Diferență între revizuiri ale paginii „Intrare:29618”

m (Înlocuire de text - '{{PAGENAME}}' în '{{SUBPAGENAME}}')
 
(Nu s-au afișat 3 versiuni intermediare efectuate de alți 2 utilizatori)
Linia 1: Linia 1:
= Intrare #{{PAGENAME}} (jabiru) =
= Intrare #{{SUBPAGENAME}} (jabiru) =


Credeți că e corectă paradigma stabilită de FRSc (și comentariul pe care l-am adăugat)? Acceptăm și varianta masculină (model flexiune?), sau adăugăm un comentariu și în acest sens? [[Utilizator:Matei GALL|Matei GALL]] ([[Discuție Utilizator:Matei GALL|discuție]]) 16 februarie 2018 12:34 (EET)
Credeți că e corectă paradigma stabilită de FRSc (și comentariul pe care l-am adăugat)? Acceptăm și varianta masculină (model flexiune?), sau adăugăm un comentariu și în acest sens? [[Utilizator:Matei GALL|Matei GALL]] ([[Discuție Utilizator:Matei GALL|discuție]]) 16 februarie 2018 12:34 (EET)
: Paradigma FRSc pare să fie cu 2 „u”. Nu zic să o ștergem, dar măcar să o adăugăm și pe cea consemnată de DEX și DOR. Nu știu ce să zic despre forma de masculin. Poate dacă ar fi invariabil ar avea mai mult sens? [[Utilizator:Cătălin.Frâncu|Cătălin.Frâncu]] ([[Discuție Utilizator:Cătălin.Frâncu|discuție]]) 17 februarie 2018 18:13 (EET)
: Paradigma FRSc pare să fie cu 2 „u”. Nu zic să o ștergem, dar măcar să o adăugăm și pe cea consemnată de DEX și DOR. Nu știu ce să zic despre forma de masculin. Poate dacă ar fi invariabil ar avea mai mult sens? [[Utilizator:Cătălin.Frâncu|Cătălin.Frâncu]] ([[Discuție Utilizator:Cătălin.Frâncu|discuție]]) 17 februarie 2018 18:13 (EET)
:: Da, lingviștii FRSc au considerat că la forma de sg. cu accent pe '''u''' final se adaugă - pentru plural - terminația '''-uri''' (vezi atú, taxí, caró...), iar forma din DEX e greșită. Eu sunt de aceeași părere și n-aș adăuga varianta ''jabiruri''. Pentru masculin aș merge pe modelul M94 (gnú), deci tot cu dublarea lui u la sg. art. și cu pl. invariabil. Poate Radu are altă părere? [[Utilizator:Matei GALL|Matei GALL]] ([[Discuție Utilizator:Matei GALL|discuție]]) 17 februarie 2018 18:25 (EET)
:: Da, lingviștii FRSc au considerat că la forma de sg. cu accent pe '''u''' final se adaugă - pentru plural - terminația '''-uri''' (vezi atú, taxí, caró...), iar forma din DEX e greșită. Eu sunt de aceeași părere și n-aș adăuga varianta ''jabiruri''. Pentru masculin aș merge pe modelul M94 (gnú), deci tot cu dublarea lui u la sg. art. și cu pl. invariabil. Poate Radu are altă părere? [[Utilizator:Matei GALL|Matei GALL]] ([[Discuție Utilizator:Matei GALL|discuție]]) 17 februarie 2018 18:25 (EET)
::: A, interesant. Atunci îmi retrag sugestia, dar am alta în loc: :-) Să comentăm o definiție (DEX 2009, să zicem) cu această observație. [[Utilizator:Cătălin.Frâncu|Cătălin.Frâncu]] ([[Discuție Utilizator:Cătălin.Frâncu|discuție]]) 17 februarie 2018 20:29 (EET)
:::: Am adăugat un comentariu. Ar trebui să figureze în numele ''dexonline'', dar nu avem această posibilitate. Dacă doriți, puteți reformula. [[Utilizator:Matei GALL|Matei GALL]] ([[Discuție Utilizator:Matei GALL|discuție]]) 17 februarie 2018 23:21 (EET)


----
----
=== Legături ===
=== Legături ===


* [https://dexonline.ro/editEntry.php?id={{PAGENAME}} pagina intrării pe dexonline]
* [https://dexonline.ro/editare-intrare?id={{SUBPAGENAME}} pagina intrării pe dexonline]
* [[Special:Toate_paginile/Intrare:|toate intrările]]
* [[Special:Toate_paginile/Intrare:|toate intrările]]

Versiunea curentă din 13 martie 2019 10:28

Intrare #29618 (jabiru)

Credeți că e corectă paradigma stabilită de FRSc (și comentariul pe care l-am adăugat)? Acceptăm și varianta masculină (model flexiune?), sau adăugăm un comentariu și în acest sens? Matei GALL (discuție) 16 februarie 2018 12:34 (EET)

Paradigma FRSc pare să fie cu 2 „u”. Nu zic să o ștergem, dar măcar să o adăugăm și pe cea consemnată de DEX și DOR. Nu știu ce să zic despre forma de masculin. Poate dacă ar fi invariabil ar avea mai mult sens? Cătălin.Frâncu (discuție) 17 februarie 2018 18:13 (EET)
Da, lingviștii FRSc au considerat că la forma de sg. cu accent pe u final se adaugă - pentru plural - terminația -uri (vezi atú, taxí, caró...), iar forma din DEX e greșită. Eu sunt de aceeași părere și n-aș adăuga varianta jabiruri. Pentru masculin aș merge pe modelul M94 (gnú), deci tot cu dublarea lui u la sg. art. și cu pl. invariabil. Poate Radu are altă părere? Matei GALL (discuție) 17 februarie 2018 18:25 (EET)
A, interesant. Atunci îmi retrag sugestia, dar am alta în loc: :-) Să comentăm o definiție (DEX 2009, să zicem) cu această observație. Cătălin.Frâncu (discuție) 17 februarie 2018 20:29 (EET)
Am adăugat un comentariu. Ar trebui să figureze în numele dexonline, dar nu avem această posibilitate. Dacă doriți, puteți reformula. Matei GALL (discuție) 17 februarie 2018 23:21 (EET)

Legături