2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Forme greșite ale cuvintelor”
Articol/Diverse/Forme greșite ale cuvintelor (vedeți sursă)
Versiunea de la data 16 septembrie 2011 22:47
, 16 septembrie 2011 22:47fără descrierea modificării
(Pagină nouă: {| ! width="25%" | Forma corectă ! width="25%" | Forme greșite ! width="50%" | Comentarii |- | [http://dexonline.ro/definitie/amândoi amândurora] (dativul lui amândoi) | amândor...) |
|||
Linia 30: | Linia 30: | ||
| [http://dexonline.ro/definitie/oprobriu oprobriu] | | [http://dexonline.ro/definitie/oprobriu oprobriu] | ||
| oprobiu | | oprobiu | ||
| | |||
|- | |||
| [http://dexonline.ro/definitie/optsprezece optsprezece], [http://dexonline.ro/definitie/optsprezecelea optsprezecelea] | |||
| oricum altcumva | |||
| DMLR menționează și formele [http://dexonline.ro/definitie/opșpe opșpe] / [http://dexonline.ro/definitie/opșpelea opșpelea], [http://dexonline.ro/definitie/optâșpe optâșpe] / [http://dexonline.ro/definitie/optâșpelea optâșpelea], [http://dexonline.ro/definitie/optsprece optsprece] / [http://dexonline.ro/definitie/optsprecelea optsprecelea], dar acestea nu apar în ultimele ediții din DEX și DOOM. | |||
|- | |||
| [http://dexonline.ro/definitie/optulea optulea] | |||
| oricum altcumva | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Linia 39: | Linia 47: | ||
| repercursiune | | repercursiune | ||
| | | | ||
|- | |||
| [http://dexonline.ro/definitie/serviciu serviciu] | |||
| servici | |||
| ''Servici'' nu există în DEX. | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||
{{CuvinteCheie|amândoi, complet, complect, asemenea, delincvent, delicvent, grep, grepfrut, grape-fruit, gref, grefă, geantă, jantă, oprobriu, pioneză, piuneză, repercusiune}} | {{CuvinteCheie|amândoi, complet, complect, asemenea, delincvent, delicvent, grep, grepfrut, grape-fruit, gref, grefă, geantă, jantă, oprobriu, pioneză, piuneză, repercusiune, serviciu}} |