Lingviști, Birocrați, Administratori
1.460 de modificări
m |
m |
||
(Nu s-au afișat 4 versiuni intermediare efectuate de alți 3 utilizatori) | |||
Linia 43: | Linia 43: | ||
| delicvent, delictvent | | delicvent, delictvent | ||
| ''Delincvent'' nu are legătură cu delictul. ''Delicvent'' este doar o formă acceptată de DEX (dar nu și de DOOM și DOOM2). | | ''Delincvent'' nu are legătură cu delictul. ''Delicvent'' este doar o formă acceptată de DEX (dar nu și de DOOM și DOOM2). | ||
|- | |||
| {{ccd|desuetudine}} | |||
| desuetitudine | |||
| Cu câteva excepții, cuvintele care se referă la „stare” se formează cu –ITUDINE. O astfel de excepție este și {{ccd|desuet}}, pe lângă alte câteva, în pofida folosirii pe scară largă a variantei greșite. | |||
|- | |- | ||
| {{ccd|foitaj}} | | {{ccd|foitaj}} | ||
Linia 89: | Linia 93: | ||
|- | |- | ||
| {{ccd|oprobriu}} | | {{ccd|oprobriu}} | ||
| oprobiu | | oprobiu {{CuvinteCheie|oprobiu}} | ||
| | | | ||
|- | |- |