2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Dicționare disponibile”
Dicționare disponibile (vedeți sursă)
Versiunea de la data 4 februarie 2014 02:34
, 4 februarie 2014 02:34→Dicționare existente
(Pagină nouă: = Dicționare disponibile = == Prioritate dicționare == * Utilizator:Cătălin.Frâncu * Utilizator:Matei GALL ** MDA, Frazeologic, verificare/completare toate edițiile...) |
|||
(Nu s-au afișat 5 versiuni intermediare efectuate de același utilizator) | |||
Linia 13: | Linia 13: | ||
== Dicționare propuse == | == Dicționare propuse == | ||
| | {|class="wikitable" | ||
! Dicționar || Autori || Editura și anul apariției || vot CătălinFrâncu || vot MateiGall || vot OctavianMocanu || vot RaduBorza || Observații | |||
|- | |||
| Dicționar frazeologic al limbii române || Mile Tomici || Editura Saeculum Vizual, 2009 || pro || pro || || pro || | |||
|- | |||
| Dicționar de antonime || Marin Bucă, Onufrie Vințeler || Editura Enciclopedică, 1990 || înlocuire || înlocuire || || pro || | |||
|- | |||
| Dicționar de sinonime || Luiza Seche, Mircea Seche, Irina Preda || Editura Științifică și Enciclopedică, 1989 || înlocuire || înlocuire || || pro || | |||
|- | |||
| Dicționar de cuvinte recente (ediția a II-a) || Florica Dimitrescu || Editura Logos, 1997 || || || || || vezi [http://books.google.ro/books?id=UAqkRZE3iJYC&printsec=frontcover&dq=Dic%C5%A3ionar&lr=lang_ro&as_drrb_is=q&as_minm_is=0&as_miny_is=&as_maxm_is=0&as_maxy_is=&as_brr=3&as_pt=BOOKS&ei=qagUTJWqF4-oygTq3-TECg&rview=1&cd=1#v=onepage&q&f=false link] | |||
|} | |||
* Eu mai am un Dicționar de sinonime, Gh. Bulgăr, Editura Palmyra 1996 (ed. a IX-a) și DOEOM - Dicționar ortografic cu elemente de ortoepie și morfologie, Academia de științe a RSS Moldova, Chișinău 1991. - Matei | |||
== Dicționare specializate == | == Dicționare specializate == | ||
Linia 25: | Linia 31: | ||
=== Importate === | === Importate === | ||
| | {|class="wikitable" | ||
! Dicționar || Autori || Editura și anul apariției || Status || Sursa || Observații | |||
|- | |||
| Dicționar de termeni – Sedimentologie - Petrologie sedimentară - Sisteme depoziționale || Prof. dr. Nicolae Atanasiu || Facultatea de Geologie || importat, mai trebuie expandate abrevierile în text || Preluat de la adresa [http://www.geo.edu.ro/Catmin/Rom/PDF/glosar/Petrosed-Glosar.doc asta] || Trebuie vorbit cu autorul pentru a ne permite distribuirea | |||
|} | |||
=== În lucru === | === În lucru === | ||
| | {|class="wikitable" | ||
! Dicționar || Autori || Editura și anul apariției || Status || Sursa || Observații | |||
|- | |||
| Dicționar General de Științe. Științe ale limbii || Angela Bidu-Vrănceanu, Cristina Călărașu, Liliana Ionescu-Ruxăndoiu, Mihaela Mancaș, Gabriela Pană Dindelegan || Editura Științifică, București, 1997 || început || || nu toate definițiile sînt de interes, ar trebui culese numai cele importante | |||
|- | |||
| Dicționar de cuvinte recente, ediția a II-a || Florica Dimitrescu || Editura Logos, 1997 || neînceput || vezi propuneri || nu toate definițiile sînt de interes, ar trebui culese numai cele importante | |||
|- | |||
| Glosar de termeni aviatici || Lucian Miclăuș || Editura Marineasa, Timișoara || pregătire import || [http://www.bjt.ro/bv/ScritoriBanateni/MICLAUS_Lucian/ Biblioteca Județeană Timiș] || | |||
|} | |||
== Dicționare existente == | == Dicționare existente == | ||
Linia 39: | Linia 53: | ||
TODO-uri: de completat (estimat) gradul de completitudine al fiecăruia dintre dicționare. | TODO-uri: de completat (estimat) gradul de completitudine al fiecăruia dintre dicționare. | ||
| | {|class="wikitable" | ||
! Dicționar || CătălinFrâncu || MateiGall || OctavianMocanu || RaduBorza || Variantă scanată || Dicționar (nume lung) | |||
|- | |||
| DEX '09 || || || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || Dicționarul explicativ al limbii române (ediția a II-a, revăzută și adăugită), Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic Gold, 2009 | |||
|- | |||
| DEX '98 || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 1998 | |||
|- | |||
| DEX '96 || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 1996 | |||
|- | |||
