2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Dicționare disponibile”
Dicționare disponibile (vedeți sursă)
Versiunea de la data 4 februarie 2014 02:26
, 4 februarie 2014 02:26→Dicționare existente
Linia 53: | Linia 53: | ||
TODO-uri: de completat (estimat) gradul de completitudine al fiecăruia dintre dicționare. | TODO-uri: de completat (estimat) gradul de completitudine al fiecăruia dintre dicționare. | ||
| | {|class="wikitable" | ||
! Dicționar || CătălinFrâncu || MateiGall || OctavianMocanu || RaduBorza || Variantă scanată || Dicționar (nume lung) | |||
|- | |||
| DEX '09 || || || || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || Dicționarul explicativ al limbii române (ediția a II-a, revăzută și adăugită), Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic Gold, 2009 | |||
|- | |||
| DEX '98 || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || || || || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 1998 | |||
|- | |||
| DEX '96 || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 1996 | |||
|- | |||
| DEX '84 || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || || || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, 1984 | |||
|- | |||
| DEX '75 || || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, 1975 | |||
|- | |||
| DEX-S '88 || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || || || Supliment DEX, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, 1988 | |||
|- | |||
| Sinonime || || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] Ed. Pre1990 [[Image(CompDisk.jpg, 40px)]] || [[Image(CompDisk.jpg, 40px)]] || || Dicționar de sinonime, Mircea și Luiza Seche, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| Antonime || || || [[Image(CompDisk.jpg, 40px)]] || [[Image(CompDisk.jpg, 40px)]] || || Dicționar de antonime, Mircea și Luiza Seche, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| Ortografic || || || [[Image(CompDisk.jpg, 40px)]] || [[Image(CompDisk.jpg, 40px)]] || || Dicționar ortografic al limbii române, Colectiv, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| NODEX || || || [[Image(CompDisk.jpg, 40px)]] || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] [[Image(CompDisk.jpg, 40px)]] || || Noul dicționar explicativ al limbii române, Litera Internațional, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| DAR || || || || || || Dicționar de arhaisme și regionalisme, Gh. Bulgăr și Gh. Constantinescu-Dobridor, Editura Saeculum Vizual, București, 2002 | |||
|- | |||
| DGE || || || || || || Dicționar gastronomic explicativ, A.M. Gal, Editura Gemma Print, 2003 | |||
|- | |||
| DER || || || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || || Dicționarul etimologic român, Alexandru Ciorănescu, Universidad de la Laguna, Tenerife, 1958-1966 | |||
|- | |||
| DLRA || || || || || || Dicționar al limbii române actuale (ediția a II-a revăzută și adăugită), Zorela Creța, Lucreția Mareș, Zizi Ștefănescu-Goangă, Flora Șuteu, Valeriu Șuteu, Editura Curtea Veche, 1998 | |||
|- | |||
| DLRC || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || || || || Dicționarul limbii române contemporane, Vasile Breban, Editura Științifică și Enciclopedică, 1980 | |||
|- | |||
| DLRM || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || || Dicționarul limbii române moderne, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, București, 1958 | |||
|- | |||
| DMLR || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || ? || || Dictionnaire morphologique de la langue roumaine, A. Lombard, C. Gâdei, Editura Academiei, București, 1981 | |||
|- | |||
| DN || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] Ed.1961 || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || || || Dicționar de neologisme, Florin Marcu și Constant Maneca, Editura Academiei, București, 1986 | |||
|- | |||
| DOOM || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || || Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, , Editura Academiei, București, 1982 | |||
|- | |||
| DOOM 2 || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || [[Image(CompDisk.jpg, 40px)]] || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a, , Editura Univers Enciclopedic, 2005 | |||
|- | |||
| MDA || || || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] || Micul dicționar academic, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 2002 | |||
|- | |||
| MDN || || || [[Image(CompDisk.jpg, 40px)]] || [[Image(CompDisk.jpg, 40px)]] [[Image(DexOnline.png, 40px)]] („Noul” DN) || || Marele dicționar de neologisme, Florin Marcu, Editura Saeculum, 2000 | |||
|- | |||
| DLRLV || || || || || || Dicționarul limbii române literare vechi (1640-1780) - Termeni regionali, Mariana Costinescu, Magdalena Georgescu, Florentina Zgraon, Editura Științifică și Enciclopedică, 1987 | |||
|- | |||
| DLRLC || || || || || || Dicționarul limbii române literare contemporane, Colectiv, Editura Academiei Republicii Populare Române, 1955-1957 | |||
|- | |||
| DE || || || [[Image(DexOnline.png, 40px)]] Ed. Pre1990 || || || Dicționar enciclopedic, Marcel D. Popa, Alexandru Stănciulescu, Gabriel Florin-Matei, Anicuța Tudor, Carmen Zgăvărdici, Rodica Chiriacescu, Editura Enciclopedică, 1993-2009 | |||
|- | |||
| Argou || || || || || || Dicționar de argou al limbii române, George Volceanov, Editura Niculescu, 2007 | |||
|- | |||
| DESL || || || || ||[[Image(DexOnline.png, 40px)]] || Dicționar de expresii, sintagme și locuțiuni, Cătălina Mărănduc (nepublicat) | |||
|} |