Lingviști, Birocrați, Administratori
1.455 de modificări
m (formatare tabel 2 - partea IV) |
(formatare tabel 2 - partea V) |
||
Linia 212: | Linia 212: | ||
| [a] | | [a] | ||
| | | | ||
| ''apă'' | | ''apă'' [apă] | ||
|- | |- | ||
| 2. | | 2. | ||
Linia 218: | Linia 218: | ||
| [ă] | | [ă] | ||
| | | | ||
| ''apă'' | | ''apă'' [apă] | ||
|- | |- | ||
| 3. | | 3. | ||
Linia 224: | Linia 224: | ||
| [î] | | [î] | ||
| în interiorul cuvintelor, cu excepțiile de sub î | | în interiorul cuvintelor, cu excepțiile de sub î | ||
| ''lână'' | | ''lână'' [lînă] | ||
|- | |- | ||
| 4. | | 4. | ||
Linia 230: | Linia 230: | ||
| [b] | | [b] | ||
| | | | ||
| ''bob'' | | ''bob'' [bob] | ||
|- | |- | ||
|rowspan="4"|5. | |rowspan="4"|5. | ||
Linia 236: | Linia 236: | ||
|rowspan="3"|[k] | |rowspan="3"|[k] | ||
| 1. + C în afară de litera h | | 1. + C în afară de litera h | ||
| ''clasă'' | | ''clasă'' [klasă] | ||
|- | |- | ||
| 2. + V în afară de e, i | | 2. + V în afară de e, i | ||
| ''casă'' | | ''casă'' [kasă] | ||
|- | |- | ||
| 3. la sfârșit de cuvânt | | 3. la sfârșit de cuvânt | ||
| ''ac'' | | ''ac'' [ak] | ||
|- | |- | ||
|colspan="3"| V. și '''ce, che, chi, ci''' | |colspan="3"| V. și '''ce, che, chi, ci''' | ||
Linia 259: | Linia 259: | ||
|- | |- | ||
| 2. [c] | | 2. [c] | ||
| + a în aceeași silabă | | + ''a'' în aceeași silabă | ||
| ''ceară'' [č<u>a</u>ră] | | ''ceară'' [č<u>a</u>ră] | ||
|- | |- | ||
Linia 269: | Linia 269: | ||
|- | |- | ||
| 2. [k'] | | 2. [k'] | ||
| + a în aceeași silabă | | + ''a'' în aceeași silabă | ||
| ''cheamă'' [k'<u>a</u>mă] | | ''cheamă'' [k'<u>a</u>mă] | ||
|- | |- | ||
Linia 279: | Linia 279: | ||
|- | |- | ||
|rowspan="2"| 2. [k'] | |rowspan="2"| 2. [k'] | ||
| 2.1. + a, o, u în aceeași silabă | | 2.1. + ''a'', ''o'', ''u'' în aceeași silabă | ||
| ''chiar'' [k'ar] <br/> ''chior'' [k'or] <br/> ''chiul'' [k'ul] | | ''chiar'' [k'ar] <br/> ''chior'' [k'or] <br/> ''chiul'' [k'ul] | ||
|- | |- | ||
Linia 298: | Linia 298: | ||
|- | |- | ||
|rowspan="3"|2.[č] | |rowspan="3"|2.[č] | ||
|2.1. +a, o, u în aceeași silabă | |2.1. + ''a'', ''o'', ''u'' în aceeași silabă | ||
| ''ciaconă'' [ča- | | ''ciaconă'' [ča-k<u>o</u>nă] <br/>''ciot'' [čot]<br/> ''ciur'' [čur] | ||
|- | |- | ||
|2.2. la sfârșit de cuvânt, când i nu este accentuat | |2.2. la sfârșit de cuvânt, când i nu este accentuat | ||
Linia 305: | Linia 305: | ||
|- | |- | ||
|2.3. în unele compuse | |2.3. în unele compuse | ||
| ''nicicând'' [ | | ''nicicând'' [ničkînd] | ||
|- | |- | ||
| 10. | | 10. | ||
Linia 311: | Linia 311: | ||
| [d] | | [d] | ||
| | | | ||
| ''dud'' | | ''dud'' [dud] | ||
|- | |- | ||
|rowspan="6"|11. | |rowspan="6"|11. | ||
Linia 327: | Linia 327: | ||
|- | |- | ||
|3. [ĕ] | |3. [ĕ] | ||
| + a, o după C | | + ''a'', ''o'' după C | ||
