Diferență între revizuiri ale paginii „Dicționare disponibile”
Sari la navigare
Sari la căutare
(Nu s-au afișat 3 versiuni intermediare efectuate de același utilizator) | |||
Linia 39: | Linia 39: | ||
=== În lucru === | === În lucru === | ||
| | {|class="wikitable" | ||
! Dicționar || Autori || Editura și anul apariției || Status || Sursa || Observații | |||
|- | |||
| Dicționar General de Științe. Științe ale limbii || Angela Bidu-Vrănceanu, Cristina Călărașu, Liliana Ionescu-Ruxăndoiu, Mihaela Mancaș, Gabriela Pană Dindelegan || Editura Științifică, București, 1997 || început || || nu toate definițiile sînt de interes, ar trebui culese numai cele importante | |||
|- | |||
| Dicționar de cuvinte recente, ediția a II-a || Florica Dimitrescu || Editura Logos, 1997 || neînceput || vezi propuneri || nu toate definițiile sînt de interes, ar trebui culese numai cele importante | |||
|- | |||
| Glosar de termeni aviatici || Lucian Miclăuș || Editura Marineasa, Timișoara || pregătire import || [http://www.bjt.ro/bv/ScritoriBanateni/MICLAUS_Lucian/ Biblioteca Județeană Timiș] || | |||
|} | |||
== Dicționare existente == | == Dicționare existente == | ||
Linia 48: | Linia 53: | ||
TODO-uri: de completat (estimat) gradul de completitudine al fiecăruia dintre dicționare. | TODO-uri: de completat (estimat) gradul de completitudine al fiecăruia dintre dicționare. | ||
| | {|class="wikitable" | ||
! Dicționar || CătălinFrâncu || MateiGall || OctavianMocanu || RaduBorza || Variantă scanată || Dicționar (nume lung) | |||
|- | |||
| DEX '09 || || || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || Dicționarul explicativ al limbii române (ediția a II-a, revăzută și adăugită), Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic Gold, 2009 | |||
|- | |||
| DEX '98 || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 1998 | |||
|- | |||
| DEX '96 || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 1996 | |||
|- | |||
| DEX '84 || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, 1984 | |||
|- | |||
| DEX '75 || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, 1975 | |||
|- | |||
| DEX-S '88 || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || Supliment DEX, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, 1988 | |||
|- | |||
| Sinonime || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] Ed. Pre1990 [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || || Dicționar de sinonime, Mircea și Luiza Seche, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| Antonime || || || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || || Dicționar de antonime, Mircea și Luiza Seche, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| Ortografic || || || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || || Dicționar ortografic al limbii române, Colectiv, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| NODEX || || || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || || Noul dicționar explicativ al limbii române, Litera Internațional, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| DAR || || || || || || Dicționar de arhaisme și regionalisme, Gh. Bulgăr și Gh. Constantinescu-Dobridor, Editura Saeculum Vizual, București, 2002 | |||
|- | |||
| DGE || || || || || || Dicționar gastronomic explicativ, A.M. Gal, Editura Gemma Print, 2003 | |||
|- | |||
| DER || || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || Dicționarul etimologic român, Alexandru Ciorănescu, Universidad de la Laguna, Tenerife, 1958-1966 | |||
|- | |||
| DLRA || || || || || || Dicționar al limbii române actuale (ediția a II-a revăzută și adăugită), Zorela Creța, Lucreția Mareș, Zizi Ștefănescu-Goangă, Flora Șuteu, Valeriu Șuteu, Editura Curtea Veche, 1998 | |||
|- | |||
| DLRC || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || || Dicționarul limbii române contemporane, Vasile Breban, Editura Științifică și Enciclopedică, 1980 | |||
|- | |||
| DLRM || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || Dicționarul limbii române moderne, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, București, 1958 | |||
|- | |||
| DMLR || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || ? || || Dictionnaire morphologique de la langue roumaine, A. Lombard, C. Gâdei, Editura Academiei, București, 1981 | |||
|- | |||
