2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Scara numerică”
Articol/Diverse/Scara numerică (vedeți sursă)
Versiunea de la data 7 decembrie 2014 12:38
, 7 decembrie 2014 12:38fără descrierea modificării
Linia 9: | Linia 9: | ||
!Termen || Valoare || Observații | !Termen || Valoare || Observații | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|milion}} | ||
| 10<sup>6</sup> | | 10<sup>6</sup> | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|miliard}} | ||
| 10<sup>9</sup> | | 10<sup>9</sup> | ||
| Multe dicționare (DEX '09, DEX '98, Sinonime, MDN, DN, Scriban) listează la sinonime ''bilion''. | | Multe dicționare (DEX '09, DEX '98, Sinonime, MDN, DN, Scriban) listează la sinonime ''bilion''. | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|bilion}} | ||
| 10<sup>12</sup> (DEX '09, DEX '98); 10<sup>9</sup> (DLRLC, Șăineanu, Scriban); neclar (Sinonime, NODEX, DN, MDN) | | 10<sup>12</sup> (DEX '09, DEX '98); 10<sup>9</sup> (DLRLC, Șăineanu, Scriban); neclar (Sinonime, NODEX, DN, MDN) | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|biliard}} | ||
| 10<sup>15</sup> (dexonline) | | 10<sup>15</sup> (dexonline) | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ccd|trilion}} | ||
| 10<sup>18</sup> (DEX '09, DEX '98); 10<sup>12</sup> (NODEX, MDN, DN, Scriban) | | 10<sup>18</sup> (DEX '09, DEX '98); 10<sup>12</sup> (NODEX, MDN, DN, Scriban) | ||
| | | | ||
|- | |||
| {{ccd|cvadrilion}}, {{ccd|catrilion}}, {{ccd|cuadrilion}} | |||
| 10<sup>21</sup> (DEX '09, DEX '98); 10<sup>18</sup> (MDN, DN) | |||
| Surprinzător, DEX-urile definesc un {{ccd|catralion}} drept 10<sup>24</sup> (familiar). | |||
|} | |} | ||