| ''deal'' [dĕal]<br/> ''pleosc'' [plĕosk] | | ''deal'' [dĕal]<br/> ''pleosc'' [plĕosk] | ||
|- | |- | ||
|4. [ĭ] | |4. [ĭ] | ||
| + a la început de cuvânt și de silabă, în cuvinte vechi | | + ''a'' la început de cuvânt și de silabă, în cuvinte vechi | ||
| ''ea'' [ĕa] <br/>''aceea'' [ac<u>e</u>-ĭa] | | ''ea'' [ĕa] <br/>''aceea'' [ac<u>e</u>-ĭa] | ||
|- | |- | ||
Linia 341: | Linia 341: | ||
| [f] | | [f] | ||
| | | | ||
| ''fir'' | | ''fir'' [fir] | ||
|- | |- | ||
|rowspan="4"|13. | |rowspan="4"|13. | ||
Linia 370: | Linia 370: | ||
|- | |- | ||
| 2. [ǧ] | | 2. [ǧ] | ||
| + a, o în aceeași silabă | | + ''a'', ''o'' în aceeași silabă | ||
| ''geam'' [ǧam] <br/>''georgian'' [ǧor-ǧi<u>a</u>n] | | ''geam'' [ǧam] <br/>''georgian'' [ǧor-ǧi<u>a</u>n] | ||
|- | |- | ||
Linia 380: | Linia 380: | ||
|- | |- | ||
|2. [g'] | |2. [g'] | ||
| + a, o în aceeași silabă | | + ''a'', ''o'' în aceeași silabă | ||
| ''gheară'' [g'<u>a</u>-ră]<br/> ''Gheorghe'' [g'<u>o</u>r-g'e] | | ''gheară'' [g'<u>a</u>-ră]<br/> ''Gheorghe'' [g'<u>o</u>r-g'e] | ||
|- | |- | ||
Linia 390: | Linia 390: | ||
|- | |- | ||
|rowspan="2"|2. [g'] | |rowspan="2"|2. [g'] | ||
| 2.1. + a,o,u în aceeași silabă | | 2.1. + ''a'', ''o'', ''u'' în aceeași silabă | ||
| ''ghiaur'' [g'a-<u>u</u>r] <br/>''ghiol'' [g'ol]<br/> ''unghiul'' [ung'<u>u</u>l] | | ''ghiaur'' [g'a-<u>u</u>r] <br/>''ghiol'' [g'ol]<br/> ''unghiul'' [ung'<u>u</u>l] | ||
|- | |- | ||
Linia 409: | Linia 409: | ||
|- | |- | ||
|rowspan="2"|2. [g] | |rowspan="2"|2. [g] | ||
| 2.1. + a, o, u în aceeași silabă | | 2.1. + ''a'', ''o'', ''u'' în aceeași silabă | ||
| ''giardia'' [ǧ<u>a</u>r-dia] <br/>''giol'' [ǧol] <br/>''giulgiu'' [ǧ<u>u</u>l-ǧu] | | ''giardia'' [ǧ<u>a</u>r-dia] <br/>''giol'' [ǧol] <br/>''giulgiu'' [ǧ<u>u</u>l-ǧu] | ||
|- | |- | ||
Linia 435: | Linia 435: | ||
| ''auzi'' [auz<u>i</u>] | | ''auzi'' [auz<u>i</u>] | ||
|- | |- | ||
| 1.2.2. după C(C) + l,r | | 1.2.2. după C(C) + ''l'',''r'' | ||
| ''acri'' [akri] ''aștri'' [aștri] | | ''acri'' [akri] ''aștri'' [aștri] | ||
|- | |- | ||
Linia 443: | Linia 443: | ||
|colspan="2"| 1.3. la început de silabă | |colspan="2"| 1.3. la început de silabă | ||
|- | |- | ||
| 1.3.1. +C | | 1.3.1. + C | ||
| ''inimă'' [<u>i</u>nimă] | | ''inimă'' [<u>i</u>nimă] | ||
|- | |- | ||
| 1.3.2. +V în hiat, în neologisme; nu există o regulă<ref>Pronunțare specificată în ''Dicționar''</ref> | | 1.3.2. + V în hiat, în neologisme; nu există o regulă<ref>Pronunțare specificată în ''Dicționar''</ref> | ||
| ''ion'' [i-<u>o</u>n] <br/> Ion [i-<u>o</u>n] | | ''ion'' [i-<u>o</u>n] <br/> Ion [i-<u>o</u>n] | ||
|- | |- | ||
Linia 454: | Linia 454: | ||
|- | |- | ||
| 2.2. în diftongi descendenți | | 2.2. în diftongi descendenți | ||
