Lingviști
617 modificări
Linia 1: | Linia 1: | ||
Aceste cuvinte apar în explicațiile altor cuvinte, fără a avea - la rândul lor -, o definiție asociată. Unele dintre acestea se pot încadra (eventual) în categoria „greșeli de tipar”. | |||
În tabelul de mai jos figurează în coloana din stânga cuvântul „care lipsește” din DEX, iar în dreapta cuvântul-titlu unde poate fi întâlnit (cu un mic extras din explicație) și eventual unele observații suplimentare. | În tabelul de mai jos figurează în coloana din stânga cuvântul „care lipsește” din DEX, iar în dreapta cuvântul-titlu unde poate fi întâlnit (cu un mic extras din explicație) și eventual unele observații suplimentare. | ||
Linia 42: | Linia 42: | ||
| '''batimetric''' (adj.) || {{d|curb}} (5. ''Curbă batimetrică'' = linie…). | | '''batimetric''' (adj.) || {{d|curb}} (5. ''Curbă batimetrică'' = linie…). | ||
|- | |- | ||
| '''batiscaf, -e | | '''batiscaf,''' ''-e'' (s. n.) || {{d|mezoscaf}}. Avem doar {{d|batiscaf|'''batiscaf,''' ''-uri''}}. | ||
|- | |- | ||
| '''bazal''' (adj.) || {{d|alismatacee}} (…frunzele bazale…) și multe alte exemple. | | '''bazal''' (adj.) || {{d|alismatacee}} (…frunzele bazale…) și multe alte exemple. | ||
Linia 56: | Linia 56: | ||
| '''bifurcat''' (adj.) || {{d|cârjă}} (…partea … bifurcată…) și alte exemple. Verbul {{d|bifurca}} este reflexiv unipersonal, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | | '''bifurcat''' (adj.) || {{d|cârjă}} (…partea … bifurcată…) și alte exemple. Verbul {{d|bifurca}} este reflexiv unipersonal, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | ||
|- | |- | ||
| '''bigă, bige | | '''bigă,''' ''bige'' (s. f.) || {{d|balansină}} (…stâlpii bigelor…). Avem doar {{d|bigă|'''bigă,''' ''bigi''}}. | ||
|- | |- | ||
| '''binecunoscut''' (adj.) || {{d|familiar}}. | | '''binecunoscut''' (adj.) || {{d|familiar}}. | ||
Linia 82: | Linia 82: | ||
| '''cățărat''' (adj.) || {{d|pârș}} (… cățărate în copaci…). Verbul {{d|cățăra}} este reflexiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | | '''cățărat''' (adj.) || {{d|pârș}} (… cățărate în copaci…). Verbul {{d|cățăra}} este reflexiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | ||
|- | |- | ||
| '''căzut''' (adj.) || {{d|cioplitură}} (…așchie căzută…), {{d|ciut}} (…coarne … căzute) și alte exemple. Avem doar {{d|căzut|căzut, căzuți}} adj. (m., despre ochi), iar verbul {{d|cădea}} este intranzitiv și reflexiv unipersonal, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | | '''căzut''' (adj.) || {{d|cioplitură}} (…așchie căzută…), {{d|ciut}} (…coarne … căzute) și alte exemple. Avem doar {{d|căzut|'''căzut,''' ''căzuți''}} adj. (m., despre ochi), iar verbul {{d|cădea}} este intranzitiv și reflexiv unipersonal, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | ||
|- | |- | ||
