Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Scara numerică”
Sari la navigare
Sari la căutare
Linia 20: | Linia 20: | ||
| 10<sup>12</sup> (DEX '09, DEX '98); 10<sup>9</sup> (DLRLC, Șăineanu, Scriban); neclar (Sinonime, NODEX, DN, MDN) | | 10<sup>12</sup> (DEX '09, DEX '98); 10<sup>9</sup> (DLRLC, Șăineanu, Scriban); neclar (Sinonime, NODEX, DN, MDN) | ||
| | | | ||
|- | |||
| {{d|biliard}} | |||
| 10<sup>15</sup> (dexonline) | |||
|} | |} | ||
{{CuvinteCheie|milion, miliard, bilion}} | {{CuvinteCheie|milion, miliard, bilion}} |
Versiunea de la data 7 decembrie 2014 12:26
Presupuneri
- DEX spune, uneori: Număr egal cu o mie de miliarde sau (în unele țări) cu un miliard. Presupunem că ei consideră corectă, în România, prima variantă, prin contrast cu „în unele țări”.
- DLRLC se referă uneori la popoare romanice. Presupunem că asta ne include și pe noi.
Ce spun dicționarele
Termen | Valoare | Observații |
---|---|---|
milion | 106 | |
miliard | 109 | Multe dicționare (DEX '09, DEX '98, Sinonime, MDN, DN, Scriban) listează la sinonime bilion. |
bilion | 1012 (DEX '09, DEX '98); 109 (DLRLC, Șăineanu, Scriban); neclar (Sinonime, NODEX, DN, MDN) | |
biliard | 1015 (dexonline) |