Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Forme greșite ale cuvintelor”
Sari la navigare
Sari la căutare
Linia 3: | Linia 3: | ||
! width="25%" | Forme greșite | ! width="25%" | Forme greșite | ||
! width="50%" | Comentarii | ! width="50%" | Comentarii | ||
|- | |||
| {{d|abia}} | |||
| abea | |||
| | |||
|- | |- | ||
| {{d|amândoi|amândurora}} (dativul lui amândoi) | | {{d|amândoi|amândurora}} (dativul lui amândoi) | ||
| amândorura | | amândorura | ||
| Cum spunem ''tuturor,'' nu ''totorur,'' la fel spunem și ''amândurora.'' | | Cum spunem ''tuturor,'' nu ''totorur,'' la fel spunem și ''amândurora.'' | ||
|- | |||
| {{d|anticameră}} | |||
| antecameră | |||
| O ediție veche a Dicționarului de neologisme acceptă totuși și ''antecameră'' ca variantă. | |||
|- | |||
| {{d|biscuit}} | |||
| biscuite | |||
| | |||
|- | |||
| {{d|calmar}}, {{d|calamar}} | |||
| oricum altfel | |||
| Academia Română pare să fi cedat presiunii meniurilor agramate de prin restaurante. DEX 2009 și DOOM 2 recomandă forma ''calamar.'' | |||
|- | |||
| {{d|celălalt}} | |||
| celălant | |||
| Vezi definiția. | |||
|- | |- | ||
| {{d|chiuvetă}} | | {{d|chiuvetă}} | ||
Linia 23: | Linia 43: | ||
| delicvent, delictvent | | delicvent, delictvent | ||
| ''Delincvent'' nu are legătură cu delictul. ''Delicvent'' este doar o formă acceptată de DEX (dar nu și de DOOM și DOOM2). | | ''Delincvent'' nu are legătură cu delictul. ''Delicvent'' este doar o formă acceptată de DEX (dar nu și de DOOM și DOOM2). | ||
|- | |||
| {{d|genuflexiune}} | |||
| genoflexiune | |||
| | |||
|- | |- | ||
| {{d||grep}}, {{d|grepfrut}}, {{d|grape-fruit}} | | {{d||grep}}, {{d|grepfrut}}, {{d|grape-fruit}} | ||
| gref, grefrut sau | | gref, grefrut sau altfel | ||
| | | | ||
|- | |||
| clasa {{d|întâi}}, clasa {{d|întâia}} | |||
| clasa a-ntâia | |||
| Până nu demult, singura construcție corectă era ''clasa întâi.'' DOOM2 permite, spre deosebire de lucrările normative anterioare, și construcții de tipul ''clasa întâia.'' | |||
|- | |- | ||
| {{d|jantă}} (de roată) | | {{d|jantă}} (de roată) | ||
| geantă, jeantă | | geantă, jeantă | ||
| ''Geantă'' este o formă acceptată de unele dicționare. | | ''Geantă'' este o formă acceptată de unele dicționare. | ||
|- | |||
| {{d|greșeală}} | |||
| greșală | |||
| La fel ca și ''repezeală, umezeală'' (nu ''repezală, umezală).'' | |||
|- | |||
| {{d|lubrifiant}} | |||
| lubrefiant | |||
| | |||
|- | |||
| {{d|mostră}} | |||
| monstră | |||
| | |||
|- | |||
| {{d|nes}} (prescurtare de la nescafe) | |||
| ness | |||
| | |||
|- | |||
| {{d|obstetrică}} | |||
| obstretică | |||
| | |||
|- | |- | ||
| {{d|oprobriu}} | | {{d|oprobriu}} | ||
Linia 37: | Linia 85: | ||
|- | |- | ||
| {{d|optsprezece}}, {{d|optsprezecelea}} | | {{d|optsprezece}}, {{d|optsprezecelea}} | ||
| oricum | | oricum altfel | ||
| Formele {{d|opșpe}} / {{d|opșpelea}}, {{d|optâșpe}} / {{d|optâșpelea}}, {{d|optsprece}} / {{d|optsprecelea}}, sunt menționate în DMLR, dar nu și în DEX sau DOOM. | | Formele {{d|opșpe}} / {{d|opșpelea}}, {{d|optâșpe}} / {{d|optâșpelea}}, {{d|optsprece}} / {{d|optsprecelea}}, sunt menționate în DMLR, dar nu și în DEX sau DOOM. | ||
|- | |- | ||
| {{d|optulea}} | | {{d|optulea}} | ||
| oricum | | oricum altfel | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Linia 47: | Linia 95: | ||
| pioneză | | pioneză | ||
| ''Pioneză'' este doar o formă acceptată. | | ''Pioneză'' este doar o formă acceptată. | ||
|- | |||
| {{d|președinție}} | |||
| președenție | |||
| DN menționează și ''președenție;'' totuși, românia are președinte, nu „președente”!<br>A nu se confunda cu adjectivul prezidențial, care provine din fr. présidentiel. | |||
|- | |- | ||
| {{d|repercusiune}} | | {{d|repercusiune}} | ||
Linia 53: | Linia 105: | ||
|- | |- | ||
| {{d|sandvici}}, {{d|sandviș}}, {{d|sanviș}}, {{d|sendviș}} | | {{d|sandvici}}, {{d|sandviș}}, {{d|sanviș}}, {{d|sendviș}} | ||
| oricum | | oricum altfel | ||
| În ultimele ediții ale DEX și DOOM, forma recomandată este ''sandvici.'' | | În ultimele ediții ale DEX și DOOM, forma recomandată este ''sandvici.'' | ||
|- | |- | ||
Linia 59: | Linia 111: | ||
| servici | | servici | ||
| ''Servici'' nu există în DEX. | | ''Servici'' nu există în DEX. | ||
|- | |||
| {{d|tontălău}} | |||
| tăntălău | |||
| Provine din ''tont.'' | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||
{{CuvinteCheie|amândoi, chiuvetă, complet, complect, asemenea, delincvent, delicvent, grep, grepfrut, grape-fruit, gref, grefă, geantă, jantă, oprobriu | {{CuvinteCheie|abia, abea, amândoi, anticameră, antecameră, biscuit, calmar, calamar, celălalt, chiuvetă, complet, complect, asemenea, delincvent, delicvent, genuflexiune, grep, grepfrut, grape-fruit, gref, grefă, geantă, întâi, întâia, jantă, greșeală, lubrifiant, mostră, nes, obstetrică, oprobriu, optsprezece, optsprezecelea, opșpe, opșpelea, optâșpe, optâșpelea, optsprece, optsprecelea, optulea, pioneză, piuneză, președinție, președenție, repercusiune, repercursiune, sandvici, sandviș, sanviș, sendviș, serviciu, tontălău}} |