| '''cerșeală''' (s. f.) || {{d|căpăta}} (…obținut prin cerșeală). | | '''cerșeală''' (s. f.) || {{d|căpăta}} (…obținut prin cerșeală). | ||
|- | |- | ||
| '''cheratină, -e | | '''cheratină,''' ''-e'' (s. f.) || {{d|cheratoză}} (…hidrolizei cheratinelor…). Avem {{d|cheratină}} s. f. fără pl. | ||
|- | |- | ||
| '''chilug''' (s. n.) || {{d|pilug}} (var | | '''chilug''' (s. n.) || {{d|pilug}} (var.). Avem doar {{d|chilug}} adv. | ||
|- | |- | ||
| '''chiulangioaică''' (s. f.) || {{d|chiulangiu}}. | | '''chiulangioaică''' (s. f.) || {{d|chiulangiu}}. | ||
Linia 124: | Linia 124: | ||
| '''deformator''' (adj.) || {{d|solid}} (...forțelor deformatoare...). | | '''deformator''' (adj.) || {{d|solid}} (...forțelor deformatoare...). | ||
|- | |- | ||
| '''deglutinare''' (s. f.) <br/> '''deglutina''' | | '''deglutinare''' (s. f.) <br/> ('''deglutina''' vb.?) || {{d|buric}} (...prin deglutinare...). | ||
|- | |- | ||
| '''destrămător''' (adj.) || {{d|lup}} (4. ''Lup destrămător'' = mașină de...). Avem {{d|destrămător}} s. n., dar forma de pl. a sintagmei ''lup destrămător'' care este? | | '''destrămător''' (adj.) || {{d|lup}} (4. ''Lup destrămător'' = mașină de...). Avem {{d|destrămător}} s. n., dar forma de pl. a sintagmei ''lup destrămător'' care este? | ||
|- | |- | ||
| '''destrămătură, -uri | | '''destrămătură,''' ''-uri'' (s. f.) || {{d|tușina}} (3. A tăia ... destrămăturile...). Avem doar {{d|destrămătură}} s. f. fără pl. | ||
|- | |- | ||
| '''deuteric''' (adj.) || {{d|apă}} (II.1. ''Apă deuterică''...). | | '''deuteric''' (adj.) || {{d|apă}} (II.1. ''Apă deuterică''...). | ||
Linia 136: | Linia 136: | ||
| '''devenit''' (adj.) || {{d|alianță}} (2. ...persoană devenită...) și multe alte exemple. Verbul {{d|deveni}} este intranzitiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | | '''devenit''' (adj.) || {{d|alianță}} (2. ...persoană devenită...) și multe alte exemple. Verbul {{d|deveni}} este intranzitiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | ||
|- | |- | ||
| '''dezbenzinare''' (s. f.) <br/> '''dezbenzina''' | | '''dezbenzinare''' (s. f.) <br/> ('''dezbenzina''' vb.?) || {{d|degazolinare}}. | ||
|- | |- | ||
| '''dinamită, -e | | '''dinamită,''' ''-e'' (s. f.) || {{d|dacită}} (...grupul dinamitelor...). Avem doar {{d|dinamită}} s. f. fără pl. | ||
|- | |- | ||
| '''dintotdeauna''' (adv.) || {{d|face}} (A.II.1.). | | '''dintotdeauna''' (adv.) || {{d|face}} (A.II.1.). | ||
Linia 158: | Linia 158: | ||
| '''englezism''' (s. n.) || {{d|rack}}. | | '''englezism''' (s. n.) || {{d|rack}}. | ||
|- | |- | ||
| '''esențializare''' (s. f.) <br/> '''esențializa''' | | '''esențializare''' (s. f.) <br/> ('''esențializa''' vb.?) || {{d|jugendstil}} (...acordată esențializării formei...). | ||
|- | |- | ||