| DN || || [[Image:DexOnline.png|40px]] Ed.1961 || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || Dicționar de neologisme, Florin Marcu și Constant Maneca, Editura Academiei, București, 1986 | |||
|- | |||
| DOOM || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, , Editura Academiei, București, 1982 | |||
|- | |||
| DOOM 2 || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a, , Editura Univers Enciclopedic, 2005 | |||
|- | |||
| MDA || || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || Micul dicționar academic, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 2002 | |||
|- | |||
| MDN || || || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] [[Image:DexOnline.png|40px]] („Noul” DN) || || Marele dicționar de neologisme, Florin Marcu, Editura Saeculum, 2000 | |||
|- | |||
| DLRLV || || || || || || Dicționarul limbii române literare vechi (1640-1780) - Termeni regionali, Mariana Costinescu, Magdalena Georgescu, Florentina Zgraon, Editura Științifică și Enciclopedică, 1987 | |||
|- | |||
| DLRLC || || || || || || Dicționarul limbii române literare contemporane, Colectiv, Editura Academiei Republicii Populare Române, 1955-1957 | |||
|- | |||
| DE || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] Ed. Pre1990 || || || Dicționar enciclopedic, Marcel D. Popa, Alexandru Stănciulescu, Gabriel Florin-Matei, Anicuța Tudor, Carmen Zgăvărdici, Rodica Chiriacescu, Editura Enciclopedică, 1993-2009 | |||
|- | |||
| Argou || || || || || || Dicționar de argou al limbii române, George Volceanov, Editura Niculescu, 2007 | |||
|- | |||
| DESL || || || || ||[[Image:DexOnline.png|40px]] || Dicționar de expresii, sintagme și locuțiuni, Cătălina Mărănduc (nepublicat) | |||
|} |
Versiunea curentă din 4 februarie 2014 02:34
Dicționare disponibile
Prioritate dicționare
- Utilizator:Cătălin.Frâncu
- Utilizator:Matei GALL
- MDA, Frazeologic, verificare/completare toate edițiile DEX, DLRM, DOOM 2...
- Utilizator:Octavian Mocanu
- Utilizator:Radu Borza
- Propun ca prioritar MDA-ul, după care Dicționarul frazeologic (Radu B.)
- De asemenea, a apărut DEX-ul care cică este actualizat. Dar „participiu” tot nu există ca intrare :D!
Dicționare propuse
Dicționar | Autori | Editura și anul apariției | vot CătălinFrâncu | vot MateiGall | vot OctavianMocanu | vot RaduBorza | Observații |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Dicționar frazeologic al limbii române | Mile Tomici | Editura Saeculum Vizual, 2009 | pro | pro | pro | ||
Dicționar de antonime | Marin Bucă, Onufrie Vințeler | Editura Enciclopedică, 1990 | înlocuire | înlocuire | pro | ||
Dicționar de sinonime | Luiza Seche, Mircea Seche, Irina Preda | Editura Științifică și Enciclopedică, 1989 | înlocuire | înlocuire | pro | ||
Dicționar de cuvinte recente (ediția a II-a) | Florica Dimitrescu | Editura Logos, 1997 | vezi link |
- Eu mai am un Dicționar de sinonime, Gh. Bulgăr, Editura Palmyra 1996 (ed. a IX-a) și DOEOM - Dicționar ortografic cu elemente de ortoepie și morfologie, Academia de științe a RSS Moldova, Chișinău 1991. - Matei
Dicționare specializate
Importate
Dicționar | Autori | Editura și anul apariției | Status | Sursa | Observații |
---|---|---|---|---|---|
Dicționar de termeni – Sedimentologie - Petrologie sedimentară - Sisteme depoziționale | Prof. dr. Nicolae Atanasiu | Facultatea de Geologie | importat, mai trebuie expandate abrevierile în text | Preluat de la adresa asta | Trebuie vorbit cu autorul pentru a ne permite distribuirea |
În lucru
Dicționar | Autori | Editura și anul apariției | Status | Sursa | Observații |
---|---|---|---|---|---|
Dicționar General de Științe. Științe ale limbii | Angela Bidu-Vrănceanu, Cristina Călărașu, Liliana Ionescu-Ruxăndoiu, Mihaela Mancaș, Gabriela Pană Dindelegan | Editura Științifică, București, 1997 | început | nu toate definițiile sînt de interes, ar trebui culese numai cele importante | |
Dicționar de cuvinte recente, ediția a II-a | Florica Dimitrescu | Editura Logos, 1997 | neînceput | vezi propuneri | nu toate definițiile sînt de interes, ar trebui culese numai cele importante |
Glosar de termeni aviatici | Lucian Miclăuș | Editura Marineasa, Timișoara | pregătire import | Biblioteca Județeană Timiș |
Dicționare existente
TODO-uri: de completat (estimat) gradul de completitudine al fiecăruia dintre dicționare.