Lingviști
617 modificări
Linia 279: | Linia 279: | ||
|- | |- | ||
| '''lipoidic''' (adj.) || {{d|cerebrozidă}} (...substanțe lipoidice...). | | '''lipoidic''' (adj.) || {{d|cerebrozidă}} (...substanțe lipoidice...). | ||
|- | |||
| '''magnetomotor''' (adj.) || {{d|gilbert}} (...tensiunii ... magnetomotoare.). Avem doar {{d|magnetomotor}} s. n. | |||
|- | |- | ||
| '''mahalagește''' (adv.) || {{d|țigăni}} (...se tocmi (mahalagește).). | | '''mahalagește''' (adv.) || {{d|țigăni}} (...se tocmi (mahalagește).). | ||
Linia 645: | Linia 647: | ||
|- | |- | ||
| '''sociomoral''' (adj.) || {{d|psihagogie}} (...normelor sociomorale.). | | '''sociomoral''' (adj.) || {{d|psihagogie}} (...normelor sociomorale.). | ||
|- | |||
| '''sociopsihologie''' (s. f.) || {{d|imagologie}} (Ramură a sociopsihologiei...). | |||
|- | |- | ||
| '''spovedui''' (vb.) || {{d|spovedi}} (var.). | | '''spovedui''' (vb.) || {{d|spovedi}} (var.). | ||
|- | |||
| '''starostesc''' (adj.) || {{d|ort}} (''Ortul starostesc''...). | |||
|- | |- | ||
| '''stână,''' ''stâni'' (s. f.) || {{d|stână}} (...''la spartul stânii''.). Avem doar {{d|stână|'''stână,''' ''stâne''}}. | | '''stână,''' ''stâni'' (s. f.) || {{d|stână}} (...''la spartul stânii''.). Avem doar {{d|stână|'''stână,''' ''stâne''}}. | ||
Linia 719: | Linia 725: | ||
|- | |- | ||
| '''ventricul''' (s. m.) || {{d|cefalorahidian}} (...ventriculii cerebrali...), {{d|ventriculografie}} (Radiografie a ventriculilor...). Avem doar {{d|ventricul}} s. n. | | '''ventricul''' (s. m.) || {{d|cefalorahidian}} (...ventriculii cerebrali...), {{d|ventriculografie}} (Radiografie a ventriculilor...). Avem doar {{d|ventricul}} s. n. | ||
|- | |||
| '''vibrat''' (adj.) || {{d|beton}} (''Beton vibrat''...). Verbul {{d|vibra}} este intranzitiv, prin urmare participiul său nu poate avea valoare adjectivală. | |||
|- | |- | ||
| '''vibratoriu''' (adj.) || {{d|trepidație}} (Mișcare vibratorie...). | | '''vibratoriu''' (adj.) || {{d|trepidație}} (Mișcare vibratorie...). |