| '''eșuat''' (adj.) || {{d|epavă}} (...scufundate sau eșuate.). Verbul {{d|eșua}} este intranzitiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | | '''eșuat''' (adj.) || {{d|epavă}} (...scufundate sau eșuate.). Verbul {{d|eșua}} este intranzitiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | ||
|- | |- | ||
| '''etanșeizat''' (adj.) <br/> '''etanșeiza''' (vb. | | '''etanșeizat''' (adj.) <br/> '''etanșeiza''' (vb.) || {{d|capsulă}} (9. ...Compartiment etanșeizat...). | ||
|- | |- | ||
| '''expulzie''' (s. f.) || {{d|eclampsie}} (...după expulzia fătului...). Avem {{d|expulsie}} s. f. | | '''expulzie''' (s. f.) || {{d|eclampsie}} (...după expulzia fătului...). Avem {{d|expulsie}} s. f. | ||
Linia 168: | Linia 168: | ||
| '''femel''' (adj.) || {{d|ovul}} (Gametul femel...) și alte câteva exemple. Avem doar {{d|femelă}} s. f., cu mențiunea „(Adjectival; despre organe ale plantelor)”. | | '''femel''' (adj.) || {{d|ovul}} (Gametul femel...) și alte câteva exemple. Avem doar {{d|femelă}} s. f., cu mențiunea „(Adjectival; despre organe ale plantelor)”. | ||
|- | |- | ||
| '''ferpar, -uri | | '''ferpar,''' ''-uri'' (s. n.) || {{d|boston}} (...a ferparurilor...). Avem doar {{d|ferpar|'''ferpar,''' ''-e''}} s. n. | ||
|- | |- | ||
| '''fitil, -e | | '''fitil,''' ''-e'' (s. n.) || {{d|melinită}} (...fabricarea fitilelor...). Avem doar {{d|fitil|'''fitil,''' ''-uri''}} s. n. | ||
|- | |- | ||
| '''fixator''' (adj.) || {{d|fucus}} (...crampoane fixatoare.). Avem doar {{d|fixator}} s. m. | | '''fixator''' (adj.) || {{d|fucus}} (...crampoane fixatoare.). Avem doar {{d|fixator}} s. m. | ||
Linia 190: | Linia 190: | ||
| '''geometrizant''' (adj.) || {{d|suprematism}} (...abstracționismului geometrizant.). | | '''geometrizant''' (adj.) || {{d|suprematism}} (...abstracționismului geometrizant.). | ||
|- | |- | ||
| '''germinal''' (adj.) || {{d|spermatidă}} (Celulă germinală...) ș.a. Avem doar {{d|germinal}} s. m. sg. | | '''germinal''' (adj.) || {{d|spermatidă}} (Celulă germinală...) ș.a. Avem doar {{d|germinal}} s. m. sg. cu alt sens. | ||
|- | |- | ||
| '''ghipsat''' (adj.) || {{d|capelină}} (...bandă ... ghipsată...). | | '''ghipsat''' (adj.) || {{d|capelină}} (...bandă ... ghipsată...). | ||
|- | |- | ||
| '''gintă, ginte | | '''gintă,''' ''ginte'' (s. f.) || {{d|gentilic}} (Care aparține gintei...). Avem doar {{d|gintă|'''gintă,''' ''ginți''}} s. f. | ||
|- | |- | ||
| '''gipsat''' (adj.) || {{d|corset}} (''Corset gipsat'' = aparat...). | | '''gipsat''' (adj.) || {{d|corset}} (''Corset gipsat'' = aparat...). | ||
|- | |- | ||
| '''giuvaer, -uri | | '''giuvaer,''' ''-uri'' (s. n.) <br/> '''giuvaer,''' ''-e'' (s. n.) || {{d|bijuterie}} (...giuvaer ... giuvaerurilor.), {{d|sculă}} (2. ...giuvaere...). Avem doar {{d|giuvaier}} s. n. | ||
|- | |- | ||
| '''giuvaergerie''' (s. f.) || {{d|filigran}} (Lucrătură de giuvaergerie...). Avem doar {{d|giuvaiergerie}} s. f. | | '''giuvaergerie''' (s. f.) || {{d|filigran}} (Lucrătură de giuvaergerie...). Avem doar {{d|giuvaiergerie}} s. f. | ||
