2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Calcuri greșite”
Sari la navigare
Sari la căutare
Articol/Diverse/Calcuri greșite (vedeți sursă)
Versiunea de la data 27 decembrie 2017 10:40
, 27 decembrie 2017 10:40fără descrierea modificării
(Nu s-au afișat 2 versiuni intermediare efectuate de același utilizator) | |||
Linia 74: | Linia 74: | ||
| Face sens, nu? Vedeți și un articol din [http://www.romlit.ro/face_diferena România literară]. | | Face sens, nu? Vedeți și un articol din [http://www.romlit.ro/face_diferena România literară]. | ||
|- | |- | ||
| Tehnologie inovatoare | | Tehnologie {{ccd|inovator|inovatoare}} | ||
| Tehnologie inovativă | | Tehnologie '''inovativă''' | ||
| Pentru că nu e bine să inovatizaționăm cuvinte când nu e cazul. | | Pentru că nu e bine să inovatizaționăm cuvinte când nu e cazul. | ||
|- | |||
| ?? | |||
| Astăzi este despre tine!<br>Sportul este despre tine! | |||
| Uneori ne entuziasmăm când vedem în alte limbi expresii concise care exprimă precis un sentiment. Dar dacă nu suntem în stare să găsim o formulare echivalentă în limba noastră, ce spune asta despre noi? [https://www.google.ro/search?q=%22este+despre+tine%22 Este despre tine] nu e ''cool'' și nu arată că știm englezește. Arată doar că nu știm românește. | |||
|- | |||
| a {{ccd|publica}} un articol | |||
| a {{ccd|posta}} un articol | |||
| | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||
{{CuvinteCheie|calc, absolvi, absolvire, graduare, patetic, distribui, partaja, aplica, aplicație, determinat, nutritiv, orbita, concentra, focus, experiență, expertiză, vocal, audiență, auditoriu}} | {{CuvinteCheie|calc, absolvi, absolvire, graduare, patetic, distribui, partaja, aplica, aplicație, determinat, nutritiv, orbita, concentra, focus, experiență, expertiză, vocal, audiență, auditoriu}} |