Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Forme de plural greșite”
Sari la navigare
Sari la căutare
Linia 34: | Linia 34: | ||
| Laser, pl. laseri | | Laser, pl. laseri | ||
| ''Laseri'' este o formă acceptată de DN. | | ''Laseri'' este o formă acceptată de DN. | ||
|- | |||
| [http://dexonline.ro/definitie/nivel nivel] | |||
| ... la toate nivelurile ... | |||
| ... la toate nivelele ... | |||
| Folosim pluralul ''nivele'' numai pentru nivelul ca instrument (sensul 2 din DEX '98). | |||
|- | |- | ||
| [http://dexonline.ro/definitie/nostru nostru] | | [http://dexonline.ro/definitie/nostru nostru] |
Versiunea de la data 16 septembrie 2011 19:19
Cuvântul | Plural corect | Plural greșit | Comentarii |
---|---|---|---|
bătrânețe | Până la adânci bătrâneți | Până la adânci bătrânețe | Adânci este la plural, deci și bătrâneți trebuie pus la plural. |
colonel | colonei | coloneli | |
festival | festivaluri | festivale | |
ingredient | ingrediente | ingredienți | |
jantă | jante | jenți/genți | |
laser | Laser, pl. lasere | Laser, pl. laseri | Laseri este o formă acceptată de DN. |
nivel | ... la toate nivelurile ... | ... la toate nivelele ... | Folosim pluralul nivele numai pentru nivelul ca instrument (sensul 2 din DEX '98). |
nostru | Munții noștri | Munții noștrii | Singurul motiv pentru care s-ar adăuga un al doilea i este articolul hotărât. Dar noștri este adjectiv posesiv și nu se articulează niciodată. |
reactor | Reactor, pl. reactoare | Reactor, pl. reactori | Reactori este o formă acceptată de DN. |
suport | suporturi | suporți | Suporți este o formă acceptată de DN. |