Linia 208: | Linia 208: | ||
| '''glotic''' (adj.) || {{d|laringospasm}} (...mușchilor glotici.). | | '''glotic''' (adj.) || {{d|laringospasm}} (...mușchilor glotici.). | ||
|- | |- | ||
| '''goștină, -e | | '''goștină,''' ''-e'' (s. f.) || {{d|goștinar}} (...încasarea goștinei.). Avem doar {{d|goștină|'''goștină,''' ''-i''}} s. f. | ||
|- | |- | ||
| '''grăuncior''' (s. m.) || {{d|statolit}} (...grăunciori de amidon...). Avem doar {{d|grăuncior}} s. n. | | '''grăuncior''' (s. m.) || {{d|statolit}} (...grăunciori de amidon...). Avem doar {{d|grăuncior}} s. n. | ||
Linia 222: | Linia 222: | ||
| '''hipobisulfit''' (s. m.) || {{d|desulfita}} (A îndepărta hipobisulfitul...). | | '''hipobisulfit''' (s. m.) || {{d|desulfita}} (A îndepărta hipobisulfitul...). | ||
|- | |- | ||
| '''hominid''' (s. n.) <br/> '''hominidă''' | | '''hominid''' (s. n.) <br/> ('''hominidă''' s. f.?) || {{d|hominizare}} (...transformare ... a hominidelor...). Avem doar {{d|hominid}} s. m. | ||
|- | |- | ||
| '''imprimator''' (s. n.) || {{d|terminal}} (3.) | | '''imprimator''' (s. n.) || {{d|terminal}} (3.) | ||
Linia 276: | Linia 276: | ||
| '''leșie''' (s. f.) || {{d|călcâi}} (...leșiile de glicerină...). Avem doar {{d|leșie}} s. f. fără pl. | | '''leșie''' (s. f.) || {{d|călcâi}} (...leșiile de glicerină...). Avem doar {{d|leșie}} s. f. fără pl. | ||
|- | |- | ||
| '''limb''' (s. n. | | '''limb''' (s. n.) || {{d|frunză}} (1. ... foaie verde (limb) prinsă...) și alte câteva exemple. | ||
|- | |- | ||
| '''lipoidic''' (adj.) || {{d|cerebrozidă}} (...substanțe lipoidice...). | | '''lipoidic''' (adj.) || {{d|cerebrozidă}} (...substanțe lipoidice...). | ||
Linia 292: | Linia 292: | ||
| '''mucus''' (s. n.) || {{d|mucină}} (...în componența ... unor mucusuri.). Avem doar {{d|mucus}} s. n. fără pl. | | '''mucus''' (s. n.) || {{d|mucină}} (...în componența ... unor mucusuri.). Avem doar {{d|mucus}} s. n. fără pl. | ||
|- | |- | ||
| '''napolitan''' (adj.) <br/> '''napolitan''' (s. m.) || {{d|tarantelă}} (Dans ... napolitan...). Avem doar {{d|napolitană}} s. f. | | '''napolitan''' (adj.) <br/> '''napolitan''' (s. m.) || {{d|tarantelă}} (Dans ... napolitan...). Avem doar {{d|napolitană}} s. f. cu alt sens. | ||
|- | |- | ||
| '''neaccesibil''' (adj.) || {{d|inaccesibil}}. | | '''neaccesibil''' (adj.) || {{d|inaccesibil}}. | ||
Linia 363: | Linia 363: | ||
|- | |- | ||
| '''negro''' (inv.) || {{d|spiritual}} (în sintagma ''negro spiritual''). | | '''negro''' (inv.) || {{d|spiritual}} (în sintagma ''negro spiritual''). | ||
|- | |||
| '''neintens''' (adj.) || {{d|paieric}} (...poziție neintensă.). | |||
|- | |- | ||
| '''neîngăduință''' (s. f.) || {{d|intoleranță}}. | | '''neîngăduință''' (s. f.) || {{d|intoleranță}}. | ||
|- | |- | ||
