Lingviști, Birocrați, Administratori
1.455 de modificări
(formatare tabel 2 - partea V) |
(formatare tabel 2 - partea VI) |
||
Linia 332: | Linia 332: | ||
|4. [ĭ] | |4. [ĭ] | ||
| + ''a'' la început de cuvânt și de silabă, în cuvinte vechi | | + ''a'' la început de cuvânt și de silabă, în cuvinte vechi | ||
| ''ea'' [ | | ''ea'' [ĭa] <br/>''aceea'' [ac<u>e</u>-ĭa] | ||
|- | |- | ||
|5. [∅]<ref>Folosită ca literă ajutătoare, cu valoare diacritică (îndeplinită în alte limbi de semne diacritice)</ref> | |5. [∅]<ref>Folosită ca literă ajutătoare, cu valoare diacritică (îndeplinită în alte limbi de semne diacritice)</ref> | ||
Linia 556: | Linia 556: | ||
|numai în ''Qatar'' [katar] și derivatele lui | |numai în ''Qatar'' [katar] și derivatele lui | ||
|- | |- | ||
|colspan="3"| V. și ''qu'' | |colspan="3"| V. și '''qu''' | ||
|- | |- | ||
|rowspan="3"| 29. | |rowspan="3"| 29. | ||
Linia 601: | Linia 601: | ||
| | | | ||
| ''țuț'' [țuț] | | ''țuț'' [țuț] | ||
|- | |||
|rowspan="7"| 35. | |||
|rowspan="7"| u | |||
|rowspan="2"| 1. [u] | |||
| 1.1. după C ''dur'' [dur] | |||
|- | |||
| 1.2. la început de silabă, în afară de 2. | |||
| ''urs'' [urs] | |||
|- | |||
|rowspan="3"| 2. [ŭ] | |||
| 2.1. în diftongi ascendenți | |||
| ''acuarelă'' [akŭa-r<u>e</u>lă] <br/> ''două'' [do-ŭ<u>ă</u>] | |||
|- | |||
| 2.2. în diftongi descendenți | |||
| ''au'' [aŭ] <br/> ''hău'' [hăŭ] <br/> ''râu'' [rîŭ] <br/> ''meu'' [meŭ] <br/> ''viu'' [viŭ] <br/> ''nou'' [noŭ] | |||
|- | |||
| 2.3. în triftongi | |||
| ''beau'' [bĕaŭ] <br/> ''iau'' [ĭaŭ] | |||
|- | |||
| 3. [ü] în unele împrumuturi din franceză | |||
| ''alură'' [al<u>ü</u>ră] <br/> ''ecru'' [ecr<u>ü</u>] <br/> tul [tül] | |||
|- | |||
|colspan="3"| 4. V. '''qu''' | |||
|} | |} | ||
36. v [v] veni | 36. v [v] veni | ||