Lingviști, Birocrați, Administratori
1.455 de modificări
m |
m (formatare tabel 2 - partea II) |
||
Linia 299: | Linia 299: | ||
|rowspan="3"|2.[č] | |rowspan="3"|2.[č] | ||
|2.1. +a, o, u în aceeași silabă | |2.1. +a, o, u în aceeași silabă | ||
| ciaconă [ča- | | ciaconă [ča-c<u>o</u>nă] <br/>ciot [čot]<br/> ciur [čur] | ||
|- | |- | ||
|2.2. la sfârșit de cuvânt, când i nu este accentuat | |2.2. la sfârșit de cuvânt, când i nu este accentuat | ||
Linia 312: | Linia 312: | ||
| | | | ||
| dud | | dud | ||
|- | |||
|rowspan="6"|11. | |||
|rowspan="6"|e | |||
|rowspan="2"|1. [e] | |||
| 1.1. după C în afară de 3., 5. | |||
| mere [m<u>e</u>re] | |||
|- | |||
| 1.2. la început de cuvânt (în afară de 2.) și de silabă, mai ales în neologisme | |||
| elev [elev] <br/> poezie [poezie] | |||
|- | |||
|2. [ĭe] | |||
| la început de cuvânt, în pronume personale și formele verbului a fi | |||
| eu [ĭeu] <br/>ești [ĭești] <br/>eram [ĭeram] | |||
|- | |||
|3. [ĕ] | |||
| + a, o după C | |||
| deal [dĕal]<br/> pleosc [plĕosk] | |||
|- | |||
|4. [ĭ] | |||
| + a la început de cuvânt și de silabă, în cuvinte vechi | |||
|ea [ĕa] <br/>aceea [ac<u>e</u>-ĭa] | |||
|- | |||
|5. [∅]<ref>Folosită ca literă ajutătoare, cu valoare diacritică (îndeplinită în alte limbi de semne diacritice)</ref> | |||
|colspan="3"| V. '''ce, che, ge, ghe''' | |||
|- | |||
| 12. | |||
| f | |||
| [f] | |||
| | |||
| fir | |||
|} | |} | ||
13- g [g] 1. + C în afară de litera h gras [gras] | 13- g [g] 1. + C în afară de litera h gras [gras] | ||
Linia 507: | Linia 523: | ||
'''Note:''' | '''Note:''' | ||
21. j []] jar | 21. j []] jar |