Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Forme de plural greșite”
Sari la navigare
Sari la căutare
m (Cătălin.Frâncu a redenumit pagina Forme de plural greșite în Articol/Diverse/Forme de plural greșite fără a lăsa o redirecționare în loc) |
|||
(Nu s-au afișat 5 versiuni intermediare efectuate de același utilizator) | |||
Linia 5: | Linia 5: | ||
! width="40%" | Comentarii | ! width="40%" | Comentarii | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|bătrânețe}} | ||
| până la adânci bătrâneți | | până la adânci bătrâneți | ||
| până la adânci bătrânețe | | până la adânci bătrânețe | ||
| Adânci este la plural, deci și bătrâneți trebuie pus la plural. | | Adânci este la plural, deci și bătrâneți trebuie pus la plural. | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|colonel}} | ||
| colonei | | colonei | ||
| coloneli | | coloneli | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|drajeu}} | ||
| drajeuri | |||
| drajee | |||
| | |||
|- | |||
| {{d|festival}} | |||
| festivaluri | | festivaluri | ||
| festivale | | festivale | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|cartuș}} | ||
| cartușe | |||
| cartușuri | |||
| | |||
|- | |||
| {{d|ingredient}} | |||
| ingrediente | | ingrediente | ||
| ingredienți | | ingredienți | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|jantă}} | ||
| jante | | jante | ||
| jenți/genți | | jenți/genți | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|laser}} | ||
| lasere | | lasere | ||
| laseri | | laseri | ||
| ''Laseri'' este o formă acceptată de DN. | | ''Laseri'' este o formă acceptată de DN. | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|minge}} | ||
| mingi | |||
| mingii | |||
| ''Mingii'' este pluralul lui {{d|mingie}}, care este acceptat de DEX 2009, dar nu și de DOOM 2. | |||
|- | |||
| {{d|nivel}} | |||
| ... la toate nivelurile ... | | ... la toate nivelurile ... | ||
| ... la toate nivelele ... | | ... la toate nivelele ... | ||
| Folosim pluralul ''nivele'' numai pentru nivelul ca instrument (sensul 2 din DEX '98). | | Folosim pluralul ''nivele'' numai pentru nivelul ca instrument (sensul 2 din DEX '98). | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|nostru}} | ||
| munții noștri | | munții noștri | ||
| munții noștrii | | munții noștrii | ||
| Singurul motiv pentru care s-ar adăuga un al doilea ''i'' este articolul hotărât. Dar ''noștri'' este adjectiv posesiv și nu se articulează niciodată. | | Singurul motiv pentru care s-ar adăuga un al doilea ''i'' este articolul hotărât. Dar ''noștri'' este adjectiv posesiv și nu se articulează niciodată. | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|orar}} | ||
| orare | |||
| orarii | |||
| ''Orarii'' este pluralul lui {{d|orariu}} care este o formă rară a cuvântului ''orar'', atestată numai de DLRM. | |||
|- | |||
| {{d|reactor}} | |||
| reactoare | | reactoare | ||
| reactori | | reactori | ||
| ''Reactori'' este o formă acceptată de DN. | | ''Reactori'' este o formă acceptată de DN. | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|suport}} | ||
| suporturi | | suporturi | ||
| suporți | | suporți | ||
| ''Suporți'' este o formă acceptată de DN. | | ''Suporți'' este o formă acceptată de DN. | ||
|- | |||
| {{d|ultim}} | |||
| ultimele ''(feminin plural articulat)'' | |||
| ultimile | |||
| | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||
{{CuvinteCheie|bătrânețe, colonel, festival, ingredient, jantă, laser, nostru, reactor, suport}} | {{CuvinteCheie|bătrânețe, colonel, drajeu, festival, ingredient, jantă, minge, mingie, laser, nostru, orar, orariu, reactor, suport, ultim}} |
Versiunea curentă din 2 noiembrie 2017 19:52
Cuvântul | Plural corect | Plural greșit | Comentarii |
---|---|---|---|
bătrânețe | până la adânci bătrâneți | până la adânci bătrânețe | Adânci este la plural, deci și bătrâneți trebuie pus la plural. |
colonel | colonei | coloneli | |
drajeu | drajeuri | drajee | |
festival | festivaluri | festivale | |
cartuș | cartușe | cartușuri | |
ingredient | ingrediente | ingredienți | |
jantă | jante | jenți/genți | |
laser | lasere | laseri | Laseri este o formă acceptată de DN. |
minge | mingi | mingii | Mingii este pluralul lui mingie, care este acceptat de DEX 2009, dar nu și de DOOM 2. |
nivel | ... la toate nivelurile ... | ... la toate nivelele ... | Folosim pluralul nivele numai pentru nivelul ca instrument (sensul 2 din DEX '98). |
nostru | munții noștri | munții noștrii | Singurul motiv pentru care s-ar adăuga un al doilea i este articolul hotărât. Dar noștri este adjectiv posesiv și nu se articulează niciodată. |
orar | orare | orarii | Orarii este pluralul lui orariu care este o formă rară a cuvântului orar, atestată numai de DLRM. |
reactor | reactoare | reactori | Reactori este o formă acceptată de DN. |
suport | suporturi | suporți | Suporți este o formă acceptată de DN. |
ultim | ultimele (feminin plural articulat) | ultimile |