2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Scara numerică”
Articol/Diverse/Scara numerică (vedeți sursă)
Versiunea de la data 7 decembrie 2014 12:46
, 7 decembrie 2014 12:46fără descrierea modificării
Linia 32: | Linia 32: | ||
| 10<sup>21</sup> (DEX '09, DEX '98); 10<sup>18</sup> (MDN, DN) | | 10<sup>21</sup> (DEX '09, DEX '98); 10<sup>18</sup> (MDN, DN) | ||
| Surprinzător, DEX-urile definesc un {{ccd|catralion}} drept 10<sup>24</sup> (familiar). | | Surprinzător, DEX-urile definesc un {{ccd|catralion}} drept 10<sup>24</sup> (familiar). | ||
|- | |||
| {{ccd|cvintilion}} | |||
| 10<sup>24</sup> (DEX '09, DEX '98); 10<sup>30</sup> (MDN, DN) | |||
| MDN și DN sunt inconsecvente. Ele specifică ''un milion de cvadrilioane (10<sup>30</sup>)'', dar, mergând pe fir, tot ele definesc un cvadrilion drept 10<sup>18</sup>. | |||
|- | |||
| {{ccd|sextilion}} | |||
| 10<sup>20</sup> (DEX '09, DEX '98, MDN, DN) | |||
| Așadar, sextilionul este mai mic decât cvintilionul. :-) | |||
|- | |||
| {{ccd|septilion}} | |||
| 10<sup>42</sup> (MDN) | |||
| Pare să confirme că MDN preferă scara lungă, iar la „sextilion” a fost doar o greșeală de tipar. | |||
|} | |} |