2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Forme de plural greșite”
Sari la navigare
Sari la căutare
Articol/Diverse/Forme de plural greșite (vedeți sursă)
Versiunea de la data 16 septembrie 2011 23:28
, 16 septembrie 2011 23:28fără descrierea modificării
Linia 5: | Linia 5: | ||
! width="40%" | Comentarii | ! width="40%" | Comentarii | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|bătrânețe}} | ||
| până la adânci bătrâneți | | până la adânci bătrâneți | ||
| până la adânci bătrânețe | | până la adânci bătrânețe | ||
| Adânci este la plural, deci și bătrâneți trebuie pus la plural. | | Adânci este la plural, deci și bătrâneți trebuie pus la plural. | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|colonel}} | ||
| colonei | | colonei | ||
| coloneli | | coloneli | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|drajeu}} | ||
| drajeuri | |||
| drajee | |||
| | |||
|- | |||
| {{d|festival}} | |||
| festivaluri | | festivaluri | ||
| festivale | | festivale | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|ingredient}} | ||
| ingrediente | | ingrediente | ||
| ingredienți | | ingredienți | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|jantă}} | ||
| jante | | jante | ||
| jenți/genți | | jenți/genți | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|laser}} | ||
| lasere | | lasere | ||
| laseri | | laseri | ||
| ''Laseri'' este o formă acceptată de DN. | | ''Laseri'' este o formă acceptată de DN. | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|nivel}} | ||
| ... la toate nivelurile ... | | ... la toate nivelurile ... | ||
| ... la toate nivelele ... | | ... la toate nivelele ... | ||
| Folosim pluralul ''nivele'' numai pentru nivelul ca instrument (sensul 2 din DEX '98). | | Folosim pluralul ''nivele'' numai pentru nivelul ca instrument (sensul 2 din DEX '98). | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|nostru}} | ||
| munții noștri | | munții noștri | ||
| munții noștrii | | munții noștrii | ||
| Singurul motiv pentru care s-ar adăuga un al doilea ''i'' este articolul hotărât. Dar ''noștri'' este adjectiv posesiv și nu se articulează niciodată. | | Singurul motiv pentru care s-ar adăuga un al doilea ''i'' este articolul hotărât. Dar ''noștri'' este adjectiv posesiv și nu se articulează niciodată. | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|orar}} | ||
| orare | |||
| orarii | |||
| ''Orarii'' este pluralul lui {{d|orariu}} care este o formă rară a cuvântului ''orar'', atestată numai de DLRM. | |||
|- | |||
| {{d|reactor}} | |||
| reactoare | | reactoare | ||
| reactori | | reactori | ||
| ''Reactori'' este o formă acceptată de DN. | | ''Reactori'' este o formă acceptată de DN. | ||
|- | |- | ||
| | | {{d|suport}} | ||
| suporturi | | suporturi | ||
| suporți | | suporți | ||
Linia 57: | Linia 67: | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||
{{CuvinteCheie|bătrânețe, colonel, festival, ingredient, jantă, laser, nostru, reactor, suport}} | {{CuvinteCheie|bătrânețe, colonel, drajeu, festival, ingredient, jantă, laser, nostru, orar, orariu, reactor, suport}} |