2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Calcuri greșite”
Articol/Diverse/Calcuri greșite (vedeți sursă)
Versiunea de la data 18 aprilie 2018 09:41
, 18 aprilie 2018 09:41fără descrierea modificării
(Nu s-au afișat 37 de versiuni intermediare efectuate de același utilizator) | |||
Linia 1: | Linia 1: | ||
[http://dexonline.ro/definitie/calc Calcurile lingvistice] sunt un fenomen normal prin care limba evoluează. Totuși, adesea ele nu sunt necesare, în sensul că nu apar pentru a defini un termen inexistent în limbă, ci apar pur și simplu din lenea de a folosi cuvântul potrivit în procesul de traducere. Dintre calcurile greșite amintim: | |||
[http://dexonline.ro/definitie/calc Calcurile lingvistice] sunt un fenomen normal prin care limba evoluează. Totuși, adesea ele nu sunt necesare, în sensul că nu apar pentru a defini un termen inexistent în limbă, ci apar pur și simplu din lenea de a folosi cuvântul potrivit în procesul de traducere. Dintre calcurile | |||
{| | {| | ||
Linia 28: | Linia 25: | ||
| Popescu este un fotbalist '''determinat.''' | | Popescu este un fotbalist '''determinat.''' | ||
| Folosirea lui [http://dexonline.ro/definitie/determinat determinat] cu sensul de „hotărât” este greșită, prin contaminare cu englezescul ''determined''. | | Folosirea lui [http://dexonline.ro/definitie/determinat determinat] cu sensul de „hotărât” este greșită, prin contaminare cu englezescul ''determined''. | ||
|- | |||
| Iaurt bogat în '''substanțe nutritive''' | |||
| Iaurt bogat în '''nutrienți''' | |||
| Cuvântul ''nutrient'' nu există în limba română. Există cuvântul [http://dexonline.ro/definitie/nutritiv nutritiv], dar cu valoare de adjectiv. | |||
|- | |||
| Neptun '''orbitează în jurul Soarelui.''' | |||
| Neptun '''orbitează Soarele.''' | |||
| Verbul [http://dexonline.ro/definitie/orbita a orbita] este [http://dexonline.ro/definitie/intranzitiv intranzitiv], deci un corp nu orbitează alt corp, ci în jurul altui corp. | |||
|- | |||
| '''Concentrează-te!''' | |||
| '''Focusează-te!''' | |||
| În limba română nu există verbul ''a se focusa.'' | |||
|- | |||
| Cum ne vor '''afecta / influența''' aceste modificări?<br>Ce '''impact''' vor avea aceste modificări asupra noastră? | |||
| Cum ne vor '''{{cc|impacta}}''' aceste modificări? | |||
| DOR (2008) consemnează verbul {{d|impacta}}, dar fără definiție. | |||
|- | |||
| Popescu are {{d|experiență}} în domeniu | |||
| Popescu are {{d|expertiză}} în domeniu | |||
| | |||
|- | |||
| Un deputat a început să '''vocifereze''' în momentul în care... | |||
| Un deputat a devenit '''vocal''' în momentul în care... | |||
| În limba română, {{d|vocal}} are doar sensurile de „care aparține vocii, privitor la voce” și „(muzică) executată cu vocea”. | |||
|- | |||
| '''Auditoriul''' s-a ridicat în picioare<br/>'''Publicul''' s-a ridicat în picioare<br/>'''Asistența''' s-a ridicat în picioare<br/>'''Spectatorii''' s-au ridicat în picioare<br/>'''Suporterii''' s-au ridicat în picioare | |||
| '''Audiența''' s-a ridicat în picioare | |||
| În limba română, {{d|audiență}} are sensul de „întrevedere” și alte sensuri, dar nu pe cel de „public”. Folosiți, după caz (concert, prelegere, meci etc.) unul dintre sinonimele enumerate. | |||
|- | |||
| {{d|dezertorul}} Pacepa | |||
| defectorul Pacepa | |||
| Nu vrem să știm ce ar putea să însemne „defector”... | |||
|- | |||
| dosare {{d|secretizate}}<br/>dosare {{d|secrete}} | |||
| dosare {{d|clasificate}} | |||
| Este o traducere greșită a englezescului ''to classify / classified''. | |||
|- | |||
| inculpatul a distrus {{d|dovezile}}<br/>inculpatul a distrus {{d|probele}} | |||
| inculpatul a distrus {{d|evidențele}} | |||
| prea mult ''CSI'' dăunează cunoștințelor de limba română | |||
|- | |||
| Inna '''susține un concert''' (sau '''cântă, se produce''' etc.) mâine la București.<br/>Premierul nu mai '''dă randament''' (sau '''funcționează''' etc.) ca acum trei luni | |||
| Inna '''performează''' mâine la București.<br/>Premierul nu mai '''performează''' ca acum trei luni. | |||
| Ați dorit să scrieți... ''perforează?'' | |||
|- | |||
| Iranul nu va permite accesul la '''bazele''' (sau '''complexele''') sale nucleare. | |||
| Iranul nu va permite accesul la {{d|facilitățile}} sale nucleare. | |||
| În românește, {{d|facilitate}} are legătură doar cu {{d|facil}}. | |||
|- | |||
| Mijlocașul introdus după pauză '''a contat decisiv.'''<br>Daltoniștii nu pot '''face diferența''' între anumite culori. | |||
| Mijlocașul introdus după pauză '''a făcut diferența.''' | |||
| Face sens, nu? Vedeți și un articol din [http://www.romlit.ro/face_diferena România literară]. | |||
|- | |||
| Tehnologie {{ccd|inovator|inovatoare}} | |||
| Tehnologie '''inovativă''' | |||
| Pentru că nu e bine să inovatizaționăm cuvinte când nu e cazul. | |||
|- | |||
| ?? | |||
| Astăzi este despre tine!<br>Sportul este despre tine! | |||
| Uneori ne entuziasmăm când vedem în alte limbi expresii concise care exprimă precis un sentiment. Dar dacă nu suntem în stare să găsim o formulare echivalentă în limba noastră, ce spune asta despre noi? [https://www.google.ro/search?q=%22este+despre+tine%22 Este despre tine] nu e ''cool'' și nu arată că știm englezește. Arată doar că nu știm românește. | |||
|- | |||
| a {{ccd|publica}} un articol | |||
| a {{ccd|posta}} un articol | |||
| | |||
|- | |||
| Dacă îți moare {{ccd|personaj|personajul}}, trebuie să repeți tot nivelul. | |||
| Dacă îți moare {{ccd|caracter|caracterul}}, trebuie să repeți tot nivelul. | |||
| Moare om, moare caracter! | |||
|- | |||
| Domnule Președinte, nu ați fost destul de {{ccd|explicit}}. | |||
| Domnule Președinte, nu ați fost destul de {{ccd|specific}}. | |||
| ''Specific'' are doar sensul de propriu, caracteristic, particular: ''Crizantemele sunt flori specifice toamnei''. | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | |||
{{CuvinteCheie|calc, absolvi, absolvire, graduare, patetic, distribui, partaja, aplica, aplicație, determinat, nutritiv, orbita, concentra, focus, experiență, expertiză, vocal, audiență, auditoriu}} |