2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Calcuri greșite”
Sari la navigare
Sari la căutare
Articol/Diverse/Calcuri greșite (vedeți sursă)
Versiunea de la data 18 aprilie 2018 09:41
, 18 aprilie 2018 09:41fără descrierea modificării
(Nu s-au afișat 6 versiuni intermediare efectuate de același utilizator) | |||
Linia 37: | Linia 37: | ||
| '''Focusează-te!''' | | '''Focusează-te!''' | ||
| În limba română nu există verbul ''a se focusa.'' | | În limba română nu există verbul ''a se focusa.'' | ||
|- | |||
| Cum ne vor '''afecta / influența''' aceste modificări?<br>Ce '''impact''' vor avea aceste modificări asupra noastră? | |||
| Cum ne vor '''{{cc|impacta}}''' aceste modificări? | |||
| DOR (2008) consemnează verbul {{d|impacta}}, dar fără definiție. | |||
|- | |- | ||
| Popescu are {{d|experiență}} în domeniu | | Popescu are {{d|experiență}} în domeniu | ||
Linia 81: | Linia 85: | ||
| Astăzi este despre tine!<br>Sportul este despre tine! | | Astăzi este despre tine!<br>Sportul este despre tine! | ||
| Uneori ne entuziasmăm când vedem în alte limbi expresii concise care exprimă precis un sentiment. Dar dacă nu suntem în stare să găsim o formulare echivalentă în limba noastră, ce spune asta despre noi? [https://www.google.ro/search?q=%22este+despre+tine%22 Este despre tine] nu e ''cool'' și nu arată că știm englezește. Arată doar că nu știm românește. | | Uneori ne entuziasmăm când vedem în alte limbi expresii concise care exprimă precis un sentiment. Dar dacă nu suntem în stare să găsim o formulare echivalentă în limba noastră, ce spune asta despre noi? [https://www.google.ro/search?q=%22este+despre+tine%22 Este despre tine] nu e ''cool'' și nu arată că știm englezește. Arată doar că nu știm românește. | ||
|- | |||
| a {{ccd|publica}} un articol | |||
| a {{ccd|posta}} un articol | |||
| | |||
|- | |||
| Dacă îți moare {{ccd|personaj|personajul}}, trebuie să repeți tot nivelul. | |||
| Dacă îți moare {{ccd|caracter|caracterul}}, trebuie să repeți tot nivelul. | |||
| Moare om, moare caracter! | |||
|- | |||
| Domnule Președinte, nu ați fost destul de {{ccd|explicit}}. | |||
| Domnule Președinte, nu ați fost destul de {{ccd|specific}}. | |||
| ''Specific'' are doar sensul de propriu, caracteristic, particular: ''Crizantemele sunt flori specifice toamnei''. | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||
{{CuvinteCheie|calc, absolvi, absolvire, graduare, patetic, distribui, partaja, aplica, aplicație, determinat, nutritiv, orbita, concentra, focus, experiență, expertiză, vocal, audiență, auditoriu}} | {{CuvinteCheie|calc, absolvi, absolvire, graduare, patetic, distribui, partaja, aplica, aplicație, determinat, nutritiv, orbita, concentra, focus, experiență, expertiză, vocal, audiență, auditoriu}} |