2.076 de modificări
Diferență între revizuiri ale paginii „Articol/Diverse/Ghid de exprimare corectă”
Sari la navigare
Sari la căutare
Articol/Diverse/Ghid de exprimare corectă (vedeți sursă)
Versiunea de la data 15 decembrie 2011 15:21
, 15 decembrie 2011 15:21fără descrierea modificării
Linia 32: | Linia 32: | ||
| '''Masculin'''<br>eu '''însumi'''<br>tu '''însuți'''<br>el '''însuși'''<br>noi '''înșine'''<br>voi '''înșivă'''<br>ei '''înșiși'''<br><br>'''Feminin'''<br>eu '''însămi'''<br>tu '''însăți'''<br>ea '''însăși'''<br>noi '''însene'''<br>voi '''însevă'''<br>ele '''înseși (însele)''' | | '''Masculin'''<br>eu '''însumi'''<br>tu '''însuți'''<br>el '''însuși'''<br>noi '''înșine'''<br>voi '''înșivă'''<br>ei '''înșiși'''<br><br>'''Feminin'''<br>eu '''însămi'''<br>tu '''însăți'''<br>ea '''însăși'''<br>noi '''însene'''<br>voi '''însevă'''<br>ele '''înseși (însele)''' | ||
| Pronume de întărire - vezi [http://dexonline.ro/definitie/însumi/paradigma DEX]. | | Pronume de întărire - vezi [http://dexonline.ro/definitie/însumi/paradigma DEX]. | ||
|- | |- | ||
| cartea după noptieră | | cartea după noptieră | ||
Linia 68: | Linia 60: | ||
| Până număr până la trei să plecați de-aici! | | Până număr până la trei să plecați de-aici! | ||
| Numărăm (de la unu) până la trei. Probabil prezența primului până creează confuzie, dar este necesar și cel de-al doilea. | | Numărăm (de la unu) până la trei. Probabil prezența primului până creează confuzie, dar este necesar și cel de-al doilea. | ||
|- | |- | ||
| îmi place de cineva | | îmi place de cineva | ||
Linia 88: | Linia 68: | ||
| preț mare | | preț mare | ||
| Un produs este scump atunci când prețul său este mare. Preț scump este o struțo-cămilă. | | Un produs este scump atunci când prețul său este mare. Preț scump este o struțo-cămilă. | ||
|- | |- | ||
| sticlă de un kilogram | | sticlă de un kilogram | ||
Linia 132: | Linia 104: | ||
| cartea anului '''acestuia''' | | cartea anului '''acestuia''' | ||
| Adjectivul pronominal demonstrativ se acordă în gen, număr și caz cu substantivul determinat. | | Adjectivul pronominal demonstrativ se acordă în gen, număr și caz cu substantivul determinat. | ||
|- | |- | ||
| Ne-am văzut doar odată în ultimul an.<br>A fost o dată ca niciodată...<br>O dată cu Ana, a venit și Barbu.<br>Era vesel și o dată s-a întristat. | | Ne-am văzut doar odată în ultimul an.<br>A fost o dată ca niciodată...<br>O dată cu Ana, a venit și Barbu.<br>Era vesel și o dată s-a întristat. | ||
| Ne-am văzut doar o dată în ultimul an.<br>A fost odată ca niciodată... (cândva)<br>Odată cu Ana, a venit și Barbu. (concomitent)<br>Era vesel și odată s-a întristat. (deodată) | | Ne-am văzut doar o dată în ultimul an.<br>A fost odată ca niciodată... (cândva)<br>Odată cu Ana, a venit și Barbu. (concomitent)<br>Era vesel și odată s-a întristat. (deodată) | ||
| O dată se scrie despărțit numai când indică enumerarea (o dată, de două ori). Când are unul din sensurile „cândva”, „concomitent”, „deodată”, se scrie legat, fiind adverb. Vezi definiția. | | O dată se scrie despărțit numai când indică enumerarea (o dată, de două ori). Când are unul din sensurile „cândva”, „concomitent”, „deodată”, se scrie legat, fiind adverb. Vezi definiția. | ||
|- | |- | ||
| câine sur la vânătoare. | | câine sur la vânătoare. | ||
Linia 176: | Linia 128: | ||
| întreprinde, întreprindere, întreprinzător... | | întreprinde, întreprindere, întreprinzător... | ||
| Toate cuvintele din această familie se scriu (și se pronunță) doar cu î, nu cu i. | | Toate cuvintele din această familie se scriu (și se pronunță) doar cu î, nu cu i. | ||
|- | |- | ||
| anti-drog<br>ne-respectuos<br>răs-poimâine | | anti-drog<br>ne-respectuos<br>răs-poimâine | ||
Linia 208: | Linia 156: | ||
| Plouă încontinuu (incontinuu).<br>România este în continuu progres. | | Plouă încontinuu (incontinuu).<br>România este în continuu progres. | ||
| Încontinuu se scrie într-un cuvânt atunci când are valoare de adverb (echivalent cu mereu, întruna) și despărțit atunci când avem prepoziția în și adjectivul continuu.<br>Incontinuu este echivalent cu încontinuu; a nu se confunda cu discontinuu (confuzie care ar putea fi generată de alte perechi de antonime formate cu prefixul in: consecvent - inconsecvent, constant - inconstant, etc.). | | Încontinuu se scrie într-un cuvânt atunci când are valoare de adverb (echivalent cu mereu, întruna) și despărțit atunci când avem prepoziția în și adjectivul continuu.<br>Incontinuu este echivalent cu încontinuu; a nu se confunda cu discontinuu (confuzie care ar putea fi generată de alte perechi de antonime formate cu prefixul in: consecvent - inconsecvent, constant - inconstant, etc.). | ||