| ''cai'' [kaĭ] <br/> ''tăi'' [tăĭ] <br/> ''întâi'' [înt<u>î</u>ĭ] <br/> ''bei'' [beĭ] <br/> ''copii'' [kop<u>i</u>ĭ] <br/> îi [îĭ] <br/> ''oi'' [oĭ] <br/> ''cui'' [kuĭ] | | ''cai'' [kaĭ] <br/> ''tăi'' [tăĭ] <br/> ''întâi'' [înt<u>î</u>ĭ] <br/> ''bei'' [beĭ] <br/> ''copii'' [kop<u>i</u>ĭ] <br/> ''îi'' [îĭ] <br/> ''oi'' [oĭ] <br/> ''cui'' [kuĭ] | ||
|- | |- | ||
| 2.3. în triftongi | | 2.3. în triftongi | ||
Linia 461: | Linia 461: | ||
|rowspan="2"| 3. [<sup>i</sup>] (i „șoptit”, asilabic sau afonizat) | |rowspan="2"| 3. [<sup>i</sup>] (i „șoptit”, asilabic sau afonizat) | ||
| 3.1. după C(C)(C), la sfârșit de cuvânt | | 3.1. după C(C)(C), la sfârșit de cuvânt | ||
| ''pomi'' [pom'] <br/> ''auzi'' (ind. prez. 2 sg.) [auz'] <br/> ''flori'' [flor'] <br/> ''lincși'' [l<u>i</u> | | ''pomi'' [pom'] <br/> ''auzi'' (ind. prez. 2 sg.) [auz'] <br/> ''flori'' [flor'] <br/> ''lincși'' [l<u>i</u>nkș'] <br/> ''miști'' (ind. prez. 2 sg.) [mișt'] <br/> ''urși'' [urș'] <br/> ''azvârli'' (ind. prez. 2 sg.) [azv<u>â</u>rl'] | ||
|- | |- | ||
| 3.2. în câteși-, fieși-, oareși-, ori- + C | | 3.2. în câteși-, fieși-, oareși-, ori- + C | ||
| ''câteșitrei'' [k<u>î</u>teș'treĭ] <br/> ''fieșicare'' [f<u>i</u>eș' | | ''câteșitrei'' [k<u>î</u>teș'treĭ] <br/> ''fieșicare'' [f<u>i</u>eș'kare] <br/> ''oareșicare'' [ŭ<u>a</u>reș'kare] <br/> ''ori(și)care'' [<u>o</u>r'(și)kare] | ||
|- | |- | ||
| 4. [∅] | | 4. [∅] | ||
Linia 473: | Linia 473: | ||
|rowspan="5"| [î] | |rowspan="5"| [î] | ||
| 1. la inițială de cuvânt | | 1. la inițială de cuvânt | ||
| ''înger'' | | ''înger'' [<u>î</u>nǧer] | ||
|- | |- | ||
| 2. la sfârșit de cuvânt | | 2. la sfârșit de cuvânt | ||
| ''urî'' | | ''urî'' [ur<u>î</u>] | ||
|- | |- | ||
| 3. în interiorul compuselor în care al doilea element începe cu î- | | 3. în interiorul compuselor în care al doilea element începe cu î- | ||
| ''bine<u>î</u>nțeles | | ''bineînțeles'' [bine<u>î</u>nțeles] | ||
|- | |- | ||
| 4. în interiorul derivatelor cu prefixe de la cuvinte care încep cu î- | | 4. în interiorul derivatelor cu prefixe de la cuvinte care încep cu î- | ||
| ''ne<u>î</u>nțeles | | ''neînțeles'' [ne<u>î</u>nțeles] | ||
|- | |- | ||
| 5. în interiorul unor nume de persoane<ref>Mai ales nume de familie, scrise după tradiția familiei și dorința purtătorilor și, în epoca modernă, în conformitate cu actele de stare civilă.</ref> | | 5. în interiorul unor nume de persoane<ref>Mai ales nume de familie, scrise după tradiția familiei și dorința purtătorilor și, în epoca modernă, în conformitate cu actele de stare civilă.</ref> | ||
| '' | | ''Rîpeanu'' [rîpĕ<u>a</u>nu] | ||
|- | |- | ||
| 21. | | 21. | ||
Linia 491: | Linia 491: | ||
| [j] | | [j] | ||
| | | | ||
| ''jar'' | | ''jar'' [jar] | ||
|- | |||
|rowspan="4"| 22. | |||
|rowspan="4"| k în împrumuturi și <br/> în nume proprii străine<br/> și românești scrise <br/> după model străin | |||
|rowspan="3"| 1. [k] | |||
| 1.1. + C | |||
