Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Ghid de exprimare corectă”
Sari la navigare
Sari la căutare
Linia 59: | Linia 59: | ||
| Am luat un pix de la ei și li l-am dat înapoi.<br>Am luat un pix de la ei și l-am dat înapoi (lor). | | Am luat un pix de la ei și li l-am dat înapoi.<br>Am luat un pix de la ei și l-am dat înapoi (lor). | ||
| Strict vorbind, deoarece am dat pixul înapoi mai multor persoane, corect este ''...li l-am dat...''. Totuși, aceasta este una din situațiile când ambele construcții sunt de evitat. Un motiv este {{d|eufonie|eufonia}}. Apoi, dacă ar fi vorba de un obiect feminin, construcția s-ar schimba: ''am luat o minge de la ei și '''le'''-am dat-'''o''' înapoi.'' | | Strict vorbind, deoarece am dat pixul înapoi mai multor persoane, corect este ''...li l-am dat...''. Totuși, aceasta este una din situațiile când ambele construcții sunt de evitat. Un motiv este {{d|eufonie|eufonia}}. Apoi, dacă ar fi vorba de un obiect feminin, construcția s-ar schimba: ''am luat o minge de la ei și '''le'''-am dat-'''o''' înapoi.'' | ||
|- | |- | ||
| ... datorită publicului și a încurajărilor acestuia... | | ... datorită publicului și a încurajărilor acestuia... | ||
Linia 87: | Linia 79: | ||
| Din cauza vremii urâte, n-am mai mers la munte. | | Din cauza vremii urâte, n-am mai mers la munte. | ||
| „Din cauza” este o locuțiune prepozițională care cere întotdeauna cazul genitiv. | | „Din cauza” este o locuțiune prepozițională care cere întotdeauna cazul genitiv. | ||
|- | |- | ||
| Le-am mulțumim '''la cei''' care m-au ajutat.<br>I-am mulțumit '''la unu''' dintre cei care m-au ajutat. | | Le-am mulțumim '''la cei''' care m-au ajutat.<br>I-am mulțumit '''la unu''' dintre cei care m-au ajutat. | ||
Linia 202: | Linia 190: | ||
! width="50%" | Explicații | ! width="50%" | Explicații | ||
|- | |- | ||
| Am '''decât''' 10000 lei. | | Eu am ''decât'' trei picioare.<br>Mai lipsește '''decât''' Mihai.<br>Am '''decât''' 10000 lei. | ||
| Eu am '''numai''' trei picioare.<br>Mai lipsește '''doar''' Mihai.<br>'''Nu''' am '''decât''' 10000 lei. | | Eu am '''numai''' trei picioare.<br>Mai lipsește '''doar''' Mihai.<br>'''Nu''' am '''decât''' 10000 lei. | ||
| Ca adverbe restrictive, în construcții afirmative se folosesc ''numai'' sau ''doar,'' iar în construcții negative se folosește ''decât.'' | | Ca adverbe restrictive, în construcții afirmative se folosesc ''numai'' sau ''doar,'' iar în construcții negative se folosește ''decât.'' | ||
|- | |- | ||
| Ne-am văzut doar odată în ultimul an.<br>A fost o dată ca niciodată...<br>O dată cu Ana, a venit și Barbu.<br>Era vesel și o dată s-a întristat. | | Ne-am văzut doar '''odată''' în ultimul an.<br>A fost '''o dată''' ca niciodată...<br>'''O dată''' cu Ana, a venit și Barbu.<br>Era vesel și '''o dată''' s-a întristat. | ||
| Ne-am văzut doar o dată în ultimul an.<br>A fost odată ca niciodată... (cândva)<br>Odată cu Ana, a venit și Barbu. (concomitent)<br>Era vesel și odată s-a întristat. (deodată) | | Ne-am văzut doar '''o dată''' în ultimul an.<br>A fost '''odată''' ca niciodată... (cândva)<br>'''Odată''' cu Ana, a venit și Barbu. (concomitent)<br>Era vesel și '''odată''' s-a întristat. (deodată) | ||
| O dată se | | ''O dată'' este o construcție formată din numeralul ''o (una)'' și substantivul ''dată'' („caz, ocazie, situație în care se petrece ceva”) și indică o enumerare ''(o dată, de două ori).'' ''Odată'' este adverb, având mai mult sensuri: „cândva”, „concomitent”. Vezi și definițiile pentru {{d|dată}}, {{d|odată}}. | ||
|- | |- | ||
| Numai știu ce să cred.<br>Nu mai tu știi ce s-a întâmplat. | | Numai știu ce să cred.<br>Nu mai tu știi ce s-a întâmplat. | ||
Linia 246: | Linia 234: | ||
| Înainte de b sau p se pune aproape întotdeauna consoana m, nu n. Fac excepție cuvintele compuse (sânpetru, nonprofit) și cuvintele împrumutate literal din alte limbi (hornpipe). | | Înainte de b sau p se pune aproape întotdeauna consoana m, nu n. Fac excepție cuvintele compuse (sânpetru, nonprofit) și cuvintele împrumutate literal din alte limbi (hornpipe). | ||
|- | |- | ||
| | | anti-drog<br>ne-respectuos<br>răs-poimâine | ||
| | | antidrog<br>nerespectuos<br>răspoimâine | ||
| | | În general, în limba română, prefixele se scriu lipite de cuvântul care le urmează și nu se despart prin cratimă. | ||
|- | |||
| Liniște! Să nu se audă musca! | |||
| Liniște! Să se audă musca! | |||
| Dacă musca nu se aude, probabil e gălăgie. Dacă preferați să folosiți negația, spuneți: Liniște! Să nu se audă nici musca! | |||
|- | |- | ||
| a da sfoară în țară | | a da sfoară în țară | ||
| a da {{d|sfară}}/{{d|șfară}} în țară | | a da {{d|sfară}}/{{d|șfară}} în țară | ||
| | | | ||
|- | |||
| câine sur la vânătoare | |||
| câine surd la vânătoare | |||
| Expresia are sensul: „pe nepregătite”, iar culoarea (sur) nu are niciun efect asupra performanțelor câinelui la vânătoare... | |||
|- | |||
| cu surle și trâmbițe | |||
| cu surle și tobe | |||
| {{d|surlă|Surla}} și {{d|trâmbiță|trâmbița}} sunt amândouă instrumente de suflat. O paradă militară are atât instrumente de suflat, cât și de percuție. | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||
{{CuvinteCheie|numai, doar, decât, fi, î, â, care, crea, agrea, inveterat, învederat, însumi, însuți, însuși, merita, plăcea, apendicită, amigdalită, copil, oră, forțat, fortuit, surlă, tobă, trâmbiță, învesti, investi, ou, maxim, maximum, sumă, summum, continua, încontinuu, promovare, promovabilitate}} | {{CuvinteCheie|numai, doar, decât, fi, î, â, care, crea, agrea, inveterat, învederat, însumi, însuți, însuși, merita, plăcea, apendicită, amigdalită, copil, oră, forțat, fortuit, surlă, tobă, trâmbiță, învesti, investi, ou, maxim, maximum, sumă, summum, continua, încontinuu, promovare, promovabilitate}} |