| '''neliniar''' (adj.) || {{d|heterodinare}} (...element neliniar...). | | '''neliniar''' (adj.) || {{d|heterodinare}} (...element neliniar...). | ||
Linia 554: | Linia 554: | ||
| '''permutație''' (s. f.) || {{d|permutare}}, {{d|permutațional}}. | | '''permutație''' (s. f.) || {{d|permutare}}, {{d|permutațional}}. | ||
|- | |- | ||
| '''pia mater''' (s. n.?) <br/> '''mater'''? | | '''pia mater''' (s. n.?) <br/> ('''mater'''? s. n.) || {{d|leptomeningită}} (...mai ales pia materul.). Avem {{d|pia|pia mater}} s. f. | ||
|- | |- | ||
| '''piccolo''' (adj.?) || {{d|flaut}} (''Flaut piccolo''...). | | '''piccolo''' (adj.?) || {{d|flaut}} (''Flaut piccolo''...). | ||
Linia 560: | Linia 560: | ||
| '''picou''' (s. n.) || {{d|picot}} (În forma ''picou'', n.). | | '''picou''' (s. n.) || {{d|picot}} (În forma ''picou'', n.). | ||
|- | |- | ||
| '''plasă, plăși | | '''plasă,''' ''plăși'' (s. f.) || {{d|zapciu}} (Cârmuitor al unei plăși...). Avem doar {{d|plasă|'''plasă,''' ''plase''}}. | ||
|- | |- | ||
| '''polinucleat''' (adj.) || {{d|mieloblast}} (...leucocitele polinucleate...). | | '''polinucleat''' (adj.) || {{d|mieloblast}} (...leucocitele polinucleate...). | ||
Linia 566: | Linia 566: | ||
| '''preformist''' (s. m. și f.) || {{d|animalculist}} (Biolog preformist...). | | '''preformist''' (s. m. și f.) || {{d|animalculist}} (Biolog preformist...). | ||
|- | |- | ||
| '''presură, -e | | '''presură,''' ''-e'' (s. f.) || {{d|presur}} (Bărbătușul presurei.). Avem doar {{d|presură|'''presură,''' ''-i''}} s. f. | ||
|- | |- | ||
| '''previa''' (adj. inv.?) || {{d|placentă}} (''Placentă previa''...). | | '''previa''' (adj. inv.?) || {{d|placentă}} (''Placentă previa''...). | ||
Linia 586: | Linia 586: | ||
| '''reducător''' (adj.) || {{d|azotos}} (...însușiri ... reducătoare.). Avem doar {{d|reducător}} s. m. | | '''reducător''' (adj.) || {{d|azotos}} (...însușiri ... reducătoare.). Avem doar {{d|reducător}} s. m. | ||
|- | |- | ||
| '''releu, releuri | | '''releu,''' ''releuri'' (s. n.) || {{d|pernă}} (...releuri de protecție...). Avem doar {{d|releu|'''releu,''' ''relee''}}. | ||
|- | |- | ||
| '''resorbabil''' (adj.) || {{d|catgut}} (Fir resorbabil...). | | '''resorbabil''' (adj.) || {{d|catgut}} (Fir resorbabil...). | ||
Linia 648: | Linia 648: | ||
| '''spovedui''' (vb.) || {{d|spovedi}} (var.). | | '''spovedui''' (vb.) || {{d|spovedi}} (var.). | ||
|- | |- | ||
| '''stână, stâni | | '''stână,''' ''stâni'' (s. f.) || {{d|stână}} (...''la spartul stânii''.). Avem doar {{d|stână|'''stână,''' ''stâne''}}. | ||
|- | |- | ||
| '''steroid''' (adj.) || {{d|aldosteron}} (...structură steroidă...). Avem doar {{d|steroid}} s. m. | | '''steroid''' (adj.) || {{d|aldosteron}} (...structură steroidă...). Avem doar {{d|steroid}} s. m. | ||
Linia 656: | Linia 656: | ||
