Diferență între revizuiri ale paginii „Ghidul voluntarului”
Sari la navigare
Sari la căutare
Linia 17: | Linia 17: | ||
Dacă aveți o tastatură românească, sau dacă ați instalat maparea tastaturii românești, puteți introduce diacriticele românești direct de la tastatură. Dacă nu, puteți folosi notațiile din tabelul de mai jos. | Dacă aveți o tastatură românească, sau dacă ați instalat maparea tastaturii românești, puteți introduce diacriticele românești direct de la tastatură. Dacă nu, puteți folosi notațiile din tabelul de mai jos. | ||
| | {|class="wikitable" | ||
! Efectul dorit || Secvența | |||
|- | |||
|ă ğ ž etc. || <tt>~a ~g ~z etc.</tt> | |||
|- | |||
|à è ì etc. || <tt>`a `e `i etc.</tt> | |||
|- | |||
|á é í etc. || <tt>'a 'e 'i etc.</tt> | |||
|- | |||
|â ê î etc. || <tt>^a ^e ^i etc.</tt> | |||
|- | |||
|ä ë ï etc. || <tt>:a :e :i etc.</tt> | |||
|- | |||
|ç ș ț etc. || <tt>,c ,s ,t etc.</tt> | |||
|- | |||
|'''bold''' || <tt>@bold@</tt> | |||
|- | |||
|''italic'' || <tt>$italic$</tt> | |||
|- | |||
|a e r i s i t || <tt>%aerisit%</tt> | |||
|- | |||
|abr. || <tt>#abr.#</tt> | |||
|- | |||
|text<sup>1</sup> || <tt>text^1</tt> | |||
|- | |||
|text<sub>1</sub> || <tt>text_1</tt> | |||
|- | |||
|text<sup>secvență mai lungă</sup> || <tt>text^{secvență mai lungă} </tt> | |||
|- | |||
|text<sub>secvență mai lungă</sub> || <tt>text_{secvență mai lungă} </tt> | |||
|- | |||
|◊ || <tt>*</tt> (între două spații) | |||
|- | |||
|♦ || <tt>**</tt> (între două spații) | |||
|} | |||
== Caractere speciale == | == Caractere speciale == |