centralism}} (...în subordinea instituțiilor...). Avem doar {{d|subordin}} s. n. cu loc. ''în subordine'' și ''în subordinele''. | |||
|- | |||
| '''subzonă''' (s. f.) || {{d|taiga}} (...nume dat subzonei...). | |||
|- | |||
| '''sudoripar''' (adj.) || {{d|hidradenom}} (Adenom sudoripar.). Avem doar {{d|sudoripară}} adj. f. în sintagmă. | |||
|- | |||
| '''supraelastic''' (adj.) || {{d|helancă}} (Țesătură ... supraelastică...). | |||
|- | |||
| '''supraglotic''' (adj.) || {{d|formant}} (...cavităților supraglotice...). | |||
|- | |||
| '''supranațional''' (adj.) || {{d|internaționalism}} (...interes ... supranațional.). | |||
|- | |||
| '''supranumeric''' (adj.) || {{d|beton}} (2. ...utilizarea supranumerică...). | |||
|- | |||
| '''supurativ''' (adj.) || {{d|panoftalmie}} (Infecție supurativă...). | |||
|- | |||
| '''survenit''' (adj.) || {{d|cârmeală}} (Schimbare survenită...) și multe alte exemple. Verbul {{d|surveni}} este intranzitiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | |||
|- | |||
| '''susurător''' (adj.) || {{d|murmurător}}. | |||
|- | |||
| '''șfarț''' (s. n.) || {{d|șvarț}} (var.). | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Articole:Încercări de îndreptare]] | [[Categorie:Articole:Încercări de îndreptare]] |