Diferență între revizuiri ale paginii „Intrare:29618”

515 octeți adăugați ,  17 februarie 2018 19:25
fără descrierea modificării
Linia 3: Linia 3:
Credeți că e corectă paradigma stabilită de FRSc (și comentariul pe care l-am adăugat)? Acceptăm și varianta masculină (model flexiune?), sau adăugăm un comentariu și în acest sens? [[Utilizator:Matei GALL|Matei GALL]] ([[Discuție Utilizator:Matei GALL|discuție]]) 16 februarie 2018 12:34 (EET)
Credeți că e corectă paradigma stabilită de FRSc (și comentariul pe care l-am adăugat)? Acceptăm și varianta masculină (model flexiune?), sau adăugăm un comentariu și în acest sens? [[Utilizator:Matei GALL|Matei GALL]] ([[Discuție Utilizator:Matei GALL|discuție]]) 16 februarie 2018 12:34 (EET)
: Paradigma FRSc pare să fie cu 2 „u”. Nu zic să o ștergem, dar măcar să o adăugăm și pe cea consemnată de DEX și DOR. Nu știu ce să zic despre forma de masculin. Poate dacă ar fi invariabil ar avea mai mult sens? [[Utilizator:Cătălin.Frâncu|Cătălin.Frâncu]] ([[Discuție Utilizator:Cătălin.Frâncu|discuție]]) 17 februarie 2018 18:13 (EET)
: Paradigma FRSc pare să fie cu 2 „u”. Nu zic să o ștergem, dar măcar să o adăugăm și pe cea consemnată de DEX și DOR. Nu știu ce să zic despre forma de masculin. Poate dacă ar fi invariabil ar avea mai mult sens? [[Utilizator:Cătălin.Frâncu|Cătălin.Frâncu]] ([[Discuție Utilizator:Cătălin.Frâncu|discuție]]) 17 februarie 2018 18:13 (EET)
:: Da, lingviștii FRSc au considerat că la forma de sg. cu accent pe '''u''' final se adaugă - pentru plural - terminația '''-uri''' (vezi atú, taxí, caró...), iar forma din DEX e greșită. Eu sunt de aceeași părere și n-aș adăuga varianta jabiruri. Pentru masculin aș merge pe modelul M94 (gnú), deci tot cu dublarea lui u la sg. art. și pl. ivariabil. Poate Radu are altă părere? [[Utilizator:Matei GALL|Matei GALL]] ([[Discuție Utilizator:Matei GALL|discuție]]) 17 februarie 2018 18:25 (EET)


----
----
Lingviști
514 modificări