Lingviști, Birocrați, Administratori
1.460 de modificări
m |
|||
(Nu s-au afișat 29 de versiuni intermediare efectuate de alți 3 utilizatori) | |||
Linia 4: | Linia 4: | ||
! width="50%" | Comentarii | ! width="50%" | Comentarii | ||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|abia}} | ||
| abea | |||
| | |||
|- | |||
| {{ccd|amândoi|amândurora}} (dativul lui amândoi) | |||
| amândorura | | amândorura | ||
| Cum spunem ''tuturor,'' nu ''totorur,'' la fel spunem și ''amândurora.'' | | Cum spunem ''tuturor,'' nu ''totorur,'' la fel spunem și ''amândurora.'' | ||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|anticameră}} | ||
| antecameră | |||
| O ediție veche a Dicționarului de neologisme acceptă totuși și ''antecameră'' ca variantă. | |||
|- | |||
| {{ccd|biscuit}} | |||
| biscuite | |||
| | |||
|- | |||
| {{ccd|calmar}}, {{ccd|calamar}} | |||
| oricum altfel | |||
| Academia Română pare să fi cedat presiunii meniurilor agramate de prin restaurante. DEX 2009 și DOOM 2 recomandă forma ''calamar.'' | |||
|- | |||
| {{ccd|celălalt}} | |||
| celălant | |||
| Vezi definiția. | |||
|- | |||
| {{ccd|chiuvetă}} | |||
| ghiuvetă | |||
| | |||
|- | |||
| {{ccd|complet}} | |||
| complect | | complect | ||
| DEX-ul menționează | | DEX-ul menționează {{ccd|complect}} ca variantă acceptată a lui ''complet.'' DOOM și DOOM2 nu acceptă forma ''complect.'' Dacă până acum ați folosit ''complet,'' vă recomandăm să-l folosiți și în continuare... | ||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|asemenea|de asemenea}} | ||
| deasemenea | | deasemenea | ||
| ''Deasemenea'' nu există în DEX. | | ''Deasemenea'' nu există în DEX. | ||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|delincvent}} | ||
| delicvent, delictvent | | delicvent, delictvent | ||
| ''Delincvent'' nu are legătură cu delictul. ''Delicvent'' este doar o formă acceptată de DEX (dar nu și de DOOM și DOOM2). | | ''Delincvent'' nu are legătură cu delictul. ''Delicvent'' este doar o formă acceptată de DEX (dar nu și de DOOM și DOOM2). | ||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|desuetudine}} | ||
| | | desuetitudine | ||
| Cu câteva excepții, cuvintele care se referă la „stare” se formează cu –ITUDINE. O astfel de excepție este și {{ccd|desuet}}, pe lângă alte câteva, în pofida folosirii pe scară largă a variantei greșite. | |||
|- | |||
| {{ccd|foitaj}} | |||
| foietaj | |||
| ''Foitaj'' nu are legătură cu etajul. DN '86 conține intrarea {{ccd|foietaj}}, dar în edițiile următoare se folosește forma corectă! | |||
|- | |||
| {{ccd|genuflexiune}} | |||
| genoflexiune | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|genunchi}} | ||
| genunche | |||
| ''Genunchi'' este unul din puținele cuvinte care au aceeași formă la singular și la plural. | |||
|- | |||
| {{ccd|grep}}, {{ccd|grepfrut}}, {{ccd|grape-fruit}} | |||
| gref, grefrut sau altfel | |||
| | |||
|- | |||
| clasa {{ccd|întâi}}, clasa {{ccd|întâia}} | |||
| clasa a-ntâia | |||
| Până nu demult, singura construcție corectă era ''clasa întâi.'' DOOM2 permite, spre deosebire de lucrările normative anterioare, și construcții de tipul ''clasa întâia.'' | |||
|- | |||
| {{ccd|jantă}} (de roată) | |||
| geantă, jeantă | | geantă, jeantă | ||
| ''Geantă'' este o formă acceptată de unele dicționare. | | ''Geantă'' este o formă acceptată de unele dicționare. | ||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|greșeală}} | ||
| | | greșală | ||
| La fel ca și ''repezeală, umezeală'' (nu ''repezală, umezală).'' | |||
|- | |||
| {{ccd|lubrifiant}} | |||
| lubrefiant | |||
| | |||
|- | |||
| {{ccd|mostră}} | |||
| monstră | |||
| | |||
|- | |||
| {{ccd|nes}} (prescurtare de la nescafe) | |||
| ness | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|obstetrică}} | ||
| | | obstretică | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|oprobriu}} | ||
| | | oprobiu {{CuvinteCheie|oprobiu}} | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|optsprezece}}, {{ccd|optsprezecelea}} | ||
| oricum altfel | |||
| Formele {{ccd|opșpe}} / {{ccd|opșpelea}}, {{ccd|optâșpe}} / {{ccd|optâșpelea}}, {{ccd|optsprece}} / {{ccd|optsprecelea}}, sunt menționate în DMLR, dar nu și în DEX sau DOOM. | |||
|- | |||
| {{ccd|optulea}} | |||
| oricum altfel | |||
| | |||
|- | |||
| {{ccd|piuneză}} | |||
| pioneză | | pioneză | ||
| ''Pioneză'' este doar o formă acceptată. | | ''Pioneză'' este doar o formă acceptată (și doar dacă se pronunță în trei silabe: pio-ne-ză). | ||
|- | |||
| {{ccd|președinție}} | |||
| președenție | |||
| DN menționează și ''președenție;'' totuși, România are președinte, nu „președente”!<br>A nu se confunda cu adjectivul prezidențial, care provine din fr. présidentiel. | |||
|- | |||
| {{ccd|reiat}} | |||
| raiat | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|repercusiune}} | ||
| repercursiune | | repercursiune | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{ccd|sandvici}}, {{ccd|sandviș}}, {{ccd|sanviș}}, {{ccd|sendviș}} | ||
| oricum altfel | |||
| În ultimele ediții ale DEX și DOOM, forma recomandată este ''sandvici.'' | |||
|- | |||
| {{ccd|serviciu}} | |||
| servici | | servici | ||
| ''Servici'' nu există în DEX. | | ''Servici'' nu există în DEX. | ||
|- | |||
| {{ccd|tobogan}}, {{ccd|topogan}} | |||
| oricum altfel | |||
| DOOM2 a acceptat pentru prima dată și forma ''topogan''. | |||
|- | |||
| {{ccd|tontălău}} | |||
| tăntălău | |||
| Provine din ''tont.'' | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||