1.568 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Ilustrație/Expresii”
Sari la navigare
Sari la căutare
Ilustrație/Expresii (vedeți sursă)
Versiunea de la data 3 octombrie 2024 16:24
, 3 octombrie 2024 16:24→2024
(→2024) |
|||
| Linia 72: | Linia 72: | ||
| a căuta coada prepeliței || [https://dexonline.ro/definitie/a%20căuta%20coada%20prepeliței/935208 935208] || 2024-07-29 | | a căuta coada prepeliței || [https://dexonline.ro/definitie/a%20căuta%20coada%20prepeliței/935208 935208] || 2024-07-29 | ||
|- | |- | ||
| orbul | | a închide lupul în stână || [https://dexonline.ro/definitie/a%20închide%20lupul%20în%20stână/846329 846329] || 2024-08-05 | ||
|- | |||
| altă gâscă-n altă traistă || [https://dexonline.ro/definitie/altă%20gâscă-n%20altă%20traistă/1098899 1098899] || 2024-08-12 | |||
|- | |||
| lup în piele de oaie || [https://dexonline.ro/definitie/lup%20în%20piele%20de%20oaie/1328743 1328743] || 2024-08-19 | |||
|- | |||
| orbul găinilor || [https://dexonline.ro/definitie/orbul%20găinilor/893991 893991] || 2024-08-26 | |||
|- | |||
| a nu-i fi (cuiva) toți boii acasă || [https://dexonline.ro/definitie/a%20nu-i%20fi%20(cuiva)%20toți%20boii%20acasă/517322 517322] || 2024-09-02 | |||
|- | |||
| harnic ca o furnică || [https://dexonline.ro/definitie/harnic%20ca%20o%20furnică/875153 875153] || 2024-09-09 | |||
|- | |||
| cine aleargă după doi iepuri nu prinde niciunul || [https://dexonline.ro/definitie/cine%20aleargă%20după%20doi%20iepuri%20nu%20prinde%20niciunul/337964 337964] || 2024-09-16 | |||
|} | |} | ||