| '''stimulent''' (adj.) <br/> '''stimulent''' (s. m.) || {{d|ocitocină}} (...acțiune stimulentă...). <br/> {{d|impuls}} (...acțiunea stimulenților nervoși...). Avem doar {{d|stimulent}} s. n. | | '''stimulent''' (adj.) <br/> '''stimulent''' (s. m.) || {{d|ocitocină}} (...acțiune stimulentă...). <br/> {{d|impuls}} (...acțiunea stimulenților nervoși...). Avem doar {{d|stimulent}} s. n. | ||
|- | |- | ||
| '''striște''' (s. f.) || {{d|triște}} ( | | '''striște''' (s. f.) || {{d|triște}} (trimitere fără explicație). | ||
|- | |- | ||
| '''strivitură''' (s. f.) || {{d|zdrobitură}}. | | '''strivitură''' (s. f.) || {{d|zdrobitură}}. | ||
Linia 692: | Linia 692: | ||
| '''tanant''' (adj.) || {{d|sulfita}} (...extracte tanante...). Avem doar {{d|tanant}} s. m. | | '''tanant''' (adj.) || {{d|sulfita}} (...extracte tanante...). Avem doar {{d|tanant}} s. m. | ||
|- | |- | ||
| '''târcol''' (s.n.?) <br/> '''târcoală''' (s. f.?) || {{d|șiștor}} (...târcoalele prâsnelului...). Avem {{d|târcol}} s. n., | | '''târcol''' (s.n.?) <br/> '''târcoală''' (s. f.?) || {{d|șiștor}} (...târcoalele prâsnelului...). Avem {{d|târcol}} s. n., cu alt sens. | ||
|- | |- | ||
| '''teleplasmă''' (s. f.) || {{d|ectoplasmă}} (2). | | '''teleplasmă''' (s. f.) || {{d|ectoplasmă}} (2). | ||
Linia 702: | Linia 702: | ||
| '''troscoțel''' (s. m.) || {{d|scârțâitor}} (4). | | '''troscoțel''' (s. m.) || {{d|scârțâitor}} (4). | ||
|- | |- | ||
| '''turcizat''' (adj.) <br/> '''turciza''' | | '''turcizat''' (adj.) <br/> ('''turciza''' vb.?) || {{d|nogai}} (Populație mongolă turcizată...). | ||
|- | |- | ||
| '''ultraradical''' (adj.) || {{d|extrem}} (II.1. ...parte ultraradicală...). | | '''ultraradical''' (adj.) || {{d|extrem}} (II.1. ...parte ultraradicală...). | ||
Linia 710: | Linia 710: | ||
| '''unduitor''' (adj.) || {{d|ondulator}}. | | '''unduitor''' (adj.) || {{d|ondulator}}. | ||
|- | |- | ||
| '''unghiuleț''' (s. n.) || {{d|cornurele}}. Fără sg.!?! (dar {{d|colțișor}}). | | '''unghiuleț''' (s. n.) || {{d|cornurele}}. Fără sg.!?! (dar {{d|colțișor}} are pl.). | ||
|- | |- | ||
| '''uninuclear''' (adj.) || {{d|monoplastidă}} (...celulă ... uninucleară.). | | '''uninuclear''' (adj.) || {{d|monoplastidă}} (...celulă ... uninucleară.). | ||
Linia 728: | Linia 728: | ||
| '''zaharid''' (s. n.?) <br/> '''zaharidă''' (s. f.?) || {{d|monozaharidă}} (...zaharide mai simple.), {{d|sulfitic}} (...conținut de ... zaharide...). | | '''zaharid''' (s. n.?) <br/> '''zaharidă''' (s. f.?) || {{d|monozaharidă}} (...zaharide mai simple.), {{d|sulfitic}} (...conținut de ... zaharide...). | ||
|- | |- | ||
| '''zbengui, '' | | '''zbengui,''' ''zbenguiesc'' (vb.) || {{d|ca}} (...''Tinerii ... se zbenguiesc''.). Avem doar {{d|zbengui|'''zbengui''', ''zbengui''}}. | ||
|} | |} | ||
:''Matei Gall,'' 2012 | |||
[[Categorie:Articole:Încercări de îndreptare]] | [[Categorie:Articole:Încercări de îndreptare]] | ||
[[Categorie:Sincronizare]] |