| ''kripton'' [kript<u>o</u>n] <br/> ''Kretzulescu'' [krețul<u>e</u>scu] | |||
|- | |||
| 1.2. + ''a'', ''o'', ''u'' | |||
| ''kaliu'' [k<u>a</u>lĭu] <br/> ''kosovar'' [kosov<u>a</u>r] <br/> ''kurd'' [kurd] | |||
|- | |||
| 1.3. la sfârșit de cuvânt | |||
| ''quark'' [kuark] | |||
|- | |||
|2. [k'] | |||
| + ''e'', ''i'' | |||
| ''ketchup'' [k'<u>e</u>čap] <br/> ''Kernbach'' [k'<u>e</u>rnbah] <br/> ''kilogram'' [k'ilogram] <br/> ''Kiriac'' [k'iriak] | |||
|- | |||
| 23. | |||
| l | |||
| [l] | |||
| | |||
| ''lac'' [lac] | |||
|- | |||
| 24. | |||
| m | |||
| [m] | |||
| | |||
| ''mim'' [mim] | |||
|- | |||
| 25. | |||
| n | |||
| [n] | |||
| | |||
| ''nun'' [nun] | |||
|- | |||
|rowspan="4"| 26. | |||
|rowspan="4"| o | |||
|rowspan="2"| 1. [o] | |||
| 1.1. după C în afară de 2. | |||
| ''dor'' [dor] <br/> ''vino'' [v<u>i</u>no] | |||
|- | |||
| 1.2. la început de silabă în afară de 3. | |||
| ''om'' [om] <br/> ''pionier'' [pi-onĭer] | |||
|- | |||
| 2. [ŏ] | |||
| + ''a'' după C | |||
| ''să doară'' [dŏară] | |||
|- | |||
| 3. [ŭ] | |||
| + ''a'' la început de silabă | |||
| ''oară'' [ŭară] <br/> ''respectuoasă'' [respektuŭasă] | |||
|- | |||
| 27. | |||
| p | |||
| [p] | |||
| | |||
| ''pap'' [pap] | |||
|- | |||
|rowspan="2"| 28. | |||
|rowspan="2"| q <br/>în împrumuturi și <br/> nume proprii străine | |||
| [k] | |||
| + ''a'' | |||
|numai în ''Qatar'' [katar] și derivatele lui | |||
|- | |||
|colspan="3"| V. și ''qu'' | |||
|- | |||
|rowspan="3"| 29. | |||
|rowspan="3"| qu <br/>în împrumuturi și <br/>nume proprii străine; <br/>nu există o regulă<ref>Pronunțare specificată în ''Dicționar''.</ref> | |||
| 1. [kŭ] | |||
| | |||
| ''quasar'' [kŭas<u>a</u>r] | |||
|- | |||
| 2. [kv] | |||
| inclusiv + ''e'', ''i'' | |||
| ''quiproquo'' [kviprokv<u>o</u>] <br/> ''sequoia'' [sekv<u>o</u>ia] | |||
|- | |||
| 3. [k'] | |||
| + ''e'', ''i'' | |||
| ''quechua'' [k'eč<u>u</u>a] <br/> ''quipu'' [k'<u>i</u>pu] | |||
|- | |||
| 30. | |||
| r | |||
| [r] | |||
| | |||
| ''rar'' [rar] | |||
|- | |||
| 31. | |||
| s | |||
| [s] | |||
| | |||
| ''sas'' [sas] | |||
|- | |||
| 32. | |||
| ș | |||
| [ș] | |||
| | |||
| ''șiș'' [șiș] | |||
|- | |||
| 33. | |||
| t | |||
| [t] | |||
| | |||
| ''tot'' [tot] | |||
|- | |||
| 34. | |||
| ț | |||
| [ț] | |||
| | |||
| ''țuț'' [țuț] | |||
|} | |} | ||
35. u 1. [u] 1.1. după C dur [dur] | 35. u 1. [u] 1.1. după C dur [dur] | ||
Linia 552: | Linia 617: | ||
36. v [v] veni | 36. v [v] veni | ||
37. w în împrumuturi și în nume proprii străine si românești scrise după model străin 1. [v]24 cu excepția unor anglicisme înainte de V wattmetru [vatmetru] weber [vebăr] Wachmann [vahman] | 37. w în împrumuturi și în nume proprii străine si românești scrise după model străin 1. [v]24 cu excepția unor anglicisme înainte de V wattmetru [vatmetru] weber [vebăr] Wachmann [vahman] |