|- | |- | ||
| Solicitatorul întrunește un {{d|summum}} de calități, care îl recomandă pentru a fi angajat.<br> | | Solicitatorul întrunește un {{d|summum}} de calități, care îl recomandă pentru a fi angajat.<br> | ||
Linia 264: | Linia 208: | ||
| Nu face asta. | | Nu face asta. | ||
| Imperativul negativ se formează cu infinitivul verbului: nu mânca, nu vorbi, nu pleca. Deci, nu face. | | Imperativul negativ se formează cu infinitivul verbului: nu mânca, nu vorbi, nu pleca. Deci, nu face. | ||
|- | |||
| se merită să aștepți | |||
| merită să aștepți | |||
| Verbul {{d|merita|a merita}} nu este reflexiv. | |||
|- | |||
| Când am venit la tine, tu plecasei deja. | |||
| Când am venit la tine, tu plecaseși deja. | |||
| Forma verbului la indicativ, mai mult ca perfect, persoana a II-a, singular se construiește cu terminația -seși, nu -sei: plecaseși, plăcuseși, merseseși, coborâseși, iubiseși. | |||
|- | |||
| ... a fost {{d|investit}} în funcția de ... | |||
| ... a fost {{d|învestit}} în funcția de ... | |||
| ''investit'' înseamnă folosit într-o afacere, plasat (se referă la capital). | |||
|- | |||
| Statele Unite ale Americii este o țară mare și puternică. | |||
| Statele Unite ale Americii sunt o țară mare și puternică. | |||
| Trebuie făcut acordul în număr între subiect și predicat. De remarcat că și atunci cînd se folosește prescurtarea SUA trebuie folosit pluralul! | |||
|- | |||
| Să cere-ți voie înainte să plecați.<br>Nu trage-ți!<br>Cereți drepturile tale.<br>Trageți pătura pe tine. | |||
| Să cereți voie înainte să plecați.<br>Nu trageți!<br>Cere-ți drepturile tale.<br>Trage-ți pătura pe tine. | |||
| Ți se desparte prin cratimă atunci când are rol de pronume, fiind forma prescurtată a lui îți: cere-ți (tu, ție, drepturile tale), trage-ți (tu, ție, pătura pe tine). Când indică desinența de plural, persoana a II-a a verbelor, ți se scrie desigur lipit de verb: voi cereți, voi trageți. | |||
|- | |||
| eu crap (de râs, de ciudă).<br>tu crapi (de râs, de ciudă). | |||
| eu {{d|crăpa|crăp}} (de râs, de ciudă).<br>tu crăpi (de râs, de ciudă). | |||
| | |||
|- | |||
| el se înșeală<br>vrea să (te) înșale | |||
| el se înșală<br>vrea să (te) înșele | |||
| Vezi {{d|înșela|definiția}}. Forma înșale este valabilă doar pentru „a pune șaua pe...”. | |||
|- | |||
| el/ea se așează | |||
| el/ea se {{d|așeza|așază}} | |||
| | |||
|- | |||
| să aibe parte | |||
| {{d|avea|să aibă}} parte | |||
| Vezi definiția (mai ales cea din Dicționarul ortografic). | |||
|- | |||
| De ce te râzi? | |||
| De ce râzi? | |||
| {{d|râde|A râde}} este verb intranzitiv, nu reflexiv. | |||
|- | |||
| a avansa înainte | |||
| a avansa | |||
| {{d|avansa|A avansa}} implică noțiunea de înaintare. | |||
|- | |||
| De-te la o parte<br>Dădeți-vă jos. | |||
| Dă-te la o parte.<br>Dați-vă jos. | |||
| | |||
|- | |||
| Ce-s cu cărțile astea pe masă? | |||
| Ce-i cu cărțile astea pe masă? | |||
| Folosirea verbului a fi la plural nu are sens și nu are legătură cu faptul că vorbim despre mai multe cărți. Un exemplu și mai evident este '''Ce este cu voi aici?,'' nu ''Ce sunt/sunteți cu voi aici?'' | |||
|- | |||
| mă risc să dau un pronostic...<br>te riști să-l înfrunți pe șef? | |||
| risc să dau un pronostic...<br>riști să-l înfrunți pe șef? | |||
| Chiar dacă unele dicționare menționează că {{d|risca|a risca}} este și reflexiv, aceste forme sunt învechite și nerecomandate. | |||
|} | |} | ||
[[Categorie:Sincronizare]] | [[Categorie:Sincronizare]] | ||
{{CuvinteCheie|numai, doar, decât, fi, î, â, care, crea, agrea, inveterat, învederat, însumi, însuți, însuși, merita, plăcea, apendicită, amigdalită, copil, oră, forțat, fortuit, surlă, tobă, trâmbiță, învesti, investi, ou, maxim, maximum, sumă, summum, continua, încontinuu, promovare, promovabilitate}} | {{CuvinteCheie|numai, doar, decât, fi, î, â, care, crea, agrea, inveterat, învederat, însumi, însuți, însuși, merita, plăcea, apendicită, amigdalită, copil, oră, forțat, fortuit, surlă, tobă, trâmbiță, învesti, investi, ou, maxim, maximum, sumă, summum, continua, încontinuu, promovare, promovabilitate}} |