2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Discuție:Curățenie prin lexeme”
Discuție:Curățenie prin lexeme (vedeți sursă)
Versiunea de la data 4 ianuarie 2016 14:20
, 4 ianuarie 2016 14:20→Convențiile lui Cătălin
Linia 124: | Linia 124: | ||
| Dobrogea (I3); munte (M46) | | Dobrogea (I3); munte (M46) | ||
| lexem propriu doar pentru numele propriu-zis; lexem comun pentru determinant | | lexem propriu doar pentru numele propriu-zis; lexem comun pentru determinant | ||
|- | |||
| toponimice străine | |||
| Ciudad Bolivar | |||
| Ciudad Bolivar (I3) | |||
| lexem pentru numele întreg | |||
|- | |||
| nume proprii cu mai multe ortografii | |||
| Clistene / Cleisthenes | |||
| Clistene | |||
| Lexem doar pentru prima formă. Eventual restul formelor vor fi consemnate ca definiții cu trimitere, dacă există. | |||
|- | |||
| simboluri chimice | |||
| Cf | |||
| Cf (I6) | |||
| Lexem cu modelul I6, cu literă mare. Se aplică și când există deja un lexem (''confer'', în acest caz). | |||
|- | |||
| substanțe chimice | |||
| cloruri | |||
| clorură (F43) | |||
| DE are obiceiul să le treacă la plural. Dacă există și lexemul la singular, asociați definiția doar cu acela. | |||
|- | |||
| specii | |||
| ascomicete | |||
| ascomicetă (F43) | |||
| DE are obiceiul să le treacă la plural. Dacă există și lexemul la singular, asociați definiția doar cu acela. | |||
|- | |||
| expresii în limbi străine | |||
| aquila non capit muscas | |||
| vultur; prinde; muște | |||
| Lexemele corespunzătoare în românește, cu excepția celor de legătură, prepoziții, conjuncții, verbul ''a fi'', unele adverbe etc. | |||
|} | |} | ||
=== Sistem de etichete (ca la sensuri) === | === Sistem de etichete (ca la sensuri) === | ||
Aici ne interesează eticheta „nume propriu”, dar am mai avea utilizări pentru un astfel de sistem: „ieșit din uz”, „vocabular de bază”. [[Utilizator:Cătălin.Frâncu|Cătălin.Frâncu]] ([[Discuție Utilizator:Cătălin.Frâncu|discuție]]) | Aici ne interesează eticheta „nume propriu”, dar am mai avea utilizări pentru un astfel de sistem: „ieșit din uz”, „vocabular de bază”. [[Utilizator:Cătălin.Frâncu|Cătălin.Frâncu]] ([[Discuție Utilizator:Cătălin.Frâncu|discuție]]) |