2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Scara numerică”
Articol/Diverse/Scara numerică (vedeți sursă)
Versiunea de la data 18 decembrie 2014 11:21
, 18 decembrie 2014 11:21→MDN (2000), DN (1986)
Linia 59: | Linia 59: | ||
| Nu se înțelege care este sensul în românește, dar valoarea de 10<sup>9</sup> rezultă din definiția pentru ''trilion''. | | Nu se înțelege care este sensul în românește, dar valoarea de 10<sup>9</sup> rezultă din definiția pentru ''trilion''. | ||
|- | |- | ||
| {{ccd|biliard}} || | | {{ccd|biliard}} || bilion || 10<sup>9</sup> || Valoarea rezultă din sinonimia cu ''bilion''. | ||
|- | |- | ||
| {{ccd|trilion}} | | {{ccd|trilion}} | ||
Linia 74: | Linia 74: | ||
|- | |- | ||
| {{ccd|septilion}} || un milion de sextilioane (10<sup>42</sup>) || 10<sup>42</sup> || | | {{ccd|septilion}} || un milion de sextilioane (10<sup>42</sup>) || 10<sup>42</sup> || | ||
|} | |||
=== Micul Dicționar Academic (2002) === | |||
{|class="wikitable" | |||
! Termen || Formulare exactă || Valoare dedusă || Observații | |||
|- | |||
| {{ccd|milion}} || o mie de mii || 10<sup>6</sup> || | |||
|- | |||
| {{ccd|miliard}} || o mie de milioane; sinonim: bilion || 10<sup>9</sup> || | |||
|- | |||
| {{ccd|bilion}} || 1 miliard || 10<sup>9</sup> || | |||
|- | |||
| {{ccd|biliard}} || (rar) bilion || 10<sup>9</sup> || | |||
|- | |||
| {{ccd|trilion}} || o mie de miliarde || 10<sup>12</sup> | |||
|- | |||
| {{ccd|cvadrilion}}<br/>({{ccd|catrilion}}) || o mie de trilioane || 10<sup>15</sup> || | |||
|- | |||
| {{ccd|cvintilion}} || o mie de cvadrilioane || 10<sup>18</sup> || | |||
|- | |||
| {{ccd|sextilion}} || număr obținut înmulțindu-l pe zece cu el însuși de douăzeci și unu de ori || 10<sup>21</sup> || | |||
|} | |} | ||