Modificări

Jump to navigation Jump to search
fără descrierea modificării
Linia 25: Linia 25:  
| Mulți dintre noi facem acordul „cum s-o nimeri”. Totuși, există o regulă simplă, numită „acordul în cruce”: al / a / ai / ale se acordă cu obiectul (carte / cărți / câine / câini), iar cărui / cărei / căror se acordă cu posesorul (băiatul / fata).
 
| Mulți dintre noi facem acordul „cum s-o nimeri”. Totuși, există o regulă simplă, numită „acordul în cruce”: al / a / ai / ale se acordă cu obiectul (carte / cărți / câine / câini), iar cărui / cărei / căror se acordă cu posesorul (băiatul / fata).
 
|-
 
|-
| fumător învederat<br>adevăr inveterat
+
| fumător '''învederat'''<br>adevăr '''inveterat'''
| fumător inveterat<br>adevăr învederat
+
| fumător '''{{d|inveterat}}'''<br>adevăr '''{{d|învederat}}'''
| Paronime - vezi {{d|înve*erat|definițiile}}.
+
| Paronimele pot produce adesea confuzii! Întrucât e vorba de ''fumător înrăit'' și de ''adevăr evident'', exprimarea corectă e cea indicată de ghid.
 
|-
 
|-
 
| eu însuși etc.
 
| eu însuși etc.
Linia 171: Linia 171:  
| un medicament pentru {{d|ameliorarea}} durerii
 
| un medicament pentru {{d|ameliorarea}} durerii
 
| un medicament pentru {{d|atenuarea}} durerii
 
| un medicament pentru {{d|atenuarea}} durerii
| ''A ameliora'' înseamnă ''a îmbunătăți'', or durerea nu poate fi îmbunătățită. E corect, însă, ''ameliorarea stării de sănătate.''
+
| ''Ameliorare'' înseamnă ''îmbunătățire'', or durerea nu poate fi îmbunătățită. E corect, însă, ''ameliorarea stării de sănătate.''
 
|-
 
|-
 
| rata de promovabilitate la bac...
 
| rata de promovabilitate la bac...
Linia 177: Linia 177:  
| ''Rata de promovabilitate'' s-ar interpreta ca „procentul de însușire de a fi promovat”, ceea ce nu e normal ca exprimare. Dar, ''promovabilitate'' înseamnă și „acțiunea, starea de a promova”, ceea ce face posibilă a doua formă de construcție corectă.
 
| ''Rata de promovabilitate'' s-ar interpreta ca „procentul de însușire de a fi promovat”, ceea ce nu e normal ca exprimare. Dar, ''promovabilitate'' înseamnă și „acțiunea, starea de a promova”, ceea ce face posibilă a doua formă de construcție corectă.
 
|}
 
|}
 +
 +
    
== Forme verbale ==
 
== Forme verbale ==
Linia 185: Linia 187:  
! width="50%" | Explicații
 
! width="50%" | Explicații
 
|-
 
|-
| eu crez<br>tu crezi<br>el crează<br>creerea lumii
+
| eu '''crez'''<br>tu '''crezi'''<br>el '''crează'''<br>'''creerea/creearea/creiarea''' lumii
| eu creez<br>tu creezi<br>el creează<br>crearea lumii
+
| eu '''creez'''<br>tu '''creezi'''<br>el '''creează'''<br>crearea '''lumii'''
| Verbul ''a crea,'' deși se termină în ''-ea,'' nu este un verb de conjugarea a II-a, ci de conjugarea I. Sufixul este ''-a,'' iar rădăcina este ''cre-.'' Pentru ușurință, conjugați-l ca și pe ''a lucra,'' înlocuind ''lucr-'' cu ''cre-.'' Oriunde ''a lucra'' se conjugă cu un ''e,'' ''a crea'' se conjugă cu doi (eu lucrez - eu creez). Formele ''crez, crezi, crează'' există în limba română în cu totul alt context: ele sunt conjugări populare ale verbului ''a crede.''
+
| Verbul ''a crea,'' deși aparent se termină în ''-ea,'' nu este un verb de conjugarea a II-a, ci de conjugarea I. Sufixul este ''-a,'' iar rădăcina este ''cre-.'' Pentru ușurință, conjugați-l ca și pe ''a lucra,'' înlocuind ''lucr-'' cu ''cre-: eu lucr-ez/cre-ez; tu lucr-ezi/cre-ezi; el lucr-ează/cre-ează'' etc. Formele ''crezi'' sau ''crez, crează'' aparțin verbului ''a crede:'' prima este pers. a II-a sing., indicativ prezent, iar celelalte două, forme populare ale aceluiași verb: ''eu crez, el/ea/ei/ele să crează.''
 
|-
 
|-
| eu creiez<br>eu agreiez<br>eu întemeez<br>eu încleez
+
| eu '''creiez'''<br>eu '''agreiez'''<br>eu '''întemeez'''<br>eu '''încleez'''
| eu creez<br>eu agreez<br>eu întemeiez<br>eu încleiez
+
| eu '''creez'''<br>eu '''agreez'''<br>eu '''întemeiez'''<br>eu '''încleiez'''
| Dacă infinitivul verbului se termină în ''-ia,'' (a întemeia, a încleia) atunci litera ''i'' apare și la persoana I a timpului prezent, altfel nu (a crea, a agrea).
+
| Numai dacă infinitivul verbului se termină în ''-ia (a întemeia, a încleia),'' atunci litera ''-i-'' apare și în formele conjugate: ''eu întemeiez/încleiez..., eu întemeiam/încleiam..., eu întemeiai/încleiai..., eu am întemeiat/încleiat..., întemeind/încleind''.
 
|-
 
|-
 
| mi-ar place
 
| mi-ar place
Lingviști, Birocrați, lingvist, Administratori
2.013 modificări

Meniu de navigare