Lingviști
617 modificări
Linia 211: | Linia 211: | ||
|- | |- | ||
| '''grăuncior''' (s. m.) || {{d|statolit}} (...grăunciori de amidon...). Avem doar {{d|grăuncior}} s. n. | | '''grăuncior''' (s. m.) || {{d|statolit}} (...grăunciori de amidon...). Avem doar {{d|grăuncior}} s. n. | ||
|- | |||
| '''hâșăi''' (vb.) || {{d|hâșâi}}. | |||
|- | |||
| '''hidroameliorație''' (s. f.) || {{d|hidroameliorare}}. Avem doar {{d|hidroameliorații}} s. f. pl. | |||
|- | |- | ||
| '''hiperdens''' (adj.) || {{d|stea}} (I.1. ''Stea hiperdensă''...). | | '''hiperdens''' (adj.) || {{d|stea}} (I.1. ''Stea hiperdensă''...). | ||
Linia 247: | Linia 251: | ||
|- | |- | ||
| '''izvorât''' (adj.) || {{d|hipercorect}} (...greșală izvorâtă...) și alte câteva exemple. Verbul {{d|izvorî}} este intranzitiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | | '''izvorât''' (adj.) || {{d|hipercorect}} (...greșală izvorâtă...) și alte câteva exemple. Verbul {{d|izvorî}} este intranzitiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | ||
|- | |||
| '''închistat''' (adj.) || {{d|hematom}} (...sânge închistat...). Verbul {{d|închista}} este reflexiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | |||
|- | |- | ||
| '''înfrigura''' (vb.) || {{d|rece}} (1. ...care înfrigurează.). | | '''înfrigura''' (vb.) || {{d|rece}} (1. ...care înfrigurează.). | ||
Linia 681: | Linia 687: | ||
|- | |- | ||
| '''șfarț''' (s. n.) || {{d|șvarț}} (var.). | | '''șfarț''' (s. n.) || {{d|șvarț}} (var.). | ||
|- | |||
| '''tabernacol''' (s. n.) || {{d|cort}}. Avem doar {{d|tabernacul}}. | |||
|- | |||
| '''tanant''' (adj.) || {{d|sulfita}} (...extracte tanante...). Avem doar {{d|tanant}} s. m. | |||
|- | |||
| '''târcol''' (s.n.?) <br/> '''târcoală''' (s. f.?) || {{d|șiștor}} (...târcoalele prâsnelului...). Avem {{d|târcol}} s. n., dar explicația se referă la altceva. | |||
|- | |||
| '''teleplasmă''' (s. f.) || {{d|ectoplasmă}} (2). | |||
|- | |||
| '''telurat''' (adj.) || {{d|telurură}} (...hidrogenului telurat.). | |||
|- | |||
| '''tiflotehnică''' (s. f.) || {{d|tiflologie}} (...compensarea ... prin tiflotehnică...). | |||
|- | |||
| '''troscoțel''' (s. m.) || {{d|scârțâitor}} (4). | |||
|- | |||
| '''turcizat''' (adj.) <br/> '''turciza''' (vb.?) || {{d|nogai}} (Populație mongolă turcizată...). | |||
|- | |||
| '''ultraradical''' (adj.) || {{d|extrem}} (II.1. ...parte ultraradicală...). | |||
|- | |||
| '''umbon''' (s. n.) || {{d|exogiră}} (...umboanele răsucite...). | |||
|- | |||
| '''unduitor''' (adj.) || {{d|ondulator}}. | |||
|- | |||
| '''unghiuleț''' (s. n.) || {{d|cornurele}}. Fără sg.!?! (dar {{d|colțișor}}). | |||
|- | |||
| '''uninuclear''' (adj.) || {{d|monoplastidă}} (...celulă ... uninucleară.). | |||
|- | |||
| '''utilizator''' (s. m. și f.) || {{d|software}} (...alcătuite de utilizator.). | |||
|- | |||
| '''vălătuceală''' (s. f.) || {{d|învălătucire}}. | |||
|- | |||
| '''ventricul''' (s. m.) || {{d|cefalorahidian}} (...ventriculii cerebrali...), {{d|ventriculografie}} (Radiografie a ventriculilor...). Avem doar {{d|ventricul}} s. n. | |||
|- | |||
| '''vibratoriu''' (adj.) || {{d|trepidație}} (Mișcare vibratorie...). | |||
|- | |||
| '''vobulat''' (adj.) || {{d|sunet}} (''Sunet vobulat''...). | |||
|- | |||
| '''vopselărie''' (s. f.) || {{d|miniu}} (...folosit la vopselărie.). | |||
|- | |||
| '''zaharid''' (s. n.?) <br/> '''zaharidă''' (s. f.?) || {{d|monozaharidă}} (...zaharide mai simple.), {{d|sulfitic}} (...conținut de ... zaharide...). | |||
|- | |||
| '''zbengui, ''zbenguiesc''''' (vb.) || {{d|ca}} (...''Tinerii ... se zbenguiesc''.). Avem doar {{d|zbengui|'''zbengui''', ''zbengui''}}. | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Articole:Încercări de îndreptare]] | [[Categorie:Articole:Încercări de îndreptare]] |