2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Calcuri greșite”
Articol/Diverse/Calcuri greșite (vedeți sursă)
Versiunea de la data 3 iulie 2013 16:19
, 3 iulie 2013 16:19fără descrierea modificării
Linia 49: | Linia 49: | ||
| '''Audiența''' s-a ridicat în picioare | | '''Audiența''' s-a ridicat în picioare | ||
| În limba română, {{d|audiență}} are sensul de „întrevedere” și alte sensuri, dar nu pe cel de „public”. Folosiți, după caz (concert, prelegere, meci etc.) unul dintre sinonimele enumerate. | | În limba română, {{d|audiență}} are sensul de „întrevedere” și alte sensuri, dar nu pe cel de „public”. Folosiți, după caz (concert, prelegere, meci etc.) unul dintre sinonimele enumerate. | ||
|- | |||
| {{d|dezertorul}} Pacepa | |||
| defectorul Pacepa | |||
| Nu vrem să știm ce ar putea să însemne „defector”... | |||
|- | |||
| dosare {{d|secretizate}}<br/>dosare {{d|secrete}} | |||
| dosare {{d|clasificate}} | |||
| Este o traducere greșită a englezescului ''to classify''. | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||
{{CuvinteCheie|calc, absolvi, absolvire, graduare, patetic, distribui, partaja, aplica, aplicație, determinat, nutritiv, orbita, concentra, focus, experiență, expertiză, vocal, audiență, auditoriu}} | {{CuvinteCheie|calc, absolvi, absolvire, graduare, patetic, distribui, partaja, aplica, aplicație, determinat, nutritiv, orbita, concentra, focus, experiență, expertiză, vocal, audiență, auditoriu}} |