Lingviști, Birocrați, Administratori
1.455 de modificări
m (formatare tabel 2 - partea III) |
m (formatare tabel 2 - partea IV) |
||
Linia 422: | Linia 422: | ||
|- | |- | ||
|2. [∅] | |2. [∅] | ||
|colspan="2"| V. '''che, chi, ghe, ghi;''' | |colspan="2"| V. '''che, chi, ghe, ghi; w''' | ||
|- | |||
|rowspan="14"| 19. | |||
|rowspan="14"| i | |||
|rowspan="8"| 1. [i] | |||
| 1.1. după C, în afară de 2.-4. | |||
| ''fir'' [fir]<br/> ''inimă'' [<u>i</u>nimă] | |||
|- | |||
|colspan="2"|1.2. la sfârșit de cuvânt | |||
|- | |||
| 1.2.1. când este accentuat | |||
| ''auzi'' [auz<u>i</u>] | |||
|- | |||
| 1.2.2. după C(C) + l,r | |||
| ''acri'' [akri] ''aștri'' [aștri] | |||
|- | |||
| 1.2.3. în unele neologisme, indiferent de accent | |||
| ''bebi'' [b<u>e</u>bi] <br/> ''kaki'' [kak<u>i</u>] <br/> ''swahili'' [suah<u>i</u>li] <br/> ''taxi'' [tax<u>i</u>] | |||
|- | |||
|colspan="2"| 1.3. la început de silabă | |||
|- | |||
| 1.3.1. +C | |||
| ''inimă'' [<u>i</u>nimă] | |||
|- | |||
| 1.3.2. +V în hiat, în neologisme; nu există o regulă<ref>Pronunțare specificată în ''Dicționar''</ref> | |||
| ''ion'' [i-<u>o</u>n] <br/> Ion [i-<u>o</u>n] | |||
|- | |||
|rowspan="3"| 2. [ĭ] | |||
| 2.1. în diftongi ascendenți (+ ''a'', ''e'', ''o'', ''u'') | |||
| ''iar'' [ĭar] <br/> ''ied'' [ĭed] <br/> ''iod'' [ĭod] <br/> ''iute'' [ĭ<u>u</u>te] | |||
|- | |||
| 2.2. în diftongi descendenți | |||
| ''cai'' [kaĭ] <br/> ''tăi'' [tăĭ] <br/> ''întâi'' [înt<u>î</u>ĭ] <br/> ''bei'' [beĭ] <br/> ''copii'' [kop<u>i</u>ĭ] <br/> îi [îĭ] <br/> ''oi'' [oĭ] <br/> ''cui'' [kuĭ] | |||
|- | |||
| 2.3. în triftongi | |||
| ''beai'' [bĕaĭ] <br/> ''i-ai'', ''ia-i'' [ĭaĭ] <br/> ''iau'' [ĭaŭ] <br/> ''iei'' [ĭeĭ] <br/> ''leoaică'' [le-ŏaĭcă] | |||
|- | |||
|rowspan="2"| 3. [<sup>i</sup>] (i „șoptit”, asilabic sau afonizat) | |||
| 3.1. după C(C)(C), la sfârșit de cuvânt | |||
| ''pomi'' [pom'] <br/> ''auzi'' (ind. prez. 2 sg.) [auz'] <br/> ''flori'' [flor'] <br/> ''lincși'' [l<u>i</u>ncș'] <br/> ''miști'' (ind. prez. 2 sg.) [mișt'] <br/> ''urși'' [urș'] <br/> ''azvârli'' (ind. prez. 2 sg.) [azv<u>â</u>rl'] | |||
|- | |||
| 3.2. în câteși-, fieși-, oareși-, ori- + C | |||
| ''câteșitrei'' [k<u>î</u>teș'treĭ] <br/> ''fieșicare'' [f<u>i</u>eș'care] <br/> ''oareșicare'' [ŭ<u>a</u>reș'kare] <br/> ''ori(și)care'' [<u>o</u>r'(și)kare] | |||
|- | |||
| 4. [∅] | |||
|colspan="2"| V. '''chi, ci, ghi, gi''' | |||
|- | |||
|rowspan="5"| 20. | |||
|rowspan="5"| î | |||
|rowspan="5"| [î] | |||
| 1. la inițială de cuvânt | |||
| ''înger'' | |||
|- | |||
| 2. la sfârșit de cuvânt | |||
| ''urî'' | |||
|- | |||
| 3. în interiorul compuselor în care al doilea element începe cu î- | |||
| ''bine<u>î</u>nțeles'' | |||
|- | |||
| 4. în interiorul derivatelor cu prefixe de la cuvinte care încep cu î- | |||
| ''ne<u>î</u>nțeles'' | |||
|- | |||
| 5. în interiorul unor nume de persoane<ref>Mai ales nume de familie, scrise după tradiția familiei și dorința purtătorilor și, în epoca modernă, în conformitate cu actele de stare civilă.</ref> | |||
| ''Rîpe<u>a</u>nu'' | |||
|- | |||
| 21. | |||
| j | |||
| [j] | |||
| | |||
| ''jar'' | |||
|} | |} | ||
22. k în împrumuturi și în nume proprii străine și românești scrise după model străin 1. [k] 1.1. + C kripton [cripton] Kretzulescu [crețulescu] | |||
1. | |||
1 | |||
1.2. + a, o, u kaliu [calîu] kosovar [cosovar] kurd [curd] | 1.2. + a, o, u kaliu [calîu] kosovar [cosovar] kurd [curd] | ||
Linia 485: | Linia 516: | ||
27. p [P] pap [pap] | 27. p [P] pap [pap] | ||
28. q în împrumuturi și M + a numai în Qatar [katar] și derivatele lui | 28. q în împrumuturi și M + a numai în Qatar [katar] și derivatele lui | ||
Linia 564: | Linia 593: | ||
'''Note:''' | '''Note:''' | ||
24 Pronunțare nespecificată în Dicționar. | 24 Pronunțare nespecificată în Dicționar. |