Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Încercări de îndreptare/Cuvinte fără explicații în DEX”
Sari la navigare
Sari la căutare
Linia 141: | Linia 141: | ||
|- | |- | ||
| '''dodecafonie''' (s. f.) || {{d|serialism}} (...evoluția ... dodecafoniei...). | | '''dodecafonie''' (s. f.) || {{d|serialism}} (...evoluția ... dodecafoniei...). | ||
|- | |||
| '''economism''' (s. n. sg.) || {{d|economist}} (2. Adept al economismului.). | |||
|- | |||
| '''efemeritate''' (s. f.) || {{d|tranziență}}. | |||
|- | |||
| '''elefantiază''' (s. f.) || {{d|elefantiazis}} (var.) | |||
|- | |||
| '''eleison''' (inv.) || {{d|kyrie}} (...în sintagma ''kyrie eleison''...). | |||
|- | |||
| '''elenic''' (adj.) || {{d|panelenism}} (...populațiilor elenice...). | |||
|- | |||
| '''endotelial''' (adj.) || {{d|kala-azar}} (...celulele endoteliale...). | |||
|- | |||
| '''englezism''' (s. n.) || {{d|rack}}. | |||
|- | |||
| '''esențializare''' (s. f.) <br/> '''esențializa''' (vb.?) || {{d|jugendstil}} (...acordată esențializării formei...). | |||
|- | |||
| '''eșuat''' (adj.) || {{d|epavă}} (...scufundate sau eșuate.). Verbul {{d|eșua}} este intranzitiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | |||
|- | |||
| '''etanșeizat''' (adj.) <br/> '''etanșeiza''' (vb.?) || {{d|capsulă}} (9. ...Compartiment etanșeizat...). | |||
|- | |||
| '''expulzie''' (s. f.) || {{d|eclampsie}} (...după expulzia fătului...). Avem {{d|expulsie}} s. f. | |||
|} | |} |