2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Calcuri greșite”
Articol/Diverse/Calcuri greșite (vedeți sursă)
Versiunea de la data 6 septembrie 2011 16:51
, 6 septembrie 2011 16:51fără descrierea modificării
Linia 23: | Linia 23: | ||
| '''Am aplicat''' la Facultatea de Litere. | | '''Am aplicat''' la Facultatea de Litere. | ||
| Cu tot regretul că limba română nu are o exprimare mai succintă pentru „a-și depune dosarul” (în vederea admiterii la o școală, un loc de muncă etc.), calchierea lui ''to apply'' peste [http://dexonline.ro/definitie/aplica a aplica] este incorectă. | | Cu tot regretul că limba română nu are o exprimare mai succintă pentru „a-și depune dosarul” (în vederea admiterii la o școală, un loc de muncă etc.), calchierea lui ''to apply'' peste [http://dexonline.ro/definitie/aplica a aplica] este incorectă. | ||
|- | |||
| Un punct în plan este '''{{e|determinat}}''' de două coordonate. | |||
| Popescu este un fotbalist '''determinat.''' | |||
| Folosirea lui [http://dexonline.ro/definitie/determinat determinat] cu sensul de „hotărât” este greșită, prin contaminare cu englezescul ''determined''. | |||
|} | |} |