2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Discuție:Curățenie prin lexeme”
Discuție:Curățenie prin lexeme (vedeți sursă)
Versiunea de la data 4 ianuarie 2016 16:20
, 4 ianuarie 2016 16:20→Convențiile lui Cătălin
Linia 109: | Linia 109: | ||
| Brașov | | Brașov | ||
| lexem pentru nume | | lexem pentru nume | ||
|- | |- | ||
| toponimice care au sens și ca cuvânt comun | | toponimice care au sens și ca cuvânt comun | ||
Linia 119: | Linia 114: | ||
| Aliman (I3); aliman (N1) | | Aliman (I3); aliman (N1) | ||
| lexem propriu; lexem comun | | lexem propriu; lexem comun | ||
|- | |||
| toponimice compuse din cuvinte comune | |||
| Coarnele Caprei | |||
| Coarnele Caprei (I3); corn (N11); capră (F11) | |||
| lexem pentru numele de bază; lexem comun pentru calificativ | |||
|- | |||
| toponimice compuse cu cuvinte subordonate | |||
| Bolintin Deal | |||
| Bolintin (I3); deal (N24) | |||
| lexem pentru numele de bază; lexem comun pentru calificativ | |||
|- | |- | ||
| toponimice cu determinant | | toponimice cu determinant |