| DEX '84 || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, 1984 | |||
|- | |||
| DEX '75 || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, 1975 | |||
|- | |||
| DEX-S '88 || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || Supliment DEX, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, 1988 | |||
|- | |||
| Sinonime || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] Ed. Pre1990 [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || || Dicționar de sinonime, Mircea și Luiza Seche, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| Antonime || || || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || || Dicționar de antonime, Mircea și Luiza Seche, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| Ortografic || || || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || || Dicționar ortografic al limbii române, Colectiv, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| NODEX || || || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || || Noul dicționar explicativ al limbii române, Litera Internațional, Editura Litera Internațional, 2002 | |||
|- | |||
| DAR || || || || || || Dicționar de arhaisme și regionalisme, Gh. Bulgăr și Gh. Constantinescu-Dobridor, Editura Saeculum Vizual, București, 2002 | |||
|- | |||
| DGE || || || || || || Dicționar gastronomic explicativ, A.M. Gal, Editura Gemma Print, 2003 | |||
|- | |||
| DER || || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || Dicționarul etimologic român, Alexandru Ciorănescu, Universidad de la Laguna, Tenerife, 1958-1966 | |||
|- | |||
| DLRA || || || || || || Dicționar al limbii române actuale (ediția a II-a revăzută și adăugită), Zorela Creța, Lucreția Mareș, Zizi Ștefănescu-Goangă, Flora Șuteu, Valeriu Șuteu, Editura Curtea Veche, 1998 | |||
|- | |||
| DLRC || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || || Dicționarul limbii române contemporane, Vasile Breban, Editura Științifică și Enciclopedică, 1980 | |||
|- | |||
| DLRM || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || Dicționarul limbii române moderne, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Academiei, București, 1958 | |||
|- | |||
| DMLR || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || ? || || Dictionnaire morphologique de la langue roumaine, A. Lombard, C. Gâdei, Editura Academiei, București, 1981 | |||
|- | |||
| DN || || [[Image:DexOnline.png|40px]] Ed.1961 || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || || Dicționar de neologisme, Florin Marcu și Constant Maneca, Editura Academiei, București, 1986 | |||
|- | |||
| DOOM || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || || Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, , Editura Academiei, București, 1982 | |||
|- | |||
| DOOM 2 || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a, , Editura Univers Enciclopedic, 2005 | |||
|- | |||
| MDA || || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] || [[Image:DexOnline.png|40px]] || Micul dicționar academic, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 2002 | |||
|- | |||
| MDN || || || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] || [[Image:CompDisk.jpg|40px]] [[Image:DexOnline.png|40px]] („Noul” DN) || || Marele dicționar de neologisme, Florin Marcu, Editura Saeculum, 2000 | |||
|- | |||
| DLRLV || || || || || || Dicționarul limbii române literare vechi (1640-1780) - Termeni regionali, Mariana Costinescu, Magdalena Georgescu, Florentina Zgraon, Editura Științifică și Enciclopedică, 1987 | |||
|- | |||
| DLRLC || || || || || || Dicționarul limbii române literare contemporane, Colectiv, Editura Academiei Republicii Populare Române, 1955-1957 | |||
|- | |||
| DE || || || [[Image:DexOnline.png|40px]] Ed. Pre1990 || || || Dicționar enciclopedic, Marcel D. Popa, Alexandru Stănciulescu, Gabriel Florin-Matei, Anicuța Tudor, Carmen Zgăvărdici, Rodica Chiriacescu, Editura Enciclopedică, 1993-2009 | |||
|- | |||
| Argou || || || || || || Dicționar de argou al limbii române, George Volceanov, Editura Niculescu, 2007 | |||
|- | |||
| DESL || || || || ||[[Image:DexOnline.png|40px]] || Dicționar de expresii, sintagme și locuțiuni, Cătălina Mărănduc (nepublicat) | |||
|} |