Lingviști, Birocrați, Administratori
1.456 de modificări
(→2024) |
(→2024) |
||
Linia 34: | Linia 34: | ||
| a fi ca viespea || [https://dexonline.ro/definitie/viespe/1226599 1226599] || 2024-03-18 | | a fi ca viespea || [https://dexonline.ro/definitie/viespe/1226599 1226599] || 2024-03-18 | ||
|- | |- | ||
| || || 2024-03-25 | | a face (pe cineva) albie de porci || [https://dexonline.ro/definitie/a%20face%20albie%20de%20porci/516953 516953] || 2024-03-25 | ||
|- | |- | ||
| || || 2024-04-01 | | ca musca-n lapte || || 2024-04-01 | ||
|- | |||
| a face broaște în burtă || || 2024-04-08 | |||
|- | |||
| țap ispășitor || || 2024-04-15 | |||
|- | |||
| cocoșul lui Esculap || || 2024-04-22 | |||
|- | |||
| umblă câinii cu covrigi în coadă || || 2024-04-29 | |||
|- | |||
| a umbla ca o gaină plouată || || 2024-05-06 | |||
|- | |||
| în coada de pește || || 2024-05-13 | |||
|- | |||
| a sta ca huhurezul || || 2024-05-20 | |||
|- | |||
| vulturul nu prinde muște || || 2024-05-27 | |||
|- | |- | ||
| orbul găinii || [https://dexonline.ro/definitie/g%C4%83in%C4%83/1097544 1097544] || ? | | orbul găinii || [https://dexonline.ro/definitie/g%C4%83in%C4%83/1097544 1097544] || ? |