Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Forme greșite ale cuvintelor”
Sari la navigare
Sari la căutare
m |
m |
||
(Nu s-au afișat 7 versiuni intermediare efectuate de alți 3 utilizatori) | |||
Linia 4: | Linia 4: | ||
! width="50%" | Comentarii | ! width="50%" | Comentarii | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|abia}} | ||
| abea | | abea | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|amândoi|amândurora}} (dativul lui amândoi) | ||
| amândorura | | amândorura | ||
| Cum spunem ''tuturor,'' nu ''totorur,'' la fel spunem și ''amândurora.'' | | Cum spunem ''tuturor,'' nu ''totorur,'' la fel spunem și ''amândurora.'' | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|anticameră}} | ||
| antecameră | | antecameră | ||
| O ediție veche a Dicționarului de neologisme acceptă totuși și ''antecameră'' ca variantă. | | O ediție veche a Dicționarului de neologisme acceptă totuși și ''antecameră'' ca variantă. | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|biscuit}} | ||
| biscuite | | biscuite | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|calmar}}, {{ccd|calamar}} | ||
| oricum altfel | | oricum altfel | ||
| Academia Română pare să fi cedat presiunii meniurilor agramate de prin restaurante. DEX 2009 și DOOM 2 recomandă forma ''calamar.'' | | Academia Română pare să fi cedat presiunii meniurilor agramate de prin restaurante. DEX 2009 și DOOM 2 recomandă forma ''calamar.'' | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|celălalt}} | ||
| celălant | | celălant | ||
| Vezi definiția. | | Vezi definiția. | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|chiuvetă}} | ||
| ghiuvetă | | ghiuvetă | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|complet}} | ||
| complect | | complect | ||
| DEX-ul menționează {{ | | DEX-ul menționează {{ccd|complect}} ca variantă acceptată a lui ''complet.'' DOOM și DOOM2 nu acceptă forma ''complect.'' Dacă până acum ați folosit ''complet,'' vă recomandăm să-l folosiți și în continuare... | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|asemenea|de asemenea}} | ||
| deasemenea | | deasemenea | ||
| ''Deasemenea'' nu există în DEX. | | ''Deasemenea'' nu există în DEX. | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|delincvent}} | ||
| delicvent, delictvent | | delicvent, delictvent | ||
| ''Delincvent'' nu are legătură cu delictul. ''Delicvent'' este doar o formă acceptată de DEX (dar nu și de DOOM și DOOM2). | | ''Delincvent'' nu are legătură cu delictul. ''Delicvent'' este doar o formă acceptată de DEX (dar nu și de DOOM și DOOM2). | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|desuetudine}} | ||
| desuetitudine | |||
| Cu câteva excepții, cuvintele care se referă la „stare” se formează cu –ITUDINE. O astfel de excepție este și {{ccd|desuet}}, pe lângă alte câteva, în pofida folosirii pe scară largă a variantei greșite. | |||
|- | |||
| {{ccd|foitaj}} | |||
| foietaj | | foietaj | ||
| ''Foitaj'' nu are legătură cu etajul. | | ''Foitaj'' nu are legătură cu etajul. DN '86 conține intrarea {{ccd|foietaj}}, dar în edițiile următoare se folosește forma corectă! | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|genuflexiune}} | ||
| genoflexiune | | genoflexiune | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|genunchi}} | ||
| genunche | | genunche | ||
| ''Genunchi'' este unul din puținele cuvinte care au aceeași formă la singular și la plural. | | ''Genunchi'' este unul din puținele cuvinte care au aceeași formă la singular și la plural. | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|grep}}, {{ccd|grepfrut}}, {{ccd|grape-fruit}} | ||
| gref, grefrut sau altfel | | gref, grefrut sau altfel | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| clasa {{ | | clasa {{ccd|întâi}}, clasa {{ccd|întâia}} | ||
| clasa a-ntâia | | clasa a-ntâia | ||
| Până nu demult, singura construcție corectă era ''clasa întâi.'' DOOM2 permite, spre deosebire de lucrările normative anterioare, și construcții de tipul ''clasa întâia.'' | | Până nu demult, singura construcție corectă era ''clasa întâi.'' DOOM2 permite, spre deosebire de lucrările normative anterioare, și construcții de tipul ''clasa întâia.'' | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|jantă}} (de roată) | ||
| geantă, jeantă | | geantă, jeantă | ||
| ''Geantă'' este o formă acceptată de unele dicționare. | | ''Geantă'' este o formă acceptată de unele dicționare. | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|greșeală}} | ||
| greșală | | greșală | ||
| La fel ca și ''repezeală, umezeală'' (nu ''repezală, umezală).'' | | La fel ca și ''repezeală, umezeală'' (nu ''repezală, umezală).'' | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|lubrifiant}} | ||
| lubrefiant | | lubrefiant | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|mostră}} | ||
| monstră | | monstră | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|nes}} (prescurtare de la nescafe) | ||
| ness | | ness | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|obstetrică}} | ||
| obstretică | | obstretică | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|oprobriu}} | ||
| oprobiu | | oprobiu {{CuvinteCheie|oprobiu}} | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|optsprezece}}, {{ccd|optsprezecelea}} | ||
| oricum altfel | | oricum altfel | ||
| Formele {{ | | Formele {{ccd|opșpe}} / {{ccd|opșpelea}}, {{ccd|optâșpe}} / {{ccd|optâșpelea}}, {{ccd|optsprece}} / {{ccd|optsprecelea}}, sunt menționate în DMLR, dar nu și în DEX sau DOOM. | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|optulea}} | ||
| oricum altfel | | oricum altfel | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|piuneză}} | ||
| pioneză | | pioneză | ||
| ''Pioneză'' este doar o formă acceptată. | | ''Pioneză'' este doar o formă acceptată (și doar dacă se pronunță în trei silabe: pio-ne-ză). | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|președinție}} | ||
| președenție | | președenție | ||
| DN menționează și ''președenție;'' totuși, România are președinte, nu „președente”!<br>A nu se confunda cu adjectivul prezidențial, care provine din fr. présidentiel. | | DN menționează și ''președenție;'' totuși, România are președinte, nu „președente”!<br>A nu se confunda cu adjectivul prezidențial, care provine din fr. présidentiel. | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|reiat}} | ||
| raiat | | raiat | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|repercusiune}} | ||
| repercursiune | | repercursiune | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|sandvici}}, {{ccd|sandviș}}, {{ccd|sanviș}}, {{ccd|sendviș}} | ||
| oricum altfel | | oricum altfel | ||
| În ultimele ediții ale DEX și DOOM, forma recomandată este ''sandvici.'' | | În ultimele ediții ale DEX și DOOM, forma recomandată este ''sandvici.'' | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|serviciu}} | ||
| servici | | servici | ||
| ''Servici'' nu există în DEX. | | ''Servici'' nu există în DEX. | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|tobogan}}, {{ccd|topogan}} | ||
| oricum altfel | | oricum altfel | ||
| DOOM2 a acceptat pentru prima dată și forma ''topogan''. | | DOOM2 a acceptat pentru prima dată și forma ''topogan''. | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|tontălău}} | ||
| tăntălău | | tăntălău | ||
| Provine din ''tont.'' | | Provine din ''tont.'' | ||
Linia 134: | Linia 138: | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||
Versiunea curentă din 26 septembrie 2019 22:42
Forma corectă | Forme greșite | Comentarii |
---|---|---|
abia | abea | |
amândurora (dativul lui amândoi) | amândorura | Cum spunem tuturor, nu totorur, la fel spunem și amândurora. |
anticameră | antecameră | O ediție veche a Dicționarului de neologisme acceptă totuși și antecameră ca variantă. |
biscuit | biscuite | |
calmar, calamar | oricum altfel | Academia Română pare să fi cedat presiunii meniurilor agramate de prin restaurante. DEX 2009 și DOOM 2 recomandă forma calamar. |
celălalt | celălant | Vezi definiția. |
chiuvetă | ghiuvetă | |
complet | complect | DEX-ul menționează complect ca variantă acceptată a lui complet. DOOM și DOOM2 nu acceptă forma complect. Dacă până acum ați folosit complet, vă recomandăm să-l folosiți și în continuare... |
de asemenea | deasemenea | Deasemenea nu există în DEX. |
delincvent | delicvent, delictvent | Delincvent nu are legătură cu delictul. Delicvent este doar o formă acceptată de DEX (dar nu și de DOOM și DOOM2). |
desuetudine | desuetitudine | Cu câteva excepții, cuvintele care se referă la „stare” se formează cu –ITUDINE. O astfel de excepție este și desuet, pe lângă alte câteva, în pofida folosirii pe scară largă a variantei greșite. |
foitaj | foietaj | Foitaj nu are legătură cu etajul. DN '86 conține intrarea foietaj, dar în edițiile următoare se folosește forma corectă! |
genuflexiune | genoflexiune | |
genunchi | genunche | Genunchi este unul din puținele cuvinte care au aceeași formă la singular și la plural. |
grep, grepfrut, grape-fruit | gref, grefrut sau altfel | |
clasa întâi, clasa întâia | clasa a-ntâia | Până nu demult, singura construcție corectă era clasa întâi. DOOM2 permite, spre deosebire de lucrările normative anterioare, și construcții de tipul clasa întâia. |
jantă (de roată) | geantă, jeantă | Geantă este o formă acceptată de unele dicționare. |
greșeală | greșală | La fel ca și repezeală, umezeală (nu repezală, umezală). |
lubrifiant | lubrefiant | |
mostră | monstră | |
nes (prescurtare de la nescafe) | ness | |
obstetrică | obstretică | |
oprobriu | oprobiu | |
optsprezece, optsprezecelea | oricum altfel | Formele opșpe / opșpelea, optâșpe / optâșpelea, optsprece / optsprecelea, sunt menționate în DMLR, dar nu și în DEX sau DOOM. |
optulea | oricum altfel | |
piuneză | pioneză | Pioneză este doar o formă acceptată (și doar dacă se pronunță în trei silabe: pio-ne-ză). |
președinție | președenție | DN menționează și președenție; totuși, România are președinte, nu „președente”! A nu se confunda cu adjectivul prezidențial, care provine din fr. présidentiel. |
reiat | raiat | |
repercusiune | repercursiune | |
sandvici, sandviș, sanviș, sendviș | oricum altfel | În ultimele ediții ale DEX și DOOM, forma recomandată este sandvici. |
serviciu | servici | Servici nu există în DEX. |
tobogan, topogan | oricum altfel | DOOM2 a acceptat pentru prima dată și forma topogan. |
tontălău | tăntălău